web hosting, mvc hosting, mssql hosting, mysql hosting, php hosting, asp.net hosting

Önce Haber
AnaSayfa MobilSite Gündem Ekonomi Spor Bilim-Teknoloji Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Video Galeri

HAVA DURUMU


Reklam

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Afrin'e Girmeli miyiz?Tüm Anketler

Dizel Düşmanlığı

Dizel Düşmanlığı

Tarih 16 Kasım 2013, 17:50 Editör Haber Editörü

'Dizel alan zarar eder' diyerek insanları kandırıyorlar...


Son zamanlarda ulusal medyada, özellikle dizel araçları kötüleyen, benzinli araçları öven ve tercih edilmesini teşvik eden haberlerle sıkça karşılaşıyoruz. Peki bu haberler gerçeği mi yansıtıyor?

Bu haberler vasıtasıyla önce benzinli ve dizel araçların satın alma maliyeti hakkında, sonra ise yeni gelecek MTV düzenlemesindeki karbon (CO2) salınımına göre vergi dilimlerinin belirleneceğinden hareketle, dizellerin daha çok CO2 ürettiği gibi bir yalandan hareket ederek, tüketicinin dizeli değil benzinli araçları tercih etmesi için açıkça yalanlar söylediler ve söylemeye de devam ediyorlar.

Biz de bu konuyu detaylı inceleyerek tercihlerinizi vermenizde sizlere yardımcı olmak istedik.

Öncelikle "falanca km den az yapıyorsanız" konusuna açıklık getirelim isterseniz.

Diyorlar ki; "yılda şu kadar km az yol yapıyorsanız, dizeli satın alırken verdiğiniz fiyat farkını karşılayamazsınız, boşuna zarar etmeyin, az km yapıyorsanız benzinli alın."

Satın alırken uğrayacanız zararı ön plana çıkarıyorlar ama ikinci el satmak istediğinizde uğrayacağınız zarardan bahsetmiyorlar. Örnek mi istiyorsunuz?

Popüler bazı otomobillerin sıfır ve ikinci el fiyatlarını karşılaştıralım;

Ford Focus Style 1.6 TiVCT 0Km./2011 : 50.865 TL / 40.000 TL
Ford Focus Style 1.6 TDCi  0km./2011 : 59.430 TL / 49.000 TL

Citroen C4 Confort 1.6 VTi 0km./2011 : 52.800 TL / 40.000 TL
Citroen C4 Confort 1.6 HDi 0km./2011 : 57.050 TL / 47.500 TL

VW Golf ComfortLine 1.4 TSi 0km./2011 : 53.400 TL / 46.000 TL
VW Golf ComfortLine 1.6 TDi 0km./2011 : 62.900 TL / 56.000 TL

Göreceğiniz üzere, 0km. satın alırken vereceğiniz "dizel farkı", ikinci el olarak aracınızı satmak istediğinizde, size yüksek pazar fiyatı olarak geri dönüyor. Benzinli ve dizel araçların 0km. ve iki yıl sonraki ikinci el fiyatları arasındaki farka baktığınızda, eğer 0km. dizel alırsanız, sattığınızda zarar etmeyeceğiniz açıkça ortada.

Gelelim "dizeller çevreyi daha çok kirlettiği için daha çok vergi verecek" iddialarına;

Maliye Bakanlığı'nın Avrupa Birliği Muktesebatı'na uygun olarak yeniden düzenleneceğini açıkladığı MTV oranları, araçların egzozlarından çevreye ne kadar karbon salacaklarıyla ilgileniyor. Yani Çevreyi çok kirleten, çok vergi verecek. Çevreyi  kirletme ölçüsü, karbon gazı salınımı değeridir ve bu da kilometre başına kaç gram CO2 salınması (g/km) olarak ifade edilir.

Şimdi yine popüler bazı araçların, dizel ve benzinli modellerinin karbon salınım değerlerini karşılaştıralım;

Ford Focus 1.6 TiVCT: 195 g/km
Ford Focus 1.6 TDCi: 180 g/km

Citroen C4 1.6 VTi: 143 g/km
Citroen C4 1.6 HDi: 106 g/km

VW Golf 1.4 TSi: 120 g/km
VW Golf 1.6 TDi: 99 g/km


Fark ettiniz mi? Dizel motorlar bariz bir şekilde daha az karbon salınımı yapıyor. Yani dizel araçlar daha az vergi ödeyecek. Benzinli araç alanlar, dizel alanlardan daha fazla vergi ödeyecek.

Peki ulusal medya neden her fırsatta dizel araçları kötülüyor?

Bunun bir kaç nedeni olabilir;

- Dizel araçların avantajları arttıkça, Otomotiv ithalatçıları ve üreticilerinin, ellerinde kalan benzinli araçları satmak ve dizele olan talebin bir kısmını benzinli modellere yönlendirmek istediği gizlenmeyen bir gerçek.

- Yıl sonu yaklaşıyor ve otomobil satıcıları, stoklarda biriken benzinli modelleri hızlıca elden çıkarmak istiyorlar. Çünkü yeni vergilendirme sisteminde benzinli model satışları durma noktasına gelecek.

- Dizel araçlara talep (haklı olarak) arttıkça Benzin-Motorin makası daralıyor. Benzin tüketiminin artmaması (hatta azalması) akaryakıt toptancılarının stok maliyetleri nedeniyle istemediği bir durum.

- Devlet yeni vergilendirmeye geçtiğinde daha fazla vergi toplayabilmek için medyaya "benzinliyi teşvik edin" baskısı yapıyor olabilir.

Uzun sözün kısası, sıfır veya ikinci el otomobil alacaksanız eğer, dizeli size kötüleyenlere inanmayın. Eğer alt ve orta sınıf (A, B ve C segmenti diye tabir edilen) binek otomobil alacaksanız bilin ki; gerek alım-satım sürecinde, gerek vergi öderken, gerek düzenli bakımlar sırasında, gerek benzin istasyonunda yakıt alırken dizel size (aynı aracın benzinli modeline kıyasla) her zaman kar ettirir zarar ettirmez.

(0km. fiyatları için araçların resmi sitelerinden kampanyalı fiyatlar seçilmiş ve ikinci el fiyatlar için sahibinden.com referans alınmıştır.)

Bu haber 11476 defa okunmuştur.

Facebook  FriendFeed  Delicious  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ekonomi

Benzine 2. Zam

Benzine 2. Zam Benzinin litre fiyatına bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 13 kuruş zam yapıldı. Enerji Petrol

Benzine 15 Kuruş Zam

Benzine 15 Kuruş Zam Petrol fiyatlarındaki yükseliş sonrası akaryakıt ürünleri üzerinde oluşan fiyat artışı beklentisi benzinde gerçekle...
Yakup SAYIN Yakup SAYIN
Hıristiyan Yılbaşı Kutlamaz
Alper Şirvan Alper Şirvan
Oyalanmıyorum, Çalışıyorum
Hakan ER Hakan ER
Trabzonsporlu Taraftarları Öldürmek!
Remzi ÖZDEMİR Remzi ÖZDEMİR
Türkiye'de Kriz Var mı?
Yusuf KASAP Yusuf KASAP
İzmir Akdeniz'de mi?
Muhsin Çebi Muhsin Çebi
Samimi Olun
Mustafa AHMET Mustafa AHMET
Kimi Seçtik?

BİZİ TAKİP EDİN 

EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Gündem - Ekonomi
Spor - Bilim ve Teknoloji - Sağlık
Kültür ve Sanat - Yaşam - Anketler
Video Galeri
Hizmetler:
Mobil Site - Facebook - Twitter - RSS
Android App - Symbian S^3 App
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, tarafımızdan izin almanız ve kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Tek başına kaynak göstermeniz yeterli değildir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.

Altyapı: MyDesign