web hosting, mvc hosting, mssql hosting, mysql hosting, php hosting, asp.net hosting

Önce Haber
AnaSayfa MobilSite Gündem Ekonomi Spor Bilim-Teknoloji Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Video Galeri

HAVA DURUMU


Reklam

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Afrin'e Girmeli miyiz?Tüm Anketler

ODTÜ'de Engelli Çocukların Eğitimi için Oyunlar Geliştiriliyor

ODTÜ'de Engelli Çocukların Eğitimi için Oyunlar Geliştiriliyor

Tarih 24 Temmuz 2012, 02:20 Editör Haber Editörü

ODTÜ Eğitim Fakültesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü akademisyen ve öğrencileri, öğretimde teknoloji kullanımını ön plana çıkaran projelere imza atıyor.

Bölümde geliştirilen ileri teknoloji öğrenme araçlarıyla özellikle zihinsel engelli çocuklar için öğrenmeyi kolaylaştıracak çözümler üretiliyor.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ne bağlı Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü (BÖTE) lisans, lisansüstü ve doktora düzeyinde eğitim-öğretim sağlayarak faaliyetlerini sürdürüyor. BÖTE “hayat boyu süren öğrenme ve öğretim”, “burs ve araştırmalar çerçevesinde bilgi birikimi ve gelişimi” ve “öğretim teknolojilerinde sosyal yardım ve hizmet vermede liderlik” konularında dünya öncülerinden biri olmayı amaçlıyor.

Bölüm bireylerin yaşamlarını iyileştirmek için örnek eğitim ve öğretim hizmeti verecek uzmanlar ve öğretmenler yetiştirerek küreselleşen dünyada gelişmiş toplum olmayı hedefliyor. Bölüm bu doğrultuda, teknolojinin günlük yaşama olan katkılarından yola çıkarak öğrenme ortamlarına entegrasyonunu sağlıyor.

“Zihinsel Engelli Çocukların Eğitimi için Oyunlar”

BÖTE’nin hedefleri kapsamında hayata geçirilen projelerden biri olan “etkileşimli tablet ve masa ile oynanan eğitsel bilgisayar oyunları” zihinsel engelli çocukların öğrenimine katkıda bulunmak için geliştiriliyor. Bu proje kapsamında hem okul öncesi hem de zihinsel engelli çocuklar için geliştirilen bu eğitim malzemeleri, fare veya klavye kullanmaya gerek kalmadan, sadece ekrana dokunarak kullanılabilen, oyun türü eğitim ortamlarından oluşuyor. Pilot okullarda denemesi yapılan oyunların, tüm zihinsel engelli eğitim kurumlarıyla ücretsiz olarak paylaşılması hedefleniyor.

Bölümde ayrıca vücut hareketlerini yakalayan teknoloji kullanılarak fare ve klavye kullanmaya gerek kalmadan oyun oynamaya ve bilgisayar kullanmaya yönelik teknolojiler de geliştiriliyor. “Vücut hareketleri ile oynanan eğitsel bilgisayar oyunları” projesi kapsamında da özellikle zihinsel engelli çocukların kullanabileceği yazılım ürünleri üretiliyor. Farklı bölümlerden ODTÜ öğrencileri bu projenin her aşamasında yer alıp katkı veriyor. Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümü öğrencileri projede eğitim tasarımı yaparken, Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümü öğrencileri modelleme yapıyor, Bilgisayar Mühendisliği öğrencileri de programlama konusunda destek sunuyorlar. Bu projede ayrıca ODTÜ Teknokent’de yer alan bir firma ile de yazılım geliştirme konusunda işbirliği yapılıyor.

Yine bölümde geliştirilen bir diğer teknoloji ise “Akıllı/Etkileşimli Oyuncaklar”. Bu projede gerçek oyuncakların içine yerleştirilen elektronik chipler yardımı ile etkileşimli/akıllı oyuncaklar geliştiriliyor, bu oyuncaklar bilgisayar ile bütünleşik olarak kullanılıyor. Çocukların hayal güçlerini zenginleştirmek ve hikaye anlatım yeteneklerini geliştirip bilişsel gelişimlerine katkıda bulunmak hedefleniyor.

“Internet Sitelerinin Kullanılabilirlik Testleri BÖTE’de yapılıyor”

ODTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü’nde geliştirilen “Göz Hareketlerini izleme/analiz cihazı” ile kişilerin bilgisayar önünde geçirdikleri tüm süreçler kayıt altına alınarak, ekranda nereye, ne kadar ve ne sırada baktığı ile ilgili detaylı analizler gerçekleştiriliyor. Bu teknoloji ile öğrenciler bilgisayar ortamında hazırlanan eğitim malzemelerinin ne kadar etkin olduğunu inceliyor ve elde edilen bulgular doğrultusunda gerekli uyarlamalar yapılıyor. Bu araç ile ayrıca e-devlet, bankacılık, basın internet sitelerinin kolay kullanılabilir olup olmadığı konusunda da araştırma çalışmaları yapılıyor.

“Cep telefonu üzerinden öğrenci-öğretim üyesi etkileşimi”

ODTÜ’de geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında bir pilot çalışma ile cep telefonu üzerinden ODTÜ’de derslerde öğrenci-öğretim üyesi etkileşimini arttırma uygulaması hayata geçirildi. Türkiye’de ilk defa ODTÜ’de uygulanan cep telefonu üzerinden öğrencilerden geri bildirim alma projesinde öğrenciler dersle ilgili konularda ders esnasında SMS ile öğretim üyesine geri bildirim vermektedir. Önümüzdeki yıl bu uygulamanın ODTÜ’de yaygınlaştırılarak kullanılması hedefleniyor.

ODTÜ LEGO Robotlar ile çocuklara programlama öğretiyor

ODTÜ düzenlediği LEGO Robotlar ile çocuklara programlama öğretimi kamplarında, programlanabilir LEGO Robotların kullanarak 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerine programlamayı öğretiyor. Etkinliklerde genç mucitler, robot setleri kullanarak kendi robotlarını geliştiriyorlar. Öğrenciler robotları tasarlarken Matematik ve Fen konularının gerçek hayatta ne işe yaradığını görüyorlar. Bu kamplarda, değişik bölümlerden ODTÜ öğrencileri eğitmen olarak yer alıyor ve çocuklara robot programlama öğretiyor.

“BÖTE’de geliştirilen oyunlara SİMGE’den ulaşılabiliyor”

ODTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü’nde araştırma ekibince geliştirilen her türlü ürün, eğitsel yazılım ve oyuna ücretsiz olarak simge.metu.edu.tr adresinden ulaşılabiliyor.

Bu haber 2270 defa okunmuştur.

Facebook  FriendFeed  Delicious  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Bilim-Teknoloji

Güneş Enerjisine 300 Milyon Dolar Destek

Güneş Enerjisine 300 Milyon Dolar Destek Aktif Bank, 2017 sonu itibariyle güneş enerjisi yatırımlarına 300 milyon dolarlık finans desteği sağladığını duyurd...

Porsche'ye Ölümcül Darbe

Porsche'ye Ölümcül Darbe Porsche, yaklaşık 9 yıldır devam eden 911 modelinin tasarım haklarıyla ilgili ilk davayı kaybetti. Autec ismindeki ...
Alper Şirvan Alper Şirvan
Oyalanmıyorum, Çalışıyorum
Yakup SAYIN Yakup SAYIN
Terör Bahane, Katar Gazı Şahane
Hakan ER Hakan ER
Trabzonsporlu Taraftarları Öldürmek!
Remzi ÖZDEMİR Remzi ÖZDEMİR
Türkiye'de Kriz Var mı?
Yusuf KASAP Yusuf KASAP
İzmir Akdeniz'de mi?
Muhsin Çebi Muhsin Çebi
Samimi Olun
Mustafa AHMET Mustafa AHMET
Kimi Seçtik?

BİZİ TAKİP EDİN 
Kategoriler:
Ana Sayfa - Gündem - Ekonomi
Spor - Bilim ve Teknoloji - Sağlık
Kültür ve Sanat - Yaşam - Anketler
Video Galeri
Hizmetler:
Mobil Site - Facebook - Twitter - RSS
Android App - Symbian S^3 App
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, tarafımızdan izin almanız ve kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Tek başına kaynak göstermeniz yeterli değildir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.

Altyapı: MyDesign