web hosting, mvc hosting, mssql hosting, mysql hosting, php hosting, asp.net hosting

Önce Haber
AnaSayfa MobilSite Gündem Ekonomi Spor Bilim-Teknoloji Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Video Galeri

HAVA DURUMU


Reklam

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Afrin'e Girmeli miyiz?Tüm Anketler

AVM'ler Hedef Büyüttü

AVM'ler Hedef Büyüttü

Tarih 21 Aralık 2014, 14:20 Editör Haber Editörü

1.6 milyar kişinin ziyaret ettiği AVM'ler, 2014'ü 75 milyar TL ciro ile kapatmayı beklerken; 2015'te 90 milyar ciro yapmayı hedefliyor.


Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, yılın 10 aylık döneminde gerçekleşen metrekare başı cironun 601 lira olduğunu belirterek, "Sektörün 2014 yılını ortalama 70-75 miyar TL ile kapatmasını, 2015 yılında ortalama 90 milyar TL'lik bir ciroya ulaşacağını tahmin ediyoruz" dedi.

AVM ziyaretçi sayısının geçen yıl 1,6 milyar olduğunu hatırlatan Belgü, 2014 yılı sonu itibariyle 1,7 milyar ziyaretçi sayısına ulaşılacağı öngörüsünde bulundu. Geçen yıl Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan bir vatandaş ortalama 21 kez AVM'ye gitmiş oldu.

2015 ÖNGÖRÜSÜ: 90 MİLYAR TL CİRO

Sektörün 2014 yılını ortalama 70-75 miyar TL'lik bir ciroyla kapatacağını ifade eden Belgü, 2015 yılında ortalama 90 milyar TL'lik bir ciroya ulaşılacağı öngörüsünde bulundu. Belgü, AYD'nin AVM endeksi verilerinden hareketle 2014 yılının 10 ayı itibariyle en yüksek ciro artışının giyim kategorisinde gerçekleştiğini dile getirerek, bu kategoride ortalama artışın yüzde 11,9 olduğunu söyledi. AVM ziyaretçi sayısının geçen yıl 1,6 milyar olduğunu hatırlatan Belgü, 2014 yılı sonu itibariyle 1,7 milyar ziyaretçi sayısına ulaşılacağı öngörüsünde bulundu. Belgü, alışveriş tutarı olarak metrekare başına verimliliğinin, yılın 10 ayı itibariyle 601 TL olduğunu belirterek, tüketim alışkanlıklarının yılbaşı, sevgililer günü, bayram gibi özel günlerde artış gösterdiğine işaret etti. AVM ve perakende sektörünün ortalama mevcut istihdamının 400 bin civarında bulunduğunu, bu istihdamın yaklaşık 15 bin kişilik kısmının 2014 yılında yapıldığını bildiren Belgü, sektörün 2015'te 15 bin kişiye daha istihdam sağlayacağını ifade etti.

10.5 MİLYON METREKAREYE ULAŞACAK

Belgü, kasım ayı itibariyle 2014'te açılan AVM sayısının 13'e ulaştığını belirterek, 2015 yılında da tahmini olarak 20-30 kadar AVM açılmasının planlandığını, ancak bu projelerin ne kadarının gerçekleşeceğinin öngörülemediğini söyledi. Yeni projelerin toplam yatırım değerinin ortalama 3 milyar dolar olacağını dile getiren Belgü, şunları ifade etti: "Açılacak yeni AVM'lerle şu anda 9,8 milyon metrekare olan kiralanabilir alanın 10,5 milyon metrekare civarında bir rakama ulaşacağını söyleyebiliriz. Bazı bölgelerde AVM yoğunlaşmasından söz etmek mümkün. Bundan sonraki süreçte yoğunluğun arttığı bölgelerde daha temkinli davranılması gerek. Ancak yeni açılan her AVM artık tüketici talepleriyle bütünleşen, çevreye duyarlı yapılar olarak inşa ediliyor. Zaten toplumla bütünleşmemiş bir işletmenin ayakta kalabilmesi mümkün değil."

YATIRIM 47.5 MİLYAR DOLAR

Hulusi Belgü, sektörde bugüne kadar gerçekleştirilen toplam yatırım miktarının 47,5 milyar dolar olduğunu, bunun 14 milyar dolarının yabancı sermaye kaynaklı olduğunu kaydetti. Yatırım tarafından bakıldığında yabancı yatırımcı ilgisinin devam etmekle birlikte bu ilginin iş geliştirmeden daha çok halen açık alışveriş merkezlerinin satın almasına dönük olacağı değerlendirmesini yapan Belgü, "2015 ve sonrasında alışveriş merkezlerinde yeniden yapılanma mimari güncellemeleri de görmeye başlayacağız. 7-8 yılı aşkın projelerde güncel ihtiyaçlara dönük revizyonlar başladı. Böylece daha güzel, konforlu, yenilenmiş çarşılarımızla tüketiciye hizmet sunulacaktır" diye konuştu.

Geçen haziran ayında düzenlenen İstanbul Shopping Fest kapsamında Tax Free (vergiden muaf) alışveriş toplamının yüzde 51 yükseldiği, kişi başı harcamada ise yüzde 24,14 artış sağlanarak ortalama 865 TL'ye ulaşıldığı bilgisini veren Belgü, yabancı kartlarla gerçekleştirilen alışveriş tutarının da 2013 yılındaki festivale göre yüzde 58 arttığı bilgisini verdi.


Bu haber 29807 defa okunmuştur.

Facebook  FriendFeed  Delicious  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ekonomi

Benzine 2. Zam

Benzine 2. Zam Benzinin litre fiyatına bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 13 kuruş zam yapıldı. Enerji Petrol

Benzine 15 Kuruş Zam

Benzine 15 Kuruş Zam Petrol fiyatlarındaki yükseliş sonrası akaryakıt ürünleri üzerinde oluşan fiyat artışı beklentisi benzinde gerçekle...
Yakup SAYIN Yakup SAYIN
Hıristiyan Yılbaşı Kutlamaz
Alper Şirvan Alper Şirvan
Oyalanmıyorum, Çalışıyorum
Hakan ER Hakan ER
Trabzonsporlu Taraftarları Öldürmek!
Remzi ÖZDEMİR Remzi ÖZDEMİR
Türkiye'de Kriz Var mı?
Yusuf KASAP Yusuf KASAP
İzmir Akdeniz'de mi?
Muhsin Çebi Muhsin Çebi
Samimi Olun
Mustafa AHMET Mustafa AHMET
Kimi Seçtik?

BİZİ TAKİP EDİN 

EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Gündem - Ekonomi
Spor - Bilim ve Teknoloji - Sağlık
Kültür ve Sanat - Yaşam - Anketler
Video Galeri
Hizmetler:
Mobil Site - Facebook - Twitter - RSS
Android App - Symbian S^3 App
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, tarafımızdan izin almanız ve kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Tek başına kaynak göstermeniz yeterli değildir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.

Altyapı: MyDesign