web hosting, mvc hosting, mssql hosting, mysql hosting, php hosting, asp.net hosting

Önce Haber
AnaSayfa MobilSite Gündem Ekonomi Spor Bilim-Teknoloji Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Video Galeri

HAVA DURUMU


Reklam

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Afrin'e Girmeli miyiz?Tüm Anketler

Doğalgazda Tesisat Soygununa Son!

Doğalgazda Tesisat Soygununa Son!

Tarih 11 Mart 2016, 14:54 Editör Haber Editörü

TOKİ evlerinde taahhüt edildiği halde doğalgaz bağlanması için ayrıca tesisat projelendirme ücreti istenmesine Tüketici Hakem Heyeti 'Dur' dedi...


TOKİ Evleri "doğalgazlı" olarak satışa sunuluyor olsa dahi, evinize doğalgaz bağlatmak için dağıtım şirketine abonelik açtırmaya gittiğinizde, sizden "proje" isteniyor. Projeyi ise, tesisatı projelendirne firmadan ancak "proje parası" ödeyerek alabiliyorsunuz. İşte bu durumdan rahatsız olan Devrim Sinan KARAVELİOĞLU, konuyu Tüketici Hakem Heyetine Götürdü ve haklılığını tescil ettirdi.Karar Sonrası basın açıklaması yayınlayan KARAVELİOĞLU, kararın TOKİ ve yüklenici mühendislik firmalarına karşı bir zafer olduğunu belirtti.

BASIN AÇIKLAMASI

 Bilindiği üzere Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yaptırılan merkezi sistem ısıtma dairelerde yalnızca şofben ve ocak kullanımı için gerekli olan bireysel doğalgaz aboneliği başvurusu esnasında TOKİ’nin yüklenici firması durumunda olan mühendislik firmaları tarafından “Daire içi proje çizimi ve gaz açımı ücreti” adı altında haksız, hukuksuz ve yasal dayanağı olmadan 300 TL. ücret alınmaktadır.

 TOKİ bu binaları anahtar teslim yapmayı taahhüt etmiş olup daireler projelerinde “doğalgazlı” olarak görünmektedirler. Hiç kimsenin sonradan doğalgaz tesisatı yaptırması söz konusu değildir.

 Daire içi proje çiziminin TOKİ ile yüklenici mühendislik firmaları arasında halledilmesi gereken bir konu olduğu, tüketici konumundaki daire sahiplerini ilgilendirmediğine kuşku yoktur.

 Durum buyken TOKİ Sözleşmesi’nin “Gayrimenkule su, elektrik, doğalgaz vb bağlanmasına ilişkin tesis, abonman ve diğer bağlama giderleri alıcı tarafından ödenecektir.” hükmünü içeren 7. maddesi TOKİ ve yüklenici mühendislik firmaları tarafından kasıtlı olarak yanlış yorumlanarak bu ücretler alınmaktadır.

 Bu maddede bahsedilen ücretler daire sahibinin Bursagaz, Tedaş, Buski gibi kurumlara ödeyeceği abonelik ücreti, güvence bedeli gibi ücretler olup hiçbir şekilde daire içi proje çizimi ve gaz açımı ücretini kapsamamaktadır.

 Çok sayıda daire sahibinin şikayetine sebep olan bu “Deli Dumrul Ücreti” ni dairemin doğalgaz aboneliğini yaptırabilmek için ben de TOKİ’nin yüklenicisi konumunda olan Noya Mühendislik adlı mühendislik firmasına ödemek zorunda kaldım.

 Ardından hem TOKİ hem de Noya Mühendislik (Emin SARIBULUT) hakkında Bursa, Osmangazi 3. Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na şikayette bulundum.

 Adı geçen Tüketici Sorunları Hakem Heyeti üyeleri sahsıma karşı duydukları özel husumet nedeni ile ve şikayetimin yargılama yapmayı gerektirir nitelikte olması gibi asılsız bir gerekçe ile şikayetimi reddetmiştir. Bu konudaki ayrıntı gerekirse tarafımdan açıklanacaktır.

 Yılmadım, karara Bursa 2. Tüketici Mahkemesi’nde itiraz ettim. Bursa 2. Tüketici Mahkemesi, Osmangazi Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’nin bu kararını iptal etmiş ve kendilerine geri göndermiştir.

 Bunun üzerine Bursa 3. Tüketici Sorunları Hakem Heyeti istemeyerek de olsa haksız, hukuksuz, mesnetsiz olarak alınan bu ücretin tarafıma iadesine karar vermek zorunda kalmıştır.

 Bu karar TOKİ’ye ve onun yüklenicisi konumunda olan mühendislik firmalarına karşı tüketicinin bir zaferidir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.10.03.2016


 Devrim Sinan KARAVELİOĞLU


Önce Haber Ajansı (OHA)

Bu haber 51493 defa okunmuştur.

Facebook  FriendFeed  Delicious  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gündem

İstanbul'da Seçim Yenilenecek

İstanbul'da Seçim Yenilenecek YSK, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ve yenilenmesine karar verdi. İptal kararının YSK B...

Ramazan Bu Yıl 29 Gün

Ramazan Bu Yıl 29 Gün Bu yıl ramazan ayı, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı kameri ay hesaplamalarına göre, ş...
Yakup SAYIN Yakup SAYIN
Hıristiyan Yılbaşı Kutlamaz
Alper Şirvan Alper Şirvan
Oyalanmıyorum, Çalışıyorum
Hakan ER Hakan ER
Trabzonsporlu Taraftarları Öldürmek!
Remzi ÖZDEMİR Remzi ÖZDEMİR
Türkiye'de Kriz Var mı?
Yusuf KASAP Yusuf KASAP
İzmir Akdeniz'de mi?
Muhsin Çebi Muhsin Çebi
Samimi Olun
Mustafa AHMET Mustafa AHMET
Kimi Seçtik?

BİZİ TAKİP EDİN 

EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Gündem - Ekonomi
Spor - Bilim ve Teknoloji - Sağlık
Kültür ve Sanat - Yaşam - Anketler
Video Galeri
Hizmetler:
Mobil Site - Facebook - Twitter - RSS
Android App - Symbian S^3 App
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, tarafımızdan izin almanız ve kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Tek başına kaynak göstermeniz yeterli değildir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.

Altyapı: MyDesign