web hosting, mvc hosting, mssql hosting, mysql hosting, php hosting, asp.net hosting

Önce Haber
AnaSayfa MobilSite Gündem Ekonomi Spor Bilim-Teknoloji Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Video Galeri

HAVA DURUMU


Reklam

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Afrin'e Girmeli miyiz?Tüm Anketler

GMail, E-Postaları Artık Okumayacak

GMail, E-Postaları Artık Okumayacak

Tarih 25 Haziran 2017, 14:47 Editör Haber Editörü

Kurumsal bulut müşterilerini arttırmak isteyen Google, ticari açıdan sakıncalı olduğu için e-posta içeriklerini taramaya son verecek...


Hukukun yapamadığını ticaret yapıyor. Reklamda dünyanın en büyüğü haline gelen Google'un temel aracı, "hedefli" reklam. Bunu da arama motoruna yazılan kelimeler kadar, Gmail kullanıcılarının mail içeriklerine bakarak da oluşturuyor. "Bedavaysa, satılan sizin kişisel bilgilerinizdir" diyenler, haliyle "Phorm" ve benzeri uygulamalara karşı çıkan "kişisel mahremiyetçilere" karşı "Google sanki ne yapıyor?" sorusunu soruyorlardı.

Zaten Google hedefli reklam gösterimi yapabilmek için emaillerin içeriğinin taranması işlemi konusunda daha önce, sadece eleştirilere değil, bazı davalara da muhatap oldu. Ama sonuçta sunduğu tüketiciye daha yakından ulaşmak olduğu için pek çok pazarlamacının talep ettiği bir şeydi.

Şimdi bu konuda yeni bir gelişme var. Kurumsal bulut müşterilerini arttırmak isteyen Google, ticari açıdan sakıncalı olduğu için e-posta içeriklerini taramaya son verecek. Alphabet Inc.'in Google Cloud bölümü, Microsoft ile rekabet eden, "G Suite" adı verilen bir ofis yazılımı paketi satıyor. Bu paket ücretli olduğu için içinde reklam yer almıyor, sadece ücretsiz Gmail kullanıcıları hedefli reklam görüyor ama ticari müşteriler bu konuda rahat değil. Dolayısıyla Google bu karmaşayı sona erdirmek adına, ücretli-ücretsiz tüm Gmail içeriğini tarama sürecini kaldırıyor.

Google'ın buluttan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Diane Greene, "Yapacağımız şey, içerikte tarama olmadığının açıkça anlaşılmasını sağlamak" dedi.

Reklamlar, Gmail'in ücretsiz sürümünde, tanıtılan mesajlar olarak görünmeye devam edecek. Ancak bir kullanıcının e-postasını taramak yerine, reklamlar artık Google'ın arama ve YouTube gibi diğer kaynaklarından aldığı kişisel bilgiler çerçevesinde hedeflenecek.

Google Bulut Hizmetlerine Ağırlık Veriyor

Bu duyuru Google'un "işlem hacmi belirsiz" reklam modeli yerine aylık/yıllık ödemeleri belli bulut servisinin tercih etmekte olduğuna işaret ediyor. 2015'de şirkete giren Diane Greene'in bu duyurusu bir hayli önemli temel bir konuda değişiklik anlamına geliyor ki, kolay bir dönüşüm değil.

Greene değişiklikleri Cuma günü yayınladığı bir blog yazısında duyurdu. Green, 'G Suite'in 3 milyondan fazla paralı müşterisi olduğunu ve büyük firmalar arasındaki müşteri sayısını da geçen yıla göre 2'ye katladığını yazdı. Google gerçi bu bölümden gelirleri ayrı açıklamıyor ama diğer bölümündeki gelir geçen yıl % 49 artış ile 3,09 milyar $'a ulaştı. Büyüyen bir bölüm olarak gözüküyor zaten.

Dolayısıyla Google'un Gmail tarafında içerik taramadan yani hedefli reklamdan vazgeçmesinin arkasında, Microsoft ve Amazon'un bulut hizmetlerindeki rekabetine cevap verme arsuzunun yattığı düşünülüyor.

Herkes Buluta Koşuyor

1960'larda "basit bir arayüz üzerinden kurumsal uygulamaları ortak kullanma" fikri ile konuşulmaya başlanan bulut hizmetlerinin (o zaman bu ad kullanılmıyordu tabi ki), günümüzdeki modası 1999'da SalesForce.com'un öncülük etmesiyle başladı. Daha sonra Amazon'un 2002 yılında sunmaya başladığı bir hizmet paketi fikrin yaygınlaşmasına yardımcı oldu. Aynı yıllarda Gmail-Yahoo mail gibi servisler bulutun daha farklı bir şekli oldu.

Sanallaştırma teknolojileri, yazılımda birlikte çalışabilirlik standartlarının gelişmesi ve geniş bantın yaygınlaşması ile bulut hizmetleri çok daha anlamlı hale geldi.

Ama Google'un bu son hareketinde de görüleceği üzere, bulut servislerinde temel endişe "güvenlik" ve "sürdürülebilirlik" oldu. Gerçi güvenlik konusunda bir hayli ileri gidildi. Hatta şimdilerde ortak ve güçlü bir platformda daha yüksek güvenlik olabilir düşüncesi varken, bir yandan da o bulut servisinde verilerin görülebilir olması sorunu düşünülüyor.

Ama her ne olursa olsun, bilişim sektörünün donanım, yazılım ya da hizmet firmalarının hepsi kendi geleceklerini artık bulut servislerinde görüyorlar. Çünkü bu servisler, aylık ödemeleri sayesinde bu firmalara aynı zamanda bir sürdürülebilirlik de sağlıyor.

Bu haber 2894 defa okunmuştur.

Facebook  FriendFeed  Delicious  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Bilim-Teknoloji

5G'ye Türk Damgası

5G'ye Türk Damgası 5G teknolojisinde, Prof. Dr. Erdal Arıkan'ın 'Kutupsal Kodlar' keşfi kullanılarak veri kaybı olmaksızı...

WhatsApp'ın Kurucusundan Tedirgin Eden İtiraf

WhatsApp'ın Kurucusundan Tedirgin Eden İtiraf Kurduğu şirketi Facebook'a sattığı için pişman olduğunu söyleyen WhatsApp'ın kurucu ortaklarından Brian Act...
Alper Şirvan Alper Şirvan
Oyalanmıyorum, Çalışıyorum
Yakup SAYIN Yakup SAYIN
Terör Bahane, Katar Gazı Şahane
Hakan ER Hakan ER
Trabzonsporlu Taraftarları Öldürmek!
Remzi ÖZDEMİR Remzi ÖZDEMİR
Türkiye'de Kriz Var mı?
Yusuf KASAP Yusuf KASAP
İzmir Akdeniz'de mi?
Muhsin Çebi Muhsin Çebi
Samimi Olun
Mustafa AHMET Mustafa AHMET
Kimi Seçtik?

BİZİ TAKİP EDİN 
Kategoriler:
Ana Sayfa - Gündem - Ekonomi
Spor - Bilim ve Teknoloji - Sağlık
Kültür ve Sanat - Yaşam - Anketler
Video Galeri
Hizmetler:
Mobil Site - Facebook - Twitter - RSS
Android App - Symbian S^3 App
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, tarafımızdan izin almanız ve kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Tek başına kaynak göstermeniz yeterli değildir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.

Altyapı: MyDesign