web hosting, mvc hosting, mssql hosting, mysql hosting, php hosting, asp.net hosting

Önce Haber
AnaSayfa MobilSite Gündem Ekonomi Spor Bilim-Teknoloji Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Video Galeri

HAVA DURUMU


Reklam

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Afrin'e Girmeli miyiz?Tüm Anketler

Otomotiv Şaha Kalktı

Otomotiv Şaha Kalktı

Tarih 06 Ağustos 2017, 22:18 Editör Haber Editörü

İhracat lideri otomotiv sektörünün temmuz ayı ihracatı yüzde 41.1 artışla 2 milyar 434 milyon dolar olurken, toplam ihracattaki payı da yüzde 21.2'ye çıktı.


Türkiye ekonomisinin lideri otomotiv, genel ihracatın beşte birinden daha fazlasını tek başına gerçekleştirmeyi sürdürdü.  Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, otomotivin temmuz ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41.1 artışla 2 milyar 434 milyon dolar oldu.

10 AYDIR 2 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE İHRACAT


Endüstrinin ülke toplam ihracatındaki payı, temmuz ayında daha da yükselerek yüzde 21.2´ye çıktı. Ekim 2016 tarihinden bu yana üst üste 10 aydır 2 milyar doların üzerinde ihracata imza atan sektörün, Ocak-Temmuz 2017 dönemi ihracatı da yaklaşık yüzde 25 artışla 16 milyar 789 milyon dolar olarak gerçekleşti.

BİNEK OTOMOBİLLERDE YÜZDE 74'LÜK ARTIŞ

Sektörün temmuz ayındaki başarılı grafiğinde binek otomobillerdeki yüzde 74´lük artış temel belirleyici olurken, otomotiv yan sanayi, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar, otobüs-minibüs-midibüs gibi tüm ana ihracat kalemlerinde çift haneli ihracat artışı yaşandı. Temmuz ayında  AB Ülkelerine yönelik yüksek oranlı artışlar kaydedilirken, en büyük pazar Almanya´ya yüzde 30 ve diğer önemli pazarlardan Birleşik Krallık´a yüzde 101, ABD´ye yüzde 125, İtalya´ya yüzde 43, İran´a yüzde 72, Fas´a yüzde 70 ve Rusya´ya yüzde 113 ihracat artışı oldu.

YAN SANAYİ İHRACATI 751 MİLYON DOLAR


OİB temmuz ayı verilerine göre mal grupları bazında Binek Otomobil ihracatı yüzde 74 artışla 1 milyar 56 milyon dolar, Otomotiv Yan Sanayi ihracatı yüzde 26 artışla 751 milyon dolar, Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatı yüzde 15 artarak 436 milyon dolar ve Otobüs-Minibüs-Midibüs ihracatı da yüzde 60 artarak 136 milyon dolar oldu.

Otomotiv yan sanayinde en fazla ihracat yapılan ilk iki ülkeden Almanya´ya yüzde 26, İtalya´ya yüzde 27 ihracat artışı görülürken,  Fransa ve İran´a yüzde 17´şer, ABD´ye yüzde 32, Rusya´ya yüzde 74 ihracat artışı kaydedildi. Binek otomobillerde en büyük pazar İtalya´ya yönelik ihracat yüzde 54 artarken, Birleşik Krallık´a yüzde 477 ihracat artışı yaşandı. Yine Fransa´ya yüzde 47, İspanya´ya yüzde 77, Almanya´ya yüzde 22,  Amerika Birleşik Devletleri´ne yüzde 100, Belçika´ya yüzde 108 ihracat artışı oldu.

Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlarda en fazla ihracat yapılan ülke olan Birleşik Krallık´a ihracat yüzde 37 artarken, İtalya´ya yüzde 40, Belçika´ya yüzde 113, İspanya´ya yüzde 144 artış göze çarptı. Slovenya´ya yüzde 22, Hollanda´ya yüzde 29, ABD´ye yüzde 38 ihracat düşüşü oldu.

Otobüs-Minibüs-Midibüs ürün grubunda ise en fazla ihracat yapılan ilk dört ülkeden Fransa´ya yüzde 96, Almanya´ya yüzde 139, Bulgaristan´a yüzde 700, İtalya´ya yüzde 110 ihracat artışı oldu.

EN BÜYÜK PAZAR ALMANYA'YA İHRACAT YÜZDE 30 ARTTI


OİB verilerine göre ülke bazında en büyük pazar olan Almanya´ya temmuz ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 30 artışla 353 milyon dolar ihracat yapıldı.  Birleşik Krallık 272 milyon dolar ile ikinci büyük pazar olurken, ihracat artışı ise yüzde 101 olarak gerçekleşti. Üçüncü sıradaki İtalya´ya ihracat ise yüzde 43 artışla 270 milyon dolar oldu. Almanya´ya yönelik artışta binek otomobiller ihracatının yüzde 22, yan sanayi ihracatının yüzde 26, Otobüs-Minibüs-Midibüs ihracatının yüzde 139 artışı etkili oldu. Birleşik Krallık´a yönelik artışta da binek otomobiller ihracatının yüzde 477, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatının yüzde 37 artması etkili oldu.

Temmuz ayında ayrıca önemli pazarlardan Fransa´ya yüzde 33, İspanya´ya yüzde 73, ABD´ye yüzde 125, Belçika´ya yüzde 81, İran´a yüzde 72, Rusya´ya yüzde 113 ihracat artışı yaşandı.

AB´YE İHRACAT YÜZDE 41 ARTTI

Türkiye otomotiv endüstrisinin ülke grubu bazında yüzde 78´lik payı ile en büyük pazarı olan  Avrupa Birliği Ülkelerine ihracatı yüzde 41 arttı.  AB Ülkelerine otomotiv ihracatı 1 milyar 900 milyon dolar olarak gerçekleşti. Yılın yedinci ayında alternatif pazarlar arasındaki  Amerika Ülkelerine yüzde 102 ihracat artışı dikkat çekerken, Eski Doğu Bloku Ülkelerine yüzde 64,  Asya Okyanusya Ülkelerine yüzde 50 ihracat artışı yaşandı.

Bu haber 995 defa okunmuştur.

Facebook  FriendFeed  Delicious  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ekonomi

Otomobile, Sigaraya ve Makyaj Malzemelerine Zam

Otomobile, Sigaraya ve Makyaj Malzemelerine Zam Türkiye, ABD'den ithal edilen 22 malın ithalatına yüzde 5 ila 70 arasında değişen oranlarda gümrük vergisi geti...

Audi CEO'su Tutuklandı

Audi CEO'su Tutuklandı Dizel skandalıyla ilgili gözaltına alınan Audi'nin CEO'su Rupert Stadler tutuklandı.
Alper Şirvan Alper Şirvan
Oyalanmıyorum, Çalışıyorum
Yakup SAYIN Yakup SAYIN
Terör Bahane, Katar Gazı Şahane
Hakan ER Hakan ER
Trabzonsporlu Taraftarları Öldürmek!
Remzi ÖZDEMİR Remzi ÖZDEMİR
Türkiye'de Kriz Var mı?
Yusuf KASAP Yusuf KASAP
İzmir Akdeniz'de mi?
Muhsin Çebi Muhsin Çebi
Samimi Olun
Mustafa AHMET Mustafa AHMET
Kimi Seçtik?

BİZİ TAKİP EDİN 
Kategoriler:
Ana Sayfa - Gündem - Ekonomi
Spor - Bilim ve Teknoloji - Sağlık
Kültür ve Sanat - Yaşam - Anketler
Video Galeri
Hizmetler:
Mobil Site - Facebook - Twitter - RSS
Android App - Symbian S^3 App
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, tarafımızdan izin almanız ve kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Tek başına kaynak göstermeniz yeterli değildir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.

Altyapı: MyDesign