web hosting, mvc hosting, mssql hosting, mysql hosting, php hosting, asp.net hosting

Önce Haber
AnaSayfa MobilSite Gündem Ekonomi Spor Bilim-Teknoloji Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Video Galeri

HAVA DURUMU


Reklam

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Afrin'e Girmeli miyiz?Tüm Anketler

Türkiye'nin İlk Nükleer Mezunları Geliyor

Türkiye'nin İlk Nükleer Mezunları Geliyor

Tarih 23 Kasım 2017, 13:55 Editör Haber Editörü

Türkiye'nin ilk nükleer enerji projesi Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde çalışmak üzere Rusya Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesinde eğitim gören Türk öğrencilerin ilk grubu gelecek yıl mezun olacak.


Türkiye ve  Rusya arasında 2010'da imzalanan anlaşma kapsamında  Mersin'in Akkuyu ilçesinde kurulacak nükleer enerji santralinin 2023'te devreye alınması hedefleniyor. Bu kapsamda nükleer enerji alanında uzman kadro yetiştirmek amacıyla  Rusya'nın MEPhI üniversitesine gönderilen öğrenciler, 6,5 yıllık nükleer enerji mühendisliği eğitimin ardından Akkuyu NGS'de çalışmaya başlayacak.

50 ÜLKEDEN 300 YABANCI ÖĞRENCİ

MEPhI Uluslararası Öğrenciler Fakültesi Başkan Yardımcısı Olga Petukhova, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversitede 50 farklı ülkeden toplam bin 300 yabancı öğrencinin eğitim aldığını söyledi.

GELECEK SENE AKKUYU'DA ÇALIŞACAKLAR

Üniversitede nükleer enerji mühendisliği eğitimi alan Türk öğrencilerin mezuniyetinin yaklaştığını ifade eden Petukhova, "Gelecek yıl  28 Şubat'ta ilk Türk mezunlarımızı vereceğiz. Mezun olacak 35 öğrenci  Türkiye'ye dönecek ve Akkuyu Nükleer AŞ'de çalışmaya başlayacak." dedi.

BAKAN ALBAYRAK İLE BİR ARAYA GELMİŞLERDİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı  Berat Albayrak Akkuyu projesi kapsamında,  Rusya'da nükleer enerji alanında eğitim gören gençler ile bir araya gelmişti.

230 TÜRK ÖĞRENCİ EĞİTİM GÖRÜYOR

Petukhova, MEPhI'de eğitim almak isteyen öğrencilerin genelde nükleer mühendislik, bilişim teknolojileri ve medikal bölümlerini tercih ettiğini anlattı.

MEPhI'nin,  Rusya'daki en iyi ilk beş üniversite içinde bulunduğunu aktaran Petukhova, "Üniversitede donanımlı laboratuvarların yanı sıra nükleer mühendislik öğrencileri için nükleer santrallerde staj imkanının bulunması öğrencilerin üniversitemizi seçmelerinin en temel etkenlerden biri. Burada hem teori hem de pratik bir arada veriliyor. Üniversitemizde 300 Vietnamlı, 230 Türk ve 50 Mısırlı öğrencimiz eğitim görüyor." dedi.

600 ULUSLARARASI ÖĞRENCİ KABUL EDİLECEK

Petukhova, dünyada nükleer mühendislik alanında MEPhI'nin saygın bir yeri olduğunu vurgulayarak, üniversitede bulunan 230 Türk öğrencinin 137'sinin  Moskova'da, 93'ünün de Obninsk'deki kampüste eğitim aldığını söyledi.

Üniversite'nin eğitim dilinin Rusça olduğunu ifade eden Petukhova, "Eğitimimizin ilk kısmı yoğun dil eğitimiyle başlıyor. İkinci dönemde Rusça'nın yanı sıra fizik, kimya, matematik, bilgisayar gibi temel dersler veriliyor. Takip eden yıllarda dallarına ayrılarak nükleer mühendislik eğitimi veriliyor. Öğrenciler dil eğitimiyle beraber toplam 6,5 yıllık bir eğitim alıyor." diye konuştu.

Petukhova, bu yıl MEPhI'nin kuruluşunun 75. yılını kutladıklarını anımsatarak, gelecek yıl için 600 uluslararası öğrenci kabul edeceklerini sözlerine ekledi

Bu haber 2911 defa okunmuştur.

Facebook  FriendFeed  Delicious  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Bilim-Teknoloji

5G'ye Türk Damgası

5G'ye Türk Damgası 5G teknolojisinde, Prof. Dr. Erdal Arıkan'ın 'Kutupsal Kodlar' keşfi kullanılarak veri kaybı olmaksızı...

WhatsApp'ın Kurucusundan Tedirgin Eden İtiraf

WhatsApp'ın Kurucusundan Tedirgin Eden İtiraf Kurduğu şirketi Facebook'a sattığı için pişman olduğunu söyleyen WhatsApp'ın kurucu ortaklarından Brian Act...
Alper Şirvan Alper Şirvan
Oyalanmıyorum, Çalışıyorum
Yakup SAYIN Yakup SAYIN
Terör Bahane, Katar Gazı Şahane
Hakan ER Hakan ER
Trabzonsporlu Taraftarları Öldürmek!
Remzi ÖZDEMİR Remzi ÖZDEMİR
Türkiye'de Kriz Var mı?
Yusuf KASAP Yusuf KASAP
İzmir Akdeniz'de mi?
Muhsin Çebi Muhsin Çebi
Samimi Olun
Mustafa AHMET Mustafa AHMET
Kimi Seçtik?

BİZİ TAKİP EDİN 
Kategoriler:
Ana Sayfa - Gündem - Ekonomi
Spor - Bilim ve Teknoloji - Sağlık
Kültür ve Sanat - Yaşam - Anketler
Video Galeri
Hizmetler:
Mobil Site - Facebook - Twitter - RSS
Android App - Symbian S^3 App
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, tarafımızdan izin almanız ve kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Tek başına kaynak göstermeniz yeterli değildir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.

Altyapı: MyDesign