BREXIT Sil Baştan


Açıklama: İngiltere Başbakanı Theresa May'in AB ile karara vardığı Brexit Anlaşması, İngiliz Parlamentosunda yapılan oylamayla reddedildi.
Kategori: Gündem
Eklenme Tarihi: 16 Ocak 2019
Geçerli Tarih: 05 Ağustos 2020, 10:49
Site: Önce Haber
URL: http://www.oncehaber.com/haber/8008-brexit-sil-bastan.htmlİngiliz Parlementosı Brexit oylamasını reddetti. Oylama Başbakan Theresa May için büyük hezimetle sonuçlandı. İngiltere Avam Kamarası anlaşmayı 202'ye karşı 432 oyla reddetti.

202'YE KARŞI 432 OYLA REDDEDİLDİ


İngiltere Parlamentosu, Başbakan Theresa May'in Avrupa Birliği ile vardığı Brexit anlaşmasını 202'ye karşı 432 oyla reddetti.

Başbakan May, ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin bu akşam güven oylaması talep etmesi durumunda yarın güven oylaması yapacaklarını duyurdu.

"HAZIRLIĞIMIZI YAPACAĞIZ"

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Sözcüsü Preben Aamann, İngiltere Başbakanı Theresa May'in AB ile vardığı birlikten çıkış (Brexit) anlaşmasının İngiliz parlamentosunda yapılan oylamada reddedilmesine ilişkin, "Bu oylama ile İngiltere'nin birlikten anlaşmasız ayrılma ihtimali arttı. Bunu istemesek de hazırlığımızı yapacağız." dedi.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Avam Kamarası daha önce anlaşmanın reddedilmesi durumunda hükümete üç gün içinde bir B planı ile gelme zorunluluğu getirmişti.

İŞÇİ PARTİ'Sİ ERKEN SEÇİME GİTMEK İSTİYOR

Brexit ve İngiltere hükümetinin geleceğiyle ilgili ise farklı senaryolar var. Seçeneklerden biri Parlamento'da bir güven oylaması yapılarak hükümetin düşürülmesi. Oylama öncesinde konuşan ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corbyn, anlaşmanın reddedilmesi durumunda en doğru tercihin erken seçime gidilmesi olduğunu söyledi. Theresa May ise erken seçimin hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini söyleyerek öneriye karşı çıkıyor.

MAY, BİR SONRAKİ SEÇİMDE PARTİSİNİN BAŞINDA OLMAYACAK


Başbakan May, bir sonraki seçimde partisinin başında olmayacağını söylemişti. Bu durumda erken seçime gitmesi başbakanlığının sonlanması anlamına gelecek. Theresa May'in liderliğindeki Muhafazakar Parti, Avam Kamarası'nda çoğunluğa sahip değil ve Kuzey İrlanda partisi Demokratik Birlik Partisi'nin (DUP) dışarıdan desteğini alıyor.

DEMOKRATİK BİRLİK PARTİ'Sİ, MAY'İ DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEK


DUP, bu anlaşma kabul edilmediği takdirde May'i dışarıdan desteklemeye devam edeceklerini açıklamıştı. Bu nedenle DUP fikrini değiştirmediği veya Muhafazakar Parti vekilleri kendi hükümetlerini düşürmek istemediği sürece bu seçenek gerçekleşmeyebilir.

Bir diğer seçenek ise AB'den anlaşma olmadan ayrılmak. Fakat bu da parlamentonun çoğunun desteğini alan bir seçenek değil.

BREXİT TEKRAR REFERANDUMA SUNULABİLİR

Hükümetin AB'ye müzakereleri uzatmak için başvurması da bir diğer ihtimal. Avrupa Birliği bu durumda müzakereyi uzatma talebini kabul edeceğini söylemişti. Son ihtimal ise Brexit hakkında tekrardan bir referandum yapmak. Fakat referandumda halka hangi iki seçeneğin sorulabileceği konusunda bir uzlaşma bulunmuyor.

Bazıları "AB'de kalmak mı istersiniz, AB ile anlaşma olmadan ayrılmak mı?" bazıları da "AB'den bir anlaşma olmadan mı ayrılmak istersiniz yoksa bu anlaşma koşulları dahilinde ayrılmak mı?" sorusunun sorulması gerektiğini düşünüyor.