web hosting, mvc hosting, mssql hosting, mysql hosting, php hosting, asp.net hosting

Önce Haber
AnaSayfa MobilSite Gündem Ekonomi Spor Bilim-Teknoloji Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Video Galeri

HAVA DURUMU


Reklam

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Afrin'e Girmeli miyiz?Tüm Anketler

Bankacıya Mesai Müjdesi

Remzi ÖZDEMİR

03 Nisan 2013, 17:37

Remzi ÖZDEMİR

Tam 2 yıldır bu köşede bankacıların feryatlarını duyurmaya çalıştım.

Bankacıların iki büyük sorunlarından biri olan fazla mesaide mutlu sona az kaldı.

İstanbul’da Bölge Çalışma Müdürlüğü İş Müfettişleri yazılarımı suç duyrusu kabul ederek geçen hafta Fatih’te banka şubelerine 18.01 de baskın düzenleyerek, fazla çalışma tespiti yaptı.

Çalışanları sorguya çekti. Tutanak tuttu.

Yasanın kendilerine verdiği yetkiyi kullanarak bankaların genel müdürlüklerinden mesai bilgileri istendi.

Şu ana kadar bazı bankalar istenilen belgeleri yolladılar.

Gelen belgelerde tek bir bankacıya mesai verilmediği görüldü. Oysa bu iş kanununa göre yasak. Yani bir çalışanı siz karşılığını vermeden fazla çalıştıramazsınız.

Çalışma müdürlüğü iş müfettişleri konu ile ilgili çalışmalarını sürdürüyorlar. Bankalara ceza kesmeye başladılar. Ancak bu operasyonda iş müfettişlerini hayrete düşüren bir olay ortaya çıktı. Yine ilk kez geçen yıl benim bu köşede dikkat çektiğim bir belge dünyanın hiçbir ülkesinde “olamaz”denilecek cinsten.

Bankaların insan kaynaklarında bütün personelin mesai beyanı adeta uygulanan baskının belgesi niteliğinde. 5 özel bankanın insan kaynakları tüm personelle “gönüllü mesaiye kalıyorum, ücret talep etmiyorum”beyanı imzalatmışlar.

Bu belgeye göre, bankacılar gece yarılarına kadar ve hafta sonları çalışmayı çok seviyorlar ve bu nedenle çalışıyorlar.

İşte bu belge bankaların başını yakacak. Yani kendi kazdıkları kuyuya düşecekler. Çünkü bu belge öyle birkaç personele değil tamamına imzalatılmış. Bu da bankacılara zorla mesai yaptırıldığını ortaya koyuyor.

Çalışma Müfettişleri şu anda pilot bölge olarak Fatih’i seçtiklerini ancak kısa süre sonra tüm Türkiye’de 18.01 baskınlarının yapılacağını söylüyorlar.

ÇALIŞANI SUÇLUYORLAR

Bankalar fazla mesai konusunda çalışanlarını suçluyorlar. İşlerini zamanında bitirmediklerini bu nedenle geç saate kadar çalıştıklarını ve kendilerinden saat 18’den sonra çalışmalarına yönelik kesinlikle bir talimat olmadıklarını öne sürüyorlar. Oysa 2 bankanın bölge müdürlükleri tarafından şubelere gönderilen hafta sonu mesai yazışmaları bankaların tıpkı Rekabet Kurumu incelemelerinde olduğu gibi başını yakacak cinsten. Bu yazışmalarda şube personeline cumartesi günleri şube açılmadan personelin emlakçıları dolaşmaları ve alışveriş merkezlerinde kredi kartı satmaları isteniyor.

İş Müfettişleri bu tür taleplerin mutlaka İnsan Kaynakları’ndan geçmesi ve mesai ödemesinin yapılması gerektiğini belirtiyorlar. Mesai saatlerinin dışındaki bir çalışmada çalışanın başına bir şey gelmesinden yasalar üst amiri sorumlu tutuyor. Üst amir olarak şube müdürleri görünüyor. Şube müdürleri sorumluluk almamaları için personelin mesaisini 18.00’da sonlandırmak zorunda.

BANKALAR ÇÖZÜM ARIYOR

Öte yandan bankalar sistemin 18.00 de kapatılması için çalışmalar yapıyorlar. Ay ve dönem sonlarında ortaya çıkan zorunlu hallerde ise izin alınarak sınırlı sayıda personelle çalışmaya izin verilecek bir formül üzerinde çalışılıyor. Bu personellere de belirli oranda mesai ödenmesi yapılacak.

Bu arada çalışma müdürlüklerinin elektronik posta adresini veriyorum. İstanbul için istanbul@csgb.gov.tr olan adresin başındaki şehir adı değiştirilerek şikayetlerinizi bildirebilirsiniz. Örneğin adıyaman’daysanız adiyaman@csgb.gov.tr veya Van’daysanız van@csgb.gov.tr yazarak bölge çalışma müfettişlerine ulaşabilirsiniz.

Bu haber 3280 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Yakup SAYIN Yakup SAYIN
Hıristiyan Yılbaşı Kutlamaz
Alper Şirvan Alper Şirvan
Oyalanmıyorum, Çalışıyorum
Hakan ER Hakan ER
Trabzonsporlu Taraftarları Öldürmek!
Remzi ÖZDEMİR Remzi ÖZDEMİR
Türkiye'de Kriz Var mı?
Yusuf KASAP Yusuf KASAP
İzmir Akdeniz'de mi?
Muhsin Çebi Muhsin Çebi
Samimi Olun
Mustafa AHMET Mustafa AHMET
Kimi Seçtik?

BİZİ TAKİP EDİN 

EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Gündem - Ekonomi
Spor - Bilim ve Teknoloji - Sağlık
Kültür ve Sanat - Yaşam - Anketler
Video Galeri
Hizmetler:
Mobil Site - Facebook - Twitter - RSS
Android App - Symbian S^3 App
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, tarafımızdan izin almanız ve kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Tek başına kaynak göstermeniz yeterli değildir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi