web hosting, mvc hosting, mssql hosting, mysql hosting, php hosting, asp.net hosting

Önce Haber
AnaSayfa MobilSite Gündem Ekonomi Spor Bilim-Teknoloji Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Video Galeri

HAVA DURUMU


Reklam

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Afrin'e Girmeli miyiz?Tüm Anketler

Bankalar Sistem Kapatıyor

Remzi ÖZDEMİR

21 Nisan 2013, 20:23

Remzi ÖZDEMİR


Oldu olacak derken bankalar artık bir bir erken kapanmaya başladı.

Geçen hafta 3 banka daha şubelerine yazı yollayarak personelin en geç 18.30 da işi bırakmaları konusunda uyarıda bulundu.

Bu bankacıların yıllardır beklediği bir uygulamaydı.

Artık bankacılarda erkenden evlerine gidebilecek, çocuklarıyla sevdikleriyle normal insanlar gibi bir arada vakit geçirebilecekler.

Bu bankacıların kaderinin değişmesidir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın en önemli birimi olan İş Teftiş Kurulu Başkanlığı bankaların genel müdürlükleriyle görüşmelerini sürdürüyor. Bankaların tamamı kısa bir süre içerisinde Türkiye’nin de onayladığı ILO sözleşmelerine uygun bir mesai saatleri oluşturacaklar. Bankalar bazı şubelerde suistimal olmaması için sistemi merkezden kapatacaklar.

Mesainin sadece 18.00’de bitmesiyle de kalmayıp hafta sonu çalıştırmalarda tamamen ortadan kalkıyor.

İŞ TEFTİŞ KURULU’NUN BAŞARISI

İlk kez bu köşede dile getirdiğimiz zoraki mesai sorununu İş Teftiş Kurulu Başkanlığı çözdü. Yazdığım her yazıyı ihbar kabul eden başkanlık kararlı bir şekilde sorunun üzerine giderek, bankacıların yıllardır kanayan yarasını çözmeyi başardılar.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın başında iki önemli isim var.Kurul Başkanı Mehmet Tezel ve Başkan Yardımcısı Arif Şimşek.

Kul hakkı sorumluluğunu omuzlarında taşıyan bu iki değerli bürokrat, bankacılar için gerçek kahramanlar.

Onlar hiçbir zaman çalışanı sermayeye teslim etmediler. Onlar her zaman çalışma şartlarının iyileştirilmesi için gece gündüz çaba serf ettiler.

HER ALANDA DENETİM

İş Teftiş Kurulu Başkanlığı 2012 yılında Türkiye’nin her yerinde çalışma hayatına yönelik denetim yaptılar. İş sağlığı ve Güvenliği yönünde teftiş yapılan 11 bin 533 işyerlerinde 1 milyon 69 bin 622 işçi ve 2 bin 155 çırak çalışıyor.

Yine iş yürütümü yönünden yapılan teftiş sayısı ise 26 bin 598. Bu işyerlerinde ise 1 milyona yakın işçi ve 2 bine yakın çırak çalışıyordu.

Adeta arı gibi çalışan İş Teftiş Kurulu Başkanlığı, şimdi artık bankaları da denetliyorlar. Onlar sayesinde bankaların ışıkları artık gece yarılarına kadar yanmayacak. Çalışanların ellerinden zorla alınan “gönüllü mesaiye kalma”belgeleri de artık hiçbir işe yaramıyor.

Bankacılar artık haftasonu da çalıştırılamayacak. Zira uluslar arası ILO çalışma sözleşmelerine göre, belirli çalışma saatlerinin dışına çıkmak mümkün değil.

Bankacıların bu zaferinden sonra sırada hedef baskısı var.

Akla mantığa gelmeyecek ürünleri daha fazla kar hırsı ile sattırmaya çalışan bankalar eninde sonunda bu baskıya da son vermek zorundalar. Çünkü bankaların her ay arttırarak verdiği hedef baskısı uluslar arası çalışma yasalarına göre mobbing olarak kabul ediliyor. Mobbing çalışana psikolojik baskı anlamına geliyor. Nitekim bankalar çalışan üzerinde kovma psikolojik baskısıyla zoraki satış yaptırıyor.

Bankacılık sektöründe mobbing konusunu işlemeye devam edeceğim.

Bu haber 2024 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Yakup SAYIN Yakup SAYIN
Hıristiyan Yılbaşı Kutlamaz
Alper Şirvan Alper Şirvan
Oyalanmıyorum, Çalışıyorum
Hakan ER Hakan ER
Trabzonsporlu Taraftarları Öldürmek!
Remzi ÖZDEMİR Remzi ÖZDEMİR
Türkiye'de Kriz Var mı?
Yusuf KASAP Yusuf KASAP
İzmir Akdeniz'de mi?
Muhsin Çebi Muhsin Çebi
Samimi Olun
Mustafa AHMET Mustafa AHMET
Kimi Seçtik?

BİZİ TAKİP EDİN 

EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Gündem - Ekonomi
Spor - Bilim ve Teknoloji - Sağlık
Kültür ve Sanat - Yaşam - Anketler
Video Galeri
Hizmetler:
Mobil Site - Facebook - Twitter - RSS
Android App - Symbian S^3 App
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, tarafımızdan izin almanız ve kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Tek başına kaynak göstermeniz yeterli değildir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi