web hosting, mvc hosting, mssql hosting, mysql hosting, php hosting, asp.net hosting

Önce Haber
AnaSayfa MobilSite Gündem Ekonomi Spor Bilim-Teknoloji Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Video Galeri

HAVA DURUMU


Reklam

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Afrin'e Girmeli miyiz?Tüm Anketler

Banka Paramı Çalıyor!

Remzi ÖZDEMİR

25 Haziran 2013, 17:28

Remzi ÖZDEMİR

EYVAH! BANKA PARAMI ÇALIYOR

Hiç banka müşterisinin parasını çalar mı?

Elbette hayır! Bankalar bütün dünyada en sıkı denetlenen kurumlardır. Her şey kayıt altında tutulur. 1 kuruşun bile hesabı verilmeden kasa kapatılmaz.

Bu dünya standartlarında bankalar için.

Birde Türkiye standartlarında bankacılık var.

Bu standartları BDK adı verilen kurum denetliyor. BDK denetliyor da ne oluyor?

İşte bir bankacı okuyucumdan gelen itiraf dolu bir elektronik posta. Bu itirafı tüyü bitmemiş yetimin hakkını korumak için lüks plazalarda oturup halkın vergileri ile maaş alan BDDK yetkililerinin vicdanına ihbar mahiyetinde sunuyorum.

“Ben 5 yıldır bir yabancıdan bir başka yabancıya satılan bankada çalışıyorum. Son 2 yıldır bankaya kar ettirmek amacıyla yaptığımız soygun artık gece uykularımı kaçırıyor. Buradan aldığım maaşı çocuğuma yedirdiğim için kendimden utanıyorum. Ancak çaresizlikten bankacılık yapıyorum. Çünkü bu saatten sonra başka bir iş yapamam.

KREDİLİ MEVDAT HIRSIZLIĞI

Banka yönetimi son iki yılda yabancının gözüne daha fazla girmek ve milyon dolarlık jestsiyon almak için her şubelere hedef baskısı uygulamaya başladılar. Sıradan bir şubenin aylık geliri 100 bin lira civarında. Eğer bu rakamı tutturamazlarsa o şubenin müdürü işten atılıyor. Dolaysıyla çalışanda.

Mevcut ekonomik trend içerisinde bu karı elde etmek imkansız. Bu da bankaları farklı yollara itiyor. Yani müşterinin hesabından para çalmak gibi. Bunu yaparken tabii ki alenen para alınmıyor. Buna BHB yani bankacılık hizmet geliri adı veriliyor. Bu şubenin dosya masrafı gibi kalemlerden elde ediliyordu. Ancak hedefler öyle büyüdü ki, bu kalemler yetmedi ve devreye kredili mevduat hasapları girdi.

Banka nezdinde bulunan hesaplara özellikle maaş müşterilerini maaşı oranında bir kredi tanımlanıyor. 800 lira maaşı olan bir müşteriye 800-900 lira gibi bir kredi limiti veriliyor. Bunu istediği zaman bankamatikten çekiyor sonra maaşı yatınca sistem otomotik olarak faizi ile tahsil ediyor.

KREDİLİ HESABA BHG

Ay sonu şubeyi kara geçirip hedefini tutturmak isteyen şube yöneticisi kredili mevduat hesaplarını kullananlardan kesilen faizin dışında birde BANKACILIK HİZMET GELİRİ adı altında bir kesinti manuel olarak yapıyorlar. Vatandaş örnek olarak 800 liralık kredili mevduattan 700 lira kullanmışsa buna 30-35 lira faiz kesiliyor bir o kadar da bankacılık hizmet geliri kesiliyor.Yani vatandaşın hesabından haberi bile olmadan parayı bankacılık hizmet geliri olarak şube karına atıyoruz. Her ay sonu bazen onbinlerce hasaba bunu yapmak zorunda kalıyoruz. Buradan kesilen para tamamen o an işlemi yapan memurun vicdanına kalmış bir şey.Sitem açığından faydalanarak istediğin hesaptan bin lira bile kesip bankacılık hizmet gelirine atabilirsin.Hesap ektresini elina alıp inceleyenler itiraz edince “Pardon yanlışlık olmuş”diyip iade ediyoruz. Ancak kredili mevduat hasabını kullanan insanlar genelde sıkışık olduğu için itiraz etmeyip sadece günü kurtarmaya çalışıyorlar.

Her ay sonu gece yarılarına kadar yaptığımız bu soygun artık vicdanımızı sızlatıyor. Bu durumu bankanın üst yöneticileri de biliyor ama hesaplarına geldiği için ses çıkartmıyorlar”

Bu postadan sonra yaptığım araştırma neticesinde piyasada bu haksız kazanc yöntemini kullanan banka sayısının 5’in üzerinde olduğunu tespit ettim.

VATANDAŞ NE YAPMALI?

Kredili mevduat hasabını kullanan herkesin bankaya gidip son bir yıllık hatta daha fazla süre için hesap esktresini alıp BHG ya da Bankacılık Hizmet Geliri adı altında bir kesintinin olup olmadığını incelesinler. Kesinlikle suç olan bu hırsızlığın kendilerine de yapıldığını tesbit eden vatandaşlar bir dilekçe ile BDDK’ya başvurmaları halinde bu parayı faizi ile geri alabilecekler.

BDDK BİLİYOR MU?

Bankaları denetleyen kurum olan BDDK’nın bu bu soygunu bugüne kadar bilmemesi ya da tesbit edememesi gerçekten kafayı karıştıran bir durum. BDDK yetkililerini özellikle yabancıların kontrolündeki bu bankaların Bankacılık Hizmet Geliri kalemini incelemeye davet ediyorum.

Bu haber 1997 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Yakup SAYIN Yakup SAYIN
Hıristiyan Yılbaşı Kutlamaz
Alper Şirvan Alper Şirvan
Oyalanmıyorum, Çalışıyorum
Hakan ER Hakan ER
Trabzonsporlu Taraftarları Öldürmek!
Remzi ÖZDEMİR Remzi ÖZDEMİR
Türkiye'de Kriz Var mı?
Yusuf KASAP Yusuf KASAP
İzmir Akdeniz'de mi?
Muhsin Çebi Muhsin Çebi
Samimi Olun
Mustafa AHMET Mustafa AHMET
Kimi Seçtik?

BİZİ TAKİP EDİN 

EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Gündem - Ekonomi
Spor - Bilim ve Teknoloji - Sağlık
Kültür ve Sanat - Yaşam - Anketler
Video Galeri
Hizmetler:
Mobil Site - Facebook - Twitter - RSS
Android App - Symbian S^3 App
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, tarafımızdan izin almanız ve kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Tek başına kaynak göstermeniz yeterli değildir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi