web hosting, mvc hosting, mssql hosting, mysql hosting, php hosting, asp.net hosting

Önce Haber
AnaSayfa MobilSite Gündem Ekonomi Spor Bilim-Teknoloji Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Video Galeri

HAVA DURUMU


Reklam

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Afrin'e Girmeli miyiz?Tüm Anketler

İnternet Yasağı

Remzi ÖZDEMİR

24 Şubat 2014, 13:18

Remzi ÖZDEMİR

Biran Acton ve Jan Koum, ünlu arama motoru Yahoo'da yıllık 40 bin dolara ( aylık 3 bin 300) çalışan iki kafadar.

İşten ayrılır ve evlerinde otururken cep telefonlarında kendi aralarında haberleşmek için bir mini program yazarlar. Daha sonra bu programı kendi arkadaşlarına da verirler. Programın para getirecegine inanan iki kafadar Calfornia eyaletindeki Santa Clara'da küçük bir şirket kurar ve ilk iphone üzerinden bu programı 1 USD'ye satmaya başlarlar.

İyi fikir güzel para kazandırmaya başlar. 1 usd degerindeki program her yıl milyon dolar kazandırmaya başlar.

Öyle bir hale gelir ki whatsapp adını verdikleri bu program her 5 telefondan 3'ünde vardır.
Şirketin karlılığı her yıl artar.

İki kafadar 3 yıl gibi kısa sürede 100  milyon doların üzerinde bir gelir elde eder.
İşte  bu iki kafadarın evlerinde 12 usd vererek kullandıkları interneti kullanarak yaptığı whatsapp önceki gün Facebook tarafından yaklaşık 19 milyar dolara satıldı.

FACEBOOK
Facebook, insanların başka insanlarla iletişim kurmasını ve bilgi alışverişi yapmasını amaçlayan bir sosyal paylaşım sitesidir. 4 Şubat 2004 tarihindeHarvard Üniversitesi 2006 devresi öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook, öncelikle Harvard öğrencileri için kurulmuştu. Daha sonra Boston civarındaki okulları da içine kapsayan Facebook, iki ay içerisindeki Ivy Ligi okullarının tamamını kapsadı. İlk sene içerisinde de; Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tüm okullar Facebook'ta mevcuttu. Üyeler önceleri sadece söz konusu okulun e-posta adresiyle (.edu, .ac.uk, vb.) üye olabiliyordu. Daha sonrasında da ağ içine liseler ve bazı büyük şirketler de katıldı. 11 Eylül 2006 tarihinde ise Facebook tüm e-posta adreslerine, bazı yaş sınırlandırmalarıyla açıldı. Kullanıcılar diledikleri ağlara; liseleri, çalışma yerleri ya da yaşadığı yerler itibarıyla katılım gösterebilmektedirler. Ayrıca Facebook, dünyanın en fazla ziyaret edilen sitelerinden biridir.
Site, kullanıcılara ücretsizdir ve gelirini afiş, logo reklamlarından ve sponsor gruplarından almaktadır  
Amerikan borsasında da işlem gören Facebook'un piyasa değeri bugun 110 milyar dolar civarında.

YOUTUBE
Steve Chen, Chad Hurley ve Jawed Karim tarafından  yine kendi aralarında evde kurulmuş. Google tarafından satın alınan Youtebe'nin yıllık karı sadece 20 milyar doların üzerinde. 2005 yılında kurulan Youtube ibugun en değerli markalar arasında yer alıyor.

TÜRKİYE TAHVİL İHRAÇ EDİYOR
Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı 2014 yılı dış finansman programı çerçevesinde dolar cinsinden tahvil ihracı için geçen hafta Bank of America, Merrill Lynch, BNP Paribas ve Goldman Sachs'a ortak lider bankalar olarak yetki verdi. Bu ihraç sonunda Türkiye 1.5 milyar dolar borç aldı.
Tahvilin %45’i ABD’deki, %33’ü İngiltere’deki, %12’si Türkiye’deki ve %10’u diğer ülkelerdeki yatırımcılara satıldı.

İNTERNET YASAKLARI
İşte tüm bunlar olup biterken iki bacaksız çocuğun evinde internet üzerinden yazdıkları bir program 19 milyar dolara satıldı. Borsa İstanbul'da piyasa değer en yüksek olan şirket Garanti Bankası. Garanti'nin piyasa değeri ise şu anki kur ile 11,7 milyar dolar civarında. Whatsapp'in satın alınma bedeli Borsa İstanbul'u sollamış durumda. Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu Tüpraş’ın ise 4,84 milyar dolar.

İnternet dünyasında tüm bunlar olurken, Türkiye  o gün yine yabancı bankalardan medet umarak 1.5 milyar dolar borç para için Amerikalı, ingiliz ve Fransız'a el açtı. Bunu yaparken de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül internete sınırlama ve sansür getiren yasayı onayladı.
Söyleyecek sözü olan var mı?

Bu haber 1957 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Yakup SAYIN Yakup SAYIN
Hıristiyan Yılbaşı Kutlamaz
Alper Şirvan Alper Şirvan
Oyalanmıyorum, Çalışıyorum
Hakan ER Hakan ER
Trabzonsporlu Taraftarları Öldürmek!
Remzi ÖZDEMİR Remzi ÖZDEMİR
Türkiye'de Kriz Var mı?
Yusuf KASAP Yusuf KASAP
İzmir Akdeniz'de mi?
Muhsin Çebi Muhsin Çebi
Samimi Olun
Mustafa AHMET Mustafa AHMET
Kimi Seçtik?

BİZİ TAKİP EDİN 

EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Gündem - Ekonomi
Spor - Bilim ve Teknoloji - Sağlık
Kültür ve Sanat - Yaşam - Anketler
Video Galeri
Hizmetler:
Mobil Site - Facebook - Twitter - RSS
Android App - Symbian S^3 App
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, tarafımızdan izin almanız ve kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Tek başına kaynak göstermeniz yeterli değildir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi