web hosting, mvc hosting, mssql hosting, mysql hosting, php hosting, asp.net hosting

Önce Haber
AnaSayfa MobilSite Gündem Ekonomi Spor Bilim-Teknoloji Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Video Galeri

HAVA DURUMU


Reklam

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Afrin'e Girmeli miyiz?Tüm Anketler

Döviz Neden Düşmüyor?

Remzi ÖZDEMİR

27 Şubat 2014, 13:17

Remzi ÖZDEMİR

Ekonomide tansiyon bir türlü düşmüyor.

Merkez Bankası’nın faiz arttırım kararından sonra 2.160’a kadar gerileyen dolar yeniden 2.200’un üstüne çıktı.

Döviz neden düşmüyor? Oysa bir kaç gün önce Başbakan herşeyin artık kontrol altına alındığını ülkeye yeniden döviz girişinin başladığını açıklamıştı.

Başbakanın bu açıklamasından bir gün sonra döviz yeniden yükseldi. Hatta 2.30 seviyesine bile yaklaştı.

İyi de döviz neden düşmüyor? En büyük neden siyasi istikrarsızlık mı gerçekten?

Siyasi istikrarsızlığın elbette etkisi çok büyük ama bu hiç bir zaman ekonomideki gerçeklerin önüne geçemiyor. Yerel seçimlerde AKP istediği kadar güçlü çıksın dövizin ateşi yinede düşmeyecektir. Çünkü bu sorun sadece Türkiye’nin değil, bir çok gelişmekte olan ülkelerin sorunu. Türkiye’nin sorunu biraz daha büyük. Bunun nedeni ise son 10 yıldır bol Amerikan parasını borçlanarak hoyratca harcamamız oldu.

Özel sektörün şu anki borcu 176 milyar dolar. Bunun yüzde 60’ının üzerindeki rakamın geri ödemesi bu yıl içerisinde yapılacak. Yani en kötü ihtimalle Türkiye’de özel sektör en az 90 milyar dolar bulmak zorunda. Dünyada doların kıt olacağı bir dönemde Türkiye gibi bir ülke 90 milyar doları ne kadar kolay bulabilir o tartışılır bir durum.

ZOR BİR YIL OLACAK

2014 Türkiye için gerçekten zor bir yıl olacak. Nitekim Türkiye ile ilgili bugüne kadar yorum yapan ekonomist ve finans kuruluş uzmanları hepsi aynı noktada buluşuyor.Türkiye’nin cari açığı en büyük sorun. Türkiye bu cari açığı dövizdeki ciddi artışa rağmen düşüremedi. Hatırlarsanız geçmiş yıllarda dövizdeki en ufan kur artışı direk cari açığı olumlu etkiliyordu. Son verilere göre malesef bunun böyle olmadığını gördük.

Bu şu sonucu çıkartıyor:

Dövizdeki kur artışı cari açığı frenlemek için yeterli olmadı. Nitekim bunu büyük finans kuruluşları da söylüyor. Şu anda 2.160’ın altına bir türlü düşmeyen dolar için yıl sonu 2.50’in üzerinde tahminde bulunuyorlar.

SENDİKASYON TEHLİKESİ

Dövizdeki bir başka ateşleyici unsur ise bankaların kredi olarak satmak için yurtdışından aldıkları sendikasyonlar. Bankalar son 5 yılda dövizdeki düşüşünde etkisiyle mevduat yerine yurtdışı kaynaklara yöneldiler. BDDK verilerine göre, bankalar vatandaşa konut, ihtiyaç ve benzeri kredileri kullandırmak için yüzde 80 yurtdışı kaynağa yani sendikasyona başvurdular. Dövizin yıllarca hiç yükselmemesi ve FED’in bol para politikası doğal olarak bankaların büyük kar yazmasına neden oldu.

Ancak şimdi her şey değişti ve FED bol para dönemini geride bıraktı. Şimdi bir çok gelişmekte olan ülke bankaları gibi Türk bankaları da öyle yurtdışından çok ucuz kaynak bulamayacaklar. Bulsalar bile maliyeti çok yüksek olacağı için çok da cazip olmayacak.

Nitikem geçen hafta S&P ve Moody’s bir rapor yayınlayarak 2014 yılında bankaların kırılğanlığına dikkat çektiler. Bu iki kuruluşun raporunda ortak nokta ise konut ve KOBİ kredilerinin riski dikkat çekildi. Bankalar Türkiye’de konut piyasasını resmen kredi ile manipüle ettiler. Şimdi tıkanan piyasa bankaların kendi kazdıkları kuyuya düşmelerine neden oldu.

2014 yılında aynı zamanda ödenmeyen kredilere ciddi bir artış bekleniyor.

Tüm bu gelişmeleri üst üste koyduğumuzda dövizin o kadar da kolay düşmeyeceğini gösteriyor.

Bu haber 2394 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Yakup SAYIN Yakup SAYIN
Hıristiyan Yılbaşı Kutlamaz
Alper Şirvan Alper Şirvan
Oyalanmıyorum, Çalışıyorum
Hakan ER Hakan ER
Trabzonsporlu Taraftarları Öldürmek!
Remzi ÖZDEMİR Remzi ÖZDEMİR
Türkiye'de Kriz Var mı?
Yusuf KASAP Yusuf KASAP
İzmir Akdeniz'de mi?
Muhsin Çebi Muhsin Çebi
Samimi Olun
Mustafa AHMET Mustafa AHMET
Kimi Seçtik?

BİZİ TAKİP EDİN 

EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Gündem - Ekonomi
Spor - Bilim ve Teknoloji - Sağlık
Kültür ve Sanat - Yaşam - Anketler
Video Galeri
Hizmetler:
Mobil Site - Facebook - Twitter - RSS
Android App - Symbian S^3 App
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, tarafımızdan izin almanız ve kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Tek başına kaynak göstermeniz yeterli değildir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi