web hosting, mvc hosting, mssql hosting, mysql hosting, php hosting, asp.net hosting

Önce Haber
AnaSayfa MobilSite Gündem Ekonomi Spor Bilim-Teknoloji Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Video Galeri

HAVA DURUMU


Reklam

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Afrin'e Girmeli miyiz?Tüm Anketler

Ekonomik İzolasyon

Remzi ÖZDEMİR

09 Mart 2014, 19:47

Remzi ÖZDEMİR


Alan Greespan, Amerikan Merkez Bankası’nın eski başkanı.

Diğer adı yaşlı kurt. Bazılarına göre de yaşlı para kurdu.

İşte bu adam geçen gün öyle bir söz söyledi ki, Karl Marx’in 1840 yılında söylediği “herşeyi ekonomi belirler”sözünü haklı çıkarttı.

Eski Fed Başkanı Greenspan, Sovyetler Birliği hayali kuran Putin’in ancak finansal operasyonla dize getirilebileceğini söyledi. Greenspan’a göre, Putin’i dize getirecek tek şey borsanın ve ruble’nin değer yitirmesi olacaktır.

Artık dünya değişti. Ülkeler o kadar ekonomik olarak iç içe girdi ki, bir ülke bir başka ülkeyi bilgisayarın klavyesinin tek tuşu ile allak bullak edebiliyor.

Klavyenin tuşları ile artık o ülkeye nükleer başlıklı füzeler yollamaya hiç gerek yok. Yapılacak olan tek tuş o ülkenin para birimini vuracak alım veya satımı yapmak.

İşte herşey bu kadar kolay!

Greespan’ın söylediği gibi Rusya’yı durdurabilecek tek şey ekonomik silahtır. Nitekim Kırım’ın işgalinden son dakikada vazgeçmesinde Rus para birimi Ruble’nin büyük değer kaybı ve borsasının da bir günde yüzde 10 değer yitirmesi etkili oldu.

Amerika Rusya’yı gerçekten bu yolla çok kolay yola getirir.

Petrol ve altın piyasası tamamen Amerika’nın kontrolünde. Petrol ve Altın Rusya’nın ayakta durmasını sağlayan en önemli doğal zenginlik. Amerika’nın petrolü 100 USD’nin altına çekmesi hele bu rakamların 60-70 dolarlara kadar gerilemesi Rusya’nın ekonomisini darmadağın edecek bir ekonomik gerçek.

Greenspan, bu açıklamasıyla aslında Amerika’nın son dönemdeki gizli stratejisini de ifşa etmiş oldu.

Amerika artık savaş dönemini kapattı. Amerika artık yeni düzeni ekonomik silah ile oluşturuyor.

İstediği ülkeyi isterse bir gecede batırabilir. Ekonomik olarak iflas etmiş bir ülkenin uçakları kalkamaz ve askeri de atacak kurşunu bulamaz.

Düzen artık bu.

YA TÜRKİYE?

Türkiye’de son bir yıldır gerçekten garip olaylar oluyor. Gezi olaylarıyla birlikte hükümetin tavırları ve demokrasiden uzaklaştığı iddiaları Amerika’nın ciddi tepkilerine neden oluyor. Türkiye’deki basın özgürlünün olmadığı ima eden ABD elçisini bile “sınırdışı etmekle”tehdit eden hükümet ciddi bir ekonomik izolasyonla karşı karşıya mı?

Bu soruya yanıt vermek için ekonomideki gelişmelere bakmak yeterli oluyor.

Yabancı finans kuruluşlarından ard arda gelen ekomik raporlar hep Türkiye’nin aleyhine. Son olarak ABD’li Standart and Poor’s 5 büyük Türk bankasının fonlama riskinin çok yüksek olduğunu açıkladı. Bu şu anlama geliyor:

Türkiye’de büyük bir kriz kapıda. Nitekim dolar sesiz derinden yükselişini sürdürüyor. Faizler bazı bankalar tarafından açıkca ilan edilmese bile yüzde 13’ün üzerine çıkarttıldı. Türkiye’nin en büyük bankalarından biri ile yatırımcı olarak 500 bin TL için faiz pazarlığı yaptım. 13.25 teklifi karşısında gerçekten Türkiye’de bazı şeylerin artık kriz noktasına geldiğini anladım.

Türkiye belkide Rusya’dan önce büyük bir ekonomik izolasyon tehlikesiyle karşı karşıya. Kriz 2000 yılında olduğu gibi bir gecede çıkartılmıyor ama zamana yayılıyor. Bunun için de iki önemli gösterge faizler ve dövizdeki yükseliştir.

Faizlerin yüzde 15’e çıkması ve doların 2.50’nin üzerine çıkması Türkiye’yi büyük bir krize sürükleyecektir.

Bu ekonomik izolasyonda hükümetin yapabileceği hiç bir şey yok. Zira 10 yıldır Türkiye’yi Amerika’nın parasıyla sahte cennete çevirdiler. O bol para ile sadece lüks evler ve AVM’ler yaptık. Siz Türkiye’de son 10 yılda tek bir sanayi tesisinin yapıldığını duydunuz mu?

Sıkıntılı günler kapıda. Paranın çok daha değerli olacağı günler gelecek. Bu nedenle 1 lirayı bile harcarken biraz durup düşünün.

Bu haber 1974 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Yakup SAYIN Yakup SAYIN
Hıristiyan Yılbaşı Kutlamaz
Alper Şirvan Alper Şirvan
Oyalanmıyorum, Çalışıyorum
Hakan ER Hakan ER
Trabzonsporlu Taraftarları Öldürmek!
Remzi ÖZDEMİR Remzi ÖZDEMİR
Türkiye'de Kriz Var mı?
Yusuf KASAP Yusuf KASAP
İzmir Akdeniz'de mi?
Muhsin Çebi Muhsin Çebi
Samimi Olun
Mustafa AHMET Mustafa AHMET
Kimi Seçtik?

BİZİ TAKİP EDİN 

EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Gündem - Ekonomi
Spor - Bilim ve Teknoloji - Sağlık
Kültür ve Sanat - Yaşam - Anketler
Video Galeri
Hizmetler:
Mobil Site - Facebook - Twitter - RSS
Android App - Symbian S^3 App
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, tarafımızdan izin almanız ve kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Tek başına kaynak göstermeniz yeterli değildir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi