web hosting, mvc hosting, mssql hosting, mysql hosting, php hosting, asp.net hosting

Önce Haber
AnaSayfa MobilSite Gündem Ekonomi Spor Bilim-Teknoloji Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Video Galeri

HAVA DURUMU


Reklam

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Afrin'e Girmeli miyiz?Tüm Anketler

Bankacılıkta Hareketli Günler

Remzi ÖZDEMİR

14 Nisan 2014, 00:01

Remzi ÖZDEMİR


Amerika’nın sıcak parası Türkiye’de en çok bankalara yaradı.

Bankalar son 5 yılda resmen altın çağını yaşadı.

Şimdi ise bankacılık sektöründe bir panik var. Amerika’nın artık bol keseden para dağıtmayı bırakması Türkiye’de paranın maliyetini arttırdı.

Daha önce yurtdışından ucuz doları alıp, Türkiye’de vatandaşa satan bankalar birde sıcak para girişinden dolayı dövizin düşmesiyle birlikte katmerli kar elde ediyorlardı.

Avrupa’da bankalar zarar ederken Türk bankaları mütşih karlar açıkladı. Tabii ki bu karı gören bankaları satın aldı.

Balayı bitti. Şimdi bankalar 2014 yılına kötü başladı. Faizlerin artması, yurtdışındaki kaynakların maliyetinin yükselmesi ve hükümetin aldığı bazı tedbirler bankaları olumsuz etkiledi. Konut kredileri neredeyse durma noktasına geldi. Tüketiciye bir SMS ile verilen kredi dönemi artık bitti. KOBİ’ler desen zaten bitik kredi alacak durumda değil. Kredi kartlarını artık yoldan çevirdikleri insanlara veremiyorlar. Anlayacağınız sıkıntılı günler başladı.

Bu yabancı ortakları rahatsız etmeye başladı bile. Kredi derecelendirme şirketi Standard and Poor’s Türk bankacılık sektörünün fonlama risklerinin yüksekten çok yüksek seviyelerine çıktığını açıklamıştı. Bunun için de bazı bankaların adını sıralayarak yabancı ortakların sermaye enjekte etmelerini önermişti.

Özellikle Türkiye’deki ballı dönemin sonuna yetişen yabancı sahipler şu anda adeta şaşkınlar. Müthiş paralara aldıkları bankalarda zor dönemin başlaması onları rahatsız etmeye başladı. Çünkü onlar milyar dolarları bu bankalara verirken, bu karlı dönemin hep devam edeceğini düşündüler.

Şimdi takke düştü kel göründü.

Bundan sonra genel müdürler oturdukları yerden ahkam kesilemiyecekler. Banka yöneticilerinin gerçek başarısı bundan sonra ortaya çıkacak. Finansal sihirbazlık ya da başarılı bir orkestra şefliği bundan sonra görülecek. Önemli olan böyle bir dönemde başarılı olup kendini göstermek.

TRANSFER BAŞLADI

Bankacılık sektöründe sıkıntı büyürken, Şekerbank, Denizbank Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk’ü transfer etti. Denizbank sektörde en çok dikkat çeken bankalar arasında ilk sırada geliyor. Özellikle Zorlu Grubu’ndan Belçikalılara satışı ve hemen sonrasında Ruslar’a geçmesi en önemlisi hızlı büyümesi sektörde hep konuşulan bir banka olmuştur. Şekerbank’ın Parekende Satış’dan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gökan Ertürk’ü transfer etmesinde de en büyük etken Denizbank’ın bu alanda oldukça başarılı olmasındandır. Gökhan Ertürk Denizbank’ta büyük başarılara imza atan bir yönetici olarak Şekerbank’a böylesine sıkıntılı bir dönemde nasıl bir katkı sağlayacağını önümüzdeki dönemde net bir şekilde göreceğiz. Ancak mevcut konjektör Ertürk’ün işinin çok da kolay olmayacağını gösteriyor.

Kulislerde konuşulan bir başka konu ise Gökhan Ertürk’ün Denizbank’tan ayrılması ile birlikte bankanın bireysel kanadının ciddi boyutta zayıflayacağı. Ben şahsen buna katılmıyorum. Gökhan Ertürk gerçekten başarılı bir bankacı. 2009 yılından bu yana Denizbank’a çok şey katmış olabilir ama o bankada bir Hakan Ateş gerçeği var bu da unutulmamalı. Zorlu gibi zor bir patronla bir tabela bankasını alıp büyütmek ve önce Belçikalılara sonra da Ruslara satmak Hakan Ateş gibi bir yöneticinin eseridir. Üstelik her satış sonrası koltuğunu koruyabilmek de tartışılmaz bir başarı hikayesi.

Bu nedenle Gökhan Ertürk’ün gidişinin Denizbank’ta çok büyük bir olumsuzluk yaratacağına inanmıyorum. Ancak Ertürk’ün Şekerbank’a çok şey vereceği de bir gerçek. Denizbank’ı bu konuda bekleyen en büyük tehlike, Gökhan Ertürk’ün daha önce çalıştığı bazı isimleri de Şekerbank’a transfer etmesi olacaktır. Nitekim bu konuda bazı isimler şimdiden konuşulmaya başlandı bile.

Bu haber 2125 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Yakup SAYIN Yakup SAYIN
Hıristiyan Yılbaşı Kutlamaz
Alper Şirvan Alper Şirvan
Oyalanmıyorum, Çalışıyorum
Hakan ER Hakan ER
Trabzonsporlu Taraftarları Öldürmek!
Remzi ÖZDEMİR Remzi ÖZDEMİR
Türkiye'de Kriz Var mı?
Yusuf KASAP Yusuf KASAP
İzmir Akdeniz'de mi?
Muhsin Çebi Muhsin Çebi
Samimi Olun
Mustafa AHMET Mustafa AHMET
Kimi Seçtik?

BİZİ TAKİP EDİN 

EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Gündem - Ekonomi
Spor - Bilim ve Teknoloji - Sağlık
Kültür ve Sanat - Yaşam - Anketler
Video Galeri
Hizmetler:
Mobil Site - Facebook - Twitter - RSS
Android App - Symbian S^3 App
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, tarafımızdan izin almanız ve kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Tek başına kaynak göstermeniz yeterli değildir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi