web hosting, mvc hosting, mssql hosting, mysql hosting, php hosting, asp.net hosting

Önce Haber
AnaSayfa MobilSite Gündem Ekonomi Spor Bilim-Teknoloji Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Video Galeri

HAVA DURUMU


Reklam

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Afrin'e Girmeli miyiz?Tüm Anketler

Bankacılar İstifaya Zorlanıyor

Remzi ÖZDEMİR

14 Eylül 2014, 23:59

Remzi ÖZDEMİR


Bankacılık artık yapılacak meslek olmaktan çıktı.

Aşırı hedef baskısı bankacıların psikolojilerini bozarken, personel sirkülasyonu da hızlandı. Bir çok bankacı ya baskılara dayanamayıp istifa ediyor ya da hedefleri tutmadığı için işten kovuluyor.

Son dönemde bankaların yaptığı son numara yok artık dedittirecek türden.

Geçmiş yıllarda dünyada kazanılmayan rakamları elde ederek hızlı büyüyen bankalar, Türk ekonomisinin durgunluğa girmesiyle birlikte daha az kar etmeye başladılar. Temmuz ayı itibariyle karlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12 düşüş olması bu bankaların daha da hırçın ve acımasız bir politikaya girmelerine neden oldu.

Bazı bankalar düşen karla birlikte personel sayısında azaltmaya gidiyor. Daha önce çok rahat kredi kartı, kredi ve sigorta satışı yapabilinmesi nedeniyle çok sayıda personel işe alan bankalar, tazminatsız eleman çıkartmanın yolunu buldular.

Ekonomideki daralmaya rağmen çalışanlarına geçen yılkı hedeflerinin iki katına yakın rakamlar veren bankalar, hedefini tutturamayan personelin iş aktini tazminat ödemeden sonlandırıyorlar. Bunu yaparkende personele belirli süre içerisinde yasal uyarıda bulunuyor.

Bankalar hedefini tutturamayan personele çeşitli bahaneler uydurarak ilk uyarıyı veriyor. Personelin halen bu yüksek hedefi tutturamaması halinde ise ikinci ve üçüncü uyarı veriliyor. Üç kez yasal olarak uyarılan personele önce kendi rızası ile istifa etmesi isteniyor.

Kendi isteği ile istifa etmesi halinde kovulmamış olacağından bir başka bankada iş bulma şansı oldugu telkin edilerek tazminatsız işten çıkartılması sağlanıyor. Böylelikle yıllarca köle gibi çalıştırdığı kişileri bir kuruş ödemeden işten çıkartıyor.

Bu yolla istifa eden çok sayıda bankacı olduğu belirtiliyor.

BAL GİBİ MOBBİNG

Bankaların baskı yaparak istifaya zorlamaları hukukçular tarafından mobbing olarak nitelendiriliyor. Ancak mobbinge maruz kalan personel malesef bankalara karşı dava açmaktan kaçınıyor. Çünkü banka diğer bankalarla birlikte hareket ederek, çalıştığı işyerini dava eden bir personeli ne kadar özelliği olursa olsun işe almıyorlar.

Bu da mobbinge maruz kalan bankacıların dava açmayıp kaderine razı olmaları anlamına geliyor.

BUNALIP İSTİFA ETTİM!

Hedef baskıları ile bunalıp istifa ettirilen 11 yıllık bankacı bir okurumun anlattıkları Türkiye’de bankacıların nasıl bir baskı ile karşı karşıya kaldıklarını açık bir şekilde anlatıyor. Yeni bir iş bulma umudu ile ismini vermek istemeyen bankacı hanım bankaların istifa kumpasını anlattı:

“11 yıldır çalıştığım banka şu anda yabancıların kontrolünde. Geçmiş yıllarda verilen tüm hedefleri rahatlıkta tutturuyorduk. Çünkü neredeyse kapadan geçen herkese kredi kartı, her gelene konut-ihtiyaç kredisi verdik. Ancak son 6 ayda işler iyice daraldı. Ayda 1 tane bile kredi kartı veremez olduk. Konut kredisi inşaat sektörünün krizde olması nedeniyle durdu. Diğer krediler ise yok denilecek kadar azaldı. Almak isteyenler ise kredi kayıt bürosu verilerine göre saekıncalı kişilerdi. Böyle olunca hedefleri tutturamadık. Çünkü bize verilen hedefler geçmiş parlak yıllarda yapılan işlere bakarak verildi. Bunlar tutmayınca da bana sudan sebeplerle uyarı verildi. İki ay içerisinde iki kez uyarı verildi. Üçüncü uyarıda insan kaynakları bölümüne çağrıldım ve ücüncü uyarıdan sonra iş aktimin fesh edileceği bana söylendi. İnsan kaynakları birimindeki yetkili, işten kovulmam halinde hiç bir bankada iş bulamayacağım söylenerek istifa edersem uyarıları dosyama işlemeyeceklerini belirttiler. İşsiz kalma korkusuyla 11 yıllık tazminatımı bırakarak istifa ettim.Sonradan öğrendim ki benim gibi onlarca arkadaşıma da bu yolla istifa ettirildi.”

AMAÇ TAZMİNAT VERMEMEK

Bankalar tazminat ödememek için personeli istifaya zorluyorlar. Bu Türkiye’deki mevcut iş kanunlarına göre de suç. Ancak gerek Çalışma Bakanlığı gerekse devletin değer kurumları malesef bankalara bu konuda işlem yapmaktan kaçırıyorlar. Buna gerekçe olarak da yabancı sermayeyi ürkütmemek olduğu öne sürülüyor.


Bu haber 3395 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Yakup SAYIN Yakup SAYIN
Hıristiyan Yılbaşı Kutlamaz
Alper Şirvan Alper Şirvan
Oyalanmıyorum, Çalışıyorum
Hakan ER Hakan ER
Trabzonsporlu Taraftarları Öldürmek!
Remzi ÖZDEMİR Remzi ÖZDEMİR
Türkiye'de Kriz Var mı?
Yusuf KASAP Yusuf KASAP
İzmir Akdeniz'de mi?
Muhsin Çebi Muhsin Çebi
Samimi Olun
Mustafa AHMET Mustafa AHMET
Kimi Seçtik?

BİZİ TAKİP EDİN 

EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Gündem - Ekonomi
Spor - Bilim ve Teknoloji - Sağlık
Kültür ve Sanat - Yaşam - Anketler
Video Galeri
Hizmetler:
Mobil Site - Facebook - Twitter - RSS
Android App - Symbian S^3 App
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, tarafımızdan izin almanız ve kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Tek başına kaynak göstermeniz yeterli değildir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi