web hosting, mvc hosting, mssql hosting, mysql hosting, php hosting, asp.net hosting

Önce Haber
AnaSayfa MobilSite Gündem Ekonomi Spor Bilim-Teknoloji Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Video Galeri

HAVA DURUMU


Reklam

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Afrin'e Girmeli miyiz?Tüm Anketler

Serebral Palsi ve Sürekli Fizik Tedavi

Alper Şirvan

05 Aralık 2014, 14:24

Alper Şirvan

Cerebral Palsy, ya da Türkçe okunuşu ile Serebral Palsi… Kısa ifadeyle (CP-si-pi) diyen de var, (SP-se-pe) diyen de… Toplumun geneline yayılmış olan “toptancı bakış” gözünde yürüyemeyen, konuşamayan, görmeyen ya da zekâ problemi olan herkes aynı kefede ve kişinin meşrebine göre “engelli”, “özürlü” ya da “sakat” olarak kategorize edilir. Oysa bazı durumlarda bu kategorilerin hiçbirine girmeyen, bazı hallerde ise birkaçını ya da tümünü bile kapsayabilecek türden bir şeydir “serebral palsi ile yaşamak”…

Peki, nedir CP? Kelime anlamı “beyin felci” olsa da “felç” deyince eski Yeşilçam filmlerinin toplumun bilinçaltına yerleştirdiği şekilde en az belden aşağısında his olmayan insanlar akıllara geldiğinden bir kere o türden bir “felç” olmadığını bilmelisiniz. O bahsedilen felç, daha çok omurilik, dolayısıyla sinir zedelenmesi, hatta kopması sonucu oluşur. Halbuki CP, bizzat beynin belli bölümlerinin hasar görmesiyle oluşur.

Çağımız bilişim ve bilgisayar çağı… Oradan örnek verelim. Bilgisayarlarda işlemci (beyin) ve bu işlemcinin işlediği bilgiyi ilgili yerlere taşıyan data kabloları (sinirler) vardır. Omurilik felci, data kablolarının hasar görmesi ise, Serebral Palsi işlemci kaynaklı bir sorun dolayısıyla herhangi bir işlemin olması gereken biçimde yapılamamasından kaynaklanır.

Yanı sıra fazla “kişiliklidir” CP… Neredeyse kişiye göre farklılıklar gösterir. Çünkü beynin hangi merkezinin ne derece hasar gördüğü farklı sonuçlar ortaya çıkardığından belli benzerlikler gösterseler de her CP’li farklıdır, farklı durumlar, farklı ihtiyaçlarla ortaya çıkar. Yürüyen, yürüyemeyen; ellerini kullanan, kullanamayan (tek el-çift el); konuşan, zor konuşan, söyledikleri hiç anlaşılamayan; çok zeki olan, zeka problemi olan yelpazesinde neredeyse milyonlarca kombinasyonu vardır CP’nin…

Bu arada söylemeden geçmeyeyim; ben de doğduğundan beri bu durumu yaşayan milyonlardan biriyim. Yürüyemiyorum, hiç yürümedim. Tekerlekli sandalye kullanıcısıyım. Sağ elimi kullanamıyorum. Konuşurken takılsam da, uzun tiratlar atmam “en azından dinleyenlerin sabrı açısından” zor olsa da anlaşılırdır konuşmalarım… Özetlemem gerekirse, eğitim alabildiği için bu ülkede şanslı(!), Uludağ Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunu, halen devlet memuru olarak çalıştığı için yine bu ülkede şanslı(!) bir adamım. Daha fazlasını merak eden şu adresten ( http://www.alpersirvan.com/alper-sirvan-kimdir/alpersirvanhayat/alper-sirvan-kimdir/alper-sirvan-kimdir.html ) okuyabilir, ama daha önemli bir konu var, size ondan bahsedeceğim:

Efendim, yukarda çizmeye çalıştığım çerçevede bir serebral pasili bireyler için fizik tedavi, çoğu zaman ömür boyu süren ve vazgeçilmez bir süreç… Çünkü serebral palsilinin beyninin “arızalı” bölümü, sürekli ne yapması gerektiği konusunda yol gösterilmesi gereken bir çocuk gibidir ve belli bir seviyeye kadar gelişebilir. O seviyeye çıkmak ve hatta orada kalmak için sürekli harekete ve bu hareketlerini ve dolayısıyla kişinin hayatını kolaylaştıracak fizik tedaviye ömür boyu ihtiyacı vardır serebral palsi ile yaşayan bireylerin…

Sürekli fizik tedavinin ne kadar “pahalı” bir hizmet olduğu bir gerçek… Sosyal sistemimiz (SGK) yayımladığı SUT- (Sağlık Uygulama Tebliği) ile sistemin içinde serebral palsili bireylerin fizik tedavilerinin karşılanması konusunda kuralları belirlemektedir.

1 Eylül 2014 tarihine kadar geçerli olan tebliğe göre Serebral Palsililer yaş gözetmeksizin 3. basamak kamu hastanelerinde sınırsız; özel hastanelerde de rapor alınmak suretiyle sürekli fizik tedavi alabiliyorlardı. Bu tarihte değişen tebliğe göre SGK, Serebral Palsililer’in 16 yaşına kadar (16 dâhil) ayaktan ya da yatılı - özel veya kamu hastanelerinden yılda 90 seans; 16 yaş üstü Serebral Palsililer’in ise 30 seans fizik tedavi alabileceğini söylüyor.

Serebral Palsililer için fizik tedavinin ne büyük bir önemi olduğunu, bu durumla mücadele etmenin tek yolunun bu olduğunu yukarıda anlatmaya çalıştım.

Mevcut durumu Serebral Palsililer ve aileleri yetersiz bulmakla beraber, mücadeleleri devam etmekte… Sağlık Uygulama Tebliğinin önümüzdeki günlerde 16 yaş üzeri için 90 seansa çıkarılması yönünde değişmesini umuyorlar. Tamamen ödenmesinden ümitlerini kesmiş görünseler de, “en azından 90 seans olsa…” demekteler…

O da olacak mı? Göreceğiz.

Alper Şirvan

5.12.2014

Bu haber 2262 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Yakup SAYIN Yakup SAYIN
Hıristiyan Yılbaşı Kutlamaz
Alper Şirvan Alper Şirvan
Oyalanmıyorum, Çalışıyorum
Hakan ER Hakan ER
Trabzonsporlu Taraftarları Öldürmek!
Remzi ÖZDEMİR Remzi ÖZDEMİR
Türkiye'de Kriz Var mı?
Yusuf KASAP Yusuf KASAP
İzmir Akdeniz'de mi?
Muhsin Çebi Muhsin Çebi
Samimi Olun
Mustafa AHMET Mustafa AHMET
Kimi Seçtik?

BİZİ TAKİP EDİN 

EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Gündem - Ekonomi
Spor - Bilim ve Teknoloji - Sağlık
Kültür ve Sanat - Yaşam - Anketler
Video Galeri
Hizmetler:
Mobil Site - Facebook - Twitter - RSS
Android App - Symbian S^3 App
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, tarafımızdan izin almanız ve kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Tek başına kaynak göstermeniz yeterli değildir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi