web hosting, mvc hosting, mssql hosting, mysql hosting, php hosting, asp.net hosting

Önce Haber
AnaSayfa MobilSite Gündem Ekonomi Spor Bilim-Teknoloji Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Video Galeri

HAVA DURUMU


Reklam

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Afrin'e Girmeli miyiz?Tüm Anketler

Yılbaşını Kutlamak Günah mıdır?

Yakup SAYIN

30 Aralık 2014, 17:00

Yakup SAYINÖncelikle yılbaşının tanımında gözden kaçan noktaları hatırlamak veya öğrenmek gerekir.

Noel; Latince Natalis kelimesinden fransızcaya geçmiştir. Türkçe karşılığı "doğum" dur ve Hz.İsa'nın doğum günü'nü işaret etmek için kullanılan en önemli hıristiyan figürüdür.

Bugün dünya ekonomisinin (Çin ve Hindistan hariç) neredeyse tamamına yakınına sahip olan coğrafyayı Hıristiyan olarak tanımlamak çok da yanlış olmaz; Batı eksenlı katolik hıristiyanlar ve doğu eksenli Ortodoks hıristiyanlar.

Katolikler bu kutsal günü 25 Aralıkta, ortodokslar ise 6 Ocakta kutlar. Tam 12 günlük bir periyoda tekabül eder ki, aynı 12 günlük periyodda, Pagan kültüründe Yule (Kış Gündönümü Bayramı) adıyla tam 12 gün süren kutlamalar yapılır(dı).

Bu 12 günün tam ortası ise 31 Aralık'ı 1 Ocak'a bağlayan gecedir. Yani modern dünyanın YILBAŞI diye kutladığı tarih.

Çok şaşırmamak lazım esasında. Hıristiyanları "noel", paganları "kış bayramı", müslümanları da "yılbaşı" kelimeleriyle kandırıp, aynı sevgililer günü, anneler günü gibi üretilen bir başka "tüketim çılgınlığı"na sokmak.

Niye böyle dedim? Çünkü aynı diğer örneklerde olduğu gibi Yılbaşı'nın da olayı "hediye, yemek, eğlence".

İnanmıyor musunuz? Katolik dünyansının en büyük pazarı olan ABD'de bütün yıl boyunca yapılan en büyük "indirim ve satış çılgınlığı" organizasyonun adı Black Friday'dir. Peki bu Black Friday/Kara Cuma takvimlerde ne zamana denk gelir bilirmisiniz?

Noel sezonu, tipik olarak birçok ülkede ekonominin canlandığı bir dönemdir. Satışlar neredeyse tüm perakende sektörlerde dramatik olarak artar. Noel’de satış yerleri hediyelik eşya ve dekorasyon malzemelerine ağırlık verdiği gibi yeni ürünleri de müşterilerle tanıştırır. ABD'de bu sezonun adı 'Noel alışveriş mevsimi' olarak geçer ve genellikle sezonun açılışı, ABD’de her yıl kasım ayının dördüncü Perşembe günü kutlanan Şükran Gününün ertesi günü olan Cuma günü olarak kabul edilir. Birçok Amerikalı alışveriş sezonunun başladığı bu Cuma gününü tarihe ironik bir gönderme olarak Kara Cuma olarak adlandırır. (Wikipedia)

Noel’in ekonomik yönünün 1800’lerden bu yana gittikçe önem kazanması dini çevrelerde Noel’in dini anlamını kaybedip ticarileşmesine yönelik kaygıları arttırmaktadır. Noel bugün nüfusunun yüzde 60'ından fazlası tanrıya inanmayan İngiltere, Fransa gibi ülkelerde bile coşkuyla kutlanmaktadır. Hıristiyan çevreler ise Noel'in bir alışveriş ve hediye bayramı haline gelmesinden ve çocukların Noel Baba'ya, İsa'dan daha fazla önem vermesinden endişe duymaktadırlar.

1822 yılında yazılan "Aziz Nicholas'tan bir ziyaret" isimli şiir geleneksel hediye alıp vermeyi ve Noel alışverişininin popülerleşmesine vesile oldu. Harriet Beecher Stowe, 1850 yılında yazdığı "New England'daki ilk Noel" isimli kitabında, Noel'in gerçek anlamının, alışveriş cümbüşü içinde kaybolmasından şikayet eden bir karakteri yazdı.

Noel'in ekonomi üzerine etkisi 1930’lu yıllarda dönemin ABD başkanı Franklin D. Roosevelt’in Noel alışveriş mevsimini uzatmak, satışları arttırmak ve büyük bunalım sırasında duraklayan ekonomiyi canlandırmak için Şükran Günü'nün tarihini değiştirmesiyle daha da güçlendi. Bu hareketi protesto etmek maksadıyla Hıristıyanlığın dini liderleri 1931’de New York'ta toplanarak, gittikçe artan Noel’in ticarileşmesiyle ilgili tehlikelere dikkat çeken Noel vaazları verdiler.

1958’de Stan Freberg ve Daws Butler taşlama sanatının hicivlerini kullanarak radyo için "Ye$il Noel" (Green Chri$tma$) isimli bir ses tiyatrosu kaydettiler. Eserin, tartışmaya yol açan doğası yüzünden, 1983'e kadar hiçbir ticari gösterimi yapılmadı. Ye$il Noel, Noel'in ticarileşmesini hicvetmekte ve 'yeşil' kelimesi Amerikan dolarının yeşil tonlarını sembolize etmektedir.

ABD'de Noel’in, gerçek kutlama maksadının dışına çıktığına dair kaygıların gün geçtikçe arttığı gözlemlenmektedir. Bu konuda New York yazarlarından Gabriel Calderon "Çocuklar, Noel Baba'yı İsa'dan daha önemli görüyor" görüşünü dillendirmiştir.

Yukarıdaki satırlarda hıristiyan dünyasının noel çevresinde hangı bakış açılarıyla toplandıklarını okudunuz. Peki biz müslümanlara ne oluyor? Dünya siyasetini ve dünya tarihini kendi arzuları doğrultusunda dizayn edenler, hıristiyanlığı dizayn etmekten de çekinmediler hiç. Son bir kaç 10 yıldır da "ılımlı islam" kavramıyla bizi kendi dümen sularına uydurmayı başarıyorlar.

Modern batının ortak dini değerleri bizim hayatımıza niye bu kadar sokuşturuluyor? Biz hangi yüzle buna izin veriyoruz? Global kapitalin oyunlarına yeterince alet olduğumuz yetmiyor mu?

Özetle, hıristiyanların ve paganik inanışlarını güncelleyerek varolan dinlerle bütünleştirenlerin organize edip, genel ve sosyal medya üzerinden "toplumların ortak değeri" gibi pompalandığı ve üç aşağı beş yukarı herkesın ayak uydurduğu bu adete ayak uydurup uydurmamak tamamen sizin tercihiniz...

Vesile ile hepinizin 2015 yılında tüm beklentilerinizle kucaklaşmanızı temenni ediyorum...

Not: Yazının bazı kısımlarında WikiPedia'dan alıntı yapılmıştır.

Bu haber 2351 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Yakup SAYIN Yakup SAYIN
Hıristiyan Yılbaşı Kutlamaz
Alper Şirvan Alper Şirvan
Oyalanmıyorum, Çalışıyorum
Hakan ER Hakan ER
Trabzonsporlu Taraftarları Öldürmek!
Remzi ÖZDEMİR Remzi ÖZDEMİR
Türkiye'de Kriz Var mı?
Yusuf KASAP Yusuf KASAP
İzmir Akdeniz'de mi?
Muhsin Çebi Muhsin Çebi
Samimi Olun
Mustafa AHMET Mustafa AHMET
Kimi Seçtik?

BİZİ TAKİP EDİN 

EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Gündem - Ekonomi
Spor - Bilim ve Teknoloji - Sağlık
Kültür ve Sanat - Yaşam - Anketler
Video Galeri
Hizmetler:
Mobil Site - Facebook - Twitter - RSS
Android App - Symbian S^3 App
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, tarafımızdan izin almanız ve kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Tek başına kaynak göstermeniz yeterli değildir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi