web hosting, mvc hosting, mssql hosting, mysql hosting, php hosting, asp.net hosting

Önce Haber
AnaSayfa MobilSite Gündem Ekonomi Spor Bilim-Teknoloji Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Video Galeri

HAVA DURUMU


Reklam

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Afrin'e Girmeli miyiz?Tüm Anketler

Bankacılar Çok mu Kazanıyor?

Remzi ÖZDEMİR

09 Ocak 2015, 15:40

Remzi ÖZDEMİR


Bir banka genel müdürünün bankacıların maaşlarının yüksek olduğunu hiç bir sektörde böyle bir maaşın olmadığını söylemesi yeni bir tartışma başlattı. Bankacılar Türkiye’de ve avrupa’da ne kadar maaş alıyor?

Yeni yılın ilk işlem günlerinde bankacılık sektörü çalışanlarının maaşını tartışıyor. Son yıllarda hedef baskısı ve mobbingle adeta bunalan bankacıların her şeye rağmen yüksek maaş aldığı iddiaları beraberinde tartışmaları da gündeme getirdi.

Türkiye’de bankacıların maaşları gerçekten yüksek mi?

Bankacılık sektöründe en düşük maaş bin liradan yani asgari ücretin biraz üzerinden başlıyor ve normal bir bankacının ortalama maaşı 4 bin liraya yaklaşıyor. Bazı bankalarda bu maaş biraz daha düşük olurken, performansa dayalı çalışan bankalarda ise rakam yükseliyor.

- Stajyer Maaşı:803 TL

- Şubeye Yeni Giren Maaşı:1000 – 1500 TL

- Gişe Yetkilisi Memuru Maaşı:1000 – 1500 TL

- Müşteri Hizmetleri Uzmanı Maaşı:2000 – 3000 TL

- Müşteri Hizmetleri Yöneticisi Maaşı:4000 – 4500 TL

- Şube Müdürü Maaşı:7000 – 14000 TL

- Müfettiş Maaşı:2500 – 4000 TL

GENEL MÜDÜR MAAŞI

Türkiye’de bankacılık sektöründe pastadan aslan payı alanlar üst yönetim. Genel Müdür ve Yardımcılarının maaşları bankadan bankaya değişiyor ve büyük farklılıklar gösterebiliyor.

Kamu bankalarında genel müdür maaşları 50 bin liranın altında kalırken, özel bankalarda bu rakam 400 bin liraya kadar çıkıyor. Yine özel bankaların genel müdür yardımcısı maaşları 20 bin lira civarında bir ortalama rakamda dönüyor. Bu rakamlar resmen açıklanmasa da piyasa tarafından sık sık telafuz edilen rakamlar olarak biliniyor.

DÜNYADA BANKACI MAAŞI

Bankacılık sektörü neredeyse bütün dünyada yüksekliği ile dikkat çekiyor. Avrupa ve Amerika banacıya yüksek maaş ödeyen ülkeler arasında yer alıyor. Avrupa’da en fazla maaşı İngiltere’deki bankacılar ortalama 4 bin dolar civarında. Almanya, İtalya ve Fransa gibi ülkelerde ise bankacılar ortalama 2 bin 500 euro civarı bir maaş alıyor.

BANKALARDA JESTİYON SIRRI!

Bankaların üst yönetimleri yıl boyunca personellerine uyguladıkları hedef baskısının primlerini şimdi almaya başlıyorlar. Bankaların üst yönetiminde 2014 jestiyon heyecanı başladı. Borsa kulislerinde banka yöneticilerinin yıl sonu primlerine yönelik çeşitli rakamlar konuşyuluyor. En düşük rakamın 2 milyon dolar civarında olduğu öne sürülüyorken, üst rakam konusunda çeşitli spekülasyonlar var. Bunlar arasında 7 milyon dolar dahi telaffuz ediliyor.

DEVLET SIRRI MI?

Bütün dünyada bankaların üst yönetimi yıl sonunda aldıkları primleri gerek yasalar gerekse etik değerler açısından açıklıyor. Ancak bu Türkiye’de malesef yapılmıyor. Üstelik halka açık bankalarda dahi üst yönetimin aldıkları primler gizli tutuluyor. Oysa Sermaye Piyasası kanunlarına göre çok ortaklı şirketlerin bu konuda da şeffaf olması gerekiyor. Şu ana kadar Türkiye’de banka yöneticilerinin yıl sonunda aldıkları primi açıklama gibi bir kültürlerinin olmadığı bir gerçek.

Türkiye’de bankacılık sektörünün yüzde 70’e yakın bir bölümü yabancıların kontründe. Yabancı kontrolünde olmayan Vakıfbank, İş Bankası ve Halkbank gibi bankaların ise borsaya kote hisselerinin yüzde 70’e yakın bir bölümü yabancıların takasında. Ancak bu hisselerle yönetime mühadale hakkı bulunmuyor.

YAP BASKIYI AL PRİMİ

Banka yöneticilerinin 2014 yılı pirimlerinde malesef büyük mebal bulunuyor. Zira, personele hedef olarak verilen acımasız rakamlar, binlerce çalışanın ruh ve beden sağlığını bozmuş durumda. Türkiye Mobbing Derneği’nin tesbitlerine göre, hedef baskısıyla psikolojik bozukluk yaşayıp tedavi gören bankacı sayısında ciddi bir artış yaşanıyor.

2014 yılı hedef baskısı açısından bankacılar için oldukça zor bir yıl oldu.Bu haber 2233 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Yakup SAYIN Yakup SAYIN
Hıristiyan Yılbaşı Kutlamaz
Alper Şirvan Alper Şirvan
Oyalanmıyorum, Çalışıyorum
Hakan ER Hakan ER
Trabzonsporlu Taraftarları Öldürmek!
Remzi ÖZDEMİR Remzi ÖZDEMİR
Türkiye'de Kriz Var mı?
Yusuf KASAP Yusuf KASAP
İzmir Akdeniz'de mi?
Muhsin Çebi Muhsin Çebi
Samimi Olun
Mustafa AHMET Mustafa AHMET
Kimi Seçtik?

BİZİ TAKİP EDİN 

EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Gündem - Ekonomi
Spor - Bilim ve Teknoloji - Sağlık
Kültür ve Sanat - Yaşam - Anketler
Video Galeri
Hizmetler:
Mobil Site - Facebook - Twitter - RSS
Android App - Symbian S^3 App
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, tarafımızdan izin almanız ve kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Tek başına kaynak göstermeniz yeterli değildir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi