web hosting, mvc hosting, mssql hosting, mysql hosting, php hosting, asp.net hosting

Önce Haber
AnaSayfa MobilSite Gündem Ekonomi Spor Bilim-Teknoloji Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Video Galeri

HAVA DURUMU


Reklam

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Afrin'e Girmeli miyiz?Tüm Anketler

Çalışan Bir Engelli Olarak

Alper Şirvan

10 Mayıs 2015, 16:26

Alper Şirvan


Malum 10-16 Mayıs Engelliler Haftası… Bu hafta vesilesiyle ben de, kamuda çalışan bir engelli olarak, kendi problemimi yazayım istedim.

Önce olabildiğince kısa bir bilgi:

Uludağ Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Bölümünden 1995 yılında mezun oldum. 1998-2006 arası Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı huzurevinde sözleşmeli Büro Elemanı olarak; 2009-2013 arasıysa çeşitli özel firmalarda sigortalı olarak çalıştım. Toplamda 4167 gün ödenmiş prim günüm mevcut… Engel derecem %88…

Memuriyet sınavını kazanmamın ardından 2013 yılında Türkiye Halk Sağlığı Kurumu-Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne atandım. 14 Mayıs 2013’ten bu yana bu kurumda “bilgisayar işletmeni” unvanıyla çalışmaktayım.

Özetle: 1998’den bu yana 13 yıl kadar fiili çalışma sürem var.

Geçtiğimiz günlerde kurumuma hizmet birleştirme işlemleri için başvurdum. İnsan Kaynaklarındaki arkadaşlar fazlasıyla ilgilendiler. Başvurumuzun daha sağlam olması adına önceden çalıştığım Bursa Büyükşehir Belediyesinden hizmet çizelgemi de çıkarttık…

Başvurumuza SGK’dan gelen cevaptan çıkan sonuç şu:

“Kamu ya da özel sektörde “memur” sıfatıyla çalışmadığım için hizmet günlerimin memuriyete eklenmesi söz konusu değil… Emekli olma durumunda bu günlerin sayılıp sayılmaması, ya da ne kadarının sayılacak olması ise tamamen meçhul…”

2008’de çıkartılan 5510 sayılı o ünlü kanuna göre durum bu… Öncesinde nasıldı? Kişi memur olduktan sonra başka sosyal kurumlarda çalıştığı süre memuriyet derece/kademesine belirli oranlarda, kimi durumlarda kısmen, kimi durumlarda tamamen etki yapardı. Ama artık 2008’den sonra memur olanlar için bu geçerli değil…

Hadi onca yılın emeğini özlük hakkı olarak memuriyetime ekletemiyorum; onu anladık. Peki, o 4167 günüm ne olacak? 5400 gün yani 15 yıl fiili hizmet süresinde emekli olabileceğim gerçeğinden hareketle 4167 gün + memuriyet hizmetim mi geçerli olacak, yoksa 2013 yılından itibaren 15 yıl çalışmak durumunda mıyım; bilmiyorum…

Hadi yine 4167 gün+ memuriyetin geçerli olacağını varsayalım. 5400 gün dolduğunda 15 yıllık engelli bir memurun hakları ve derecesiyle mi emekli olacağım? Öyleyse, bu hakkın tarafıma “çalışırken verilmemesi” haksızlık değil mi?

2008’de çıkartılan kanunla meydana getirilen bu ve benzeri haksız durumların “gerçekliğiyle” yaklaşan seçim sebebiyle şu son zamanlarda “duygu sömürüsü” dolu malum reklamlarda gördüklerimiz kesinlikle örtüşmemektedir.

İşin garip tarafı başta çalışanlar olmak üzere hayatın her alanında var olan engellilerin karşılaştıkları soru ve sorunlara kolayca cevap bulacakları bir kurum ya da kuruluş da mevcut değil…

Çok yıllar önce bir engelli derneğine “her meslek grubundan uzman gönüllüler bulalım, derneğin sitesinde bu uzmanlar birebir ya da genel olarak engellilerin sorularına cevap versin, onları doğru bir biçimde yönlendirsin” şeklinde bir önerim olmuştu, ama kabul görmedi.

Çok şükür işimden memnunum, gücüm yettiğince de çalışmaya devam edeceğim ama bu yaşadığım haksızlığın yanı sıra, bu ülkenin bir vatandaşı olarak, en sahih biçimde ve en kolay yoldan en uygun şartlarda, ne zaman ve ne şekilde emekli olabileceğimi öğrenmenin en tabii hakkım olduğunu düşünüyorum.

Hele ki bilgiye erişimin artık ‘çok kolay olduğunun’ ifade edildiği günümüz dünyasında…

Haksız mıyım?

Alper Şirvan

Kaplıkaya

9.Mayıs.2015


Bu haber 1760 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Yakup SAYIN Yakup SAYIN
Hıristiyan Yılbaşı Kutlamaz
Alper Şirvan Alper Şirvan
Oyalanmıyorum, Çalışıyorum
Hakan ER Hakan ER
Trabzonsporlu Taraftarları Öldürmek!
Remzi ÖZDEMİR Remzi ÖZDEMİR
Türkiye'de Kriz Var mı?
Yusuf KASAP Yusuf KASAP
İzmir Akdeniz'de mi?
Muhsin Çebi Muhsin Çebi
Samimi Olun
Mustafa AHMET Mustafa AHMET
Kimi Seçtik?

BİZİ TAKİP EDİN 

EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Gündem - Ekonomi
Spor - Bilim ve Teknoloji - Sağlık
Kültür ve Sanat - Yaşam - Anketler
Video Galeri
Hizmetler:
Mobil Site - Facebook - Twitter - RSS
Android App - Symbian S^3 App
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, tarafımızdan izin almanız ve kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Tek başına kaynak göstermeniz yeterli değildir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi