web hosting, mvc hosting, mssql hosting, mysql hosting, php hosting, asp.net hosting

Önce Haber
AnaSayfa MobilSite Gündem Ekonomi Spor Bilim-Teknoloji Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Video Galeri

HAVA DURUMU


Reklam

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Afrin'e Girmeli miyiz?Tüm Anketler

Çoban Sülü

Alper Şirvan

27 Haziran 2015, 16:34

Alper Şirvan


Demirel dünyaya veda etti.
Otuz küsur yıllık siyaset macerası, Çankaya’da biten “Çoban Sülüye”, bu dünyada tanınan süre de doldu. Kimi onun ardından güzellemeler döşendi; kimi temkinle değerlendirdi; kimi de biriktirdiği kini kustu.

Ne gariptir ki bu olayda üzülenlerle sevinenlerin, yas tutanlarla ‘oh be nihayet’ diyenlerin ortak bir noktaları vardı: Aynı kişisel sebeplerde birleşmek... Demirel’i isteyenlerin de, istemeyenlerin de sebepleri aynıydı:

Şahsî sevgi (Demirel’in şahsına ya da siyasî rakiplerine karşı)

Şahsî garez (Demirel’den ya da rakiplerinden kişisel zarar görenler)

Menfaat (Demirel dönemlerinden faydalananlar...)

Onu isteyen ya da istemeyenlerin ortak noktaları bunlar... Kısaca herkes, nefsinin elinde oyuncak... Herkes bir nefs tatmininin peşinde... Sonuçta birileri müthiş tatmin oldular ve birileri de Demirel’in yaşına rağmen yasını tuttular... Dikkatinizi çekmiştir sanırım. Bu saydıklarım içerisinde vatan, ülke, milli menfaat gibi sebeplere rastlayamıyorsunuz. En azından, Demirel ya da bir başkası fark etmez, ülke yönetiminde yer almış olanların yaptıkları katkı ve verdikleri zararı, rasyonel bir şekilde değerlendirecek kafalar bilhassa son 15-20 yılda öyle azaldı ki…

Bu, madalyonun bir yüzü… Diğer yüzü ise toplumumuz açısından biraz daha karanlık…

Siyasete ‘kurtar bizi baba’, spor müsabakalarına ise ‘bilmemkim başkan, benim takım şampiyon’ seviyesinden bakanların kendileri ve muhatapları tek tek ölecekler elbette… Çok şükür ki ölümsüz değiliz. Ama şu anda kaderin cilvesiyle lider olmuşlar ve onları kutsayanlar, bu ülkenin gerçekleri... Kolay değil, biz ‘padişahım çok yaşa!’ diyenlerin torunlarıyız; bu hastalıktan kurtulmamızın bir anda gerçekleşmesi öyle kolay değil... Demirel’in yerini son yıllarda başkaları aldı bile… Zira uluslaşma sürecini tamamlayan batının gelişmiş ülkeleri bu yolu 500 yılda ancak geçti; biz henüz yolun çok başında olmanın da ötesinde kat ettiğimiz mesafeyi de reddetme aşamasındayız.

Siyasi güç sahiplerinin el üstünde tutulduğu, tapınıldığı bir ülkede kişilerin sivrilmediği bir sistemin ‘yine bu siyasi güce sahip olanlar eliyle’ inşa edilmesi öyle zor ki... Son yıllara damga vuran “hüloğların” iktidarlardan ‘seni ben seçtim, bana hizmet etmek lütuf değil görevin’ diyerek hesap soracakları günlerden de çok uzağız.

Hindistan, 74 Milyon Dolar’a Mars’ın yörüngesine sonda yollayarak, dünyada bunu başaran 4. ülke oldu. Biz ne yaptık? 600 Milyon Dolar’a saray yaptık, 150 Milyon Dolar’a uçak aldık.

‘Devlet malının deniz, yemeyenin domuz’ olduğunu söyleyen ‘leşçi’ anlayıştan, ‘hesap soran vatandaş’ düzenine geçiş sağlanır diye korkanların düzen yemeğinin tatlısı niteliğindeki demokrasiye göndermeler yapmaları ne acı... Hâlbuki o yemeği yemeden o tatlıya ulaşmak mümkün değildir. Kimin umurunda?

Biz yine ‘cin olmadan adam çarpmaya’, ‘emek vermeden’ bir şeyleri elde etmeye çalışmaya ve güce tapmaya devam edelim.

Unutmayalım ki, hesap soran bireylerden oluşan sistem temeline oturmayan ‘demokratların’, kendi ‘dikta rejimlerini’ yaratmaları kaçınılmazdır. ‘Çoban Sülü’ öldü ama sürü olmakta ısrarcı hiçbir topluluk, asla çobansız kalmaz. Kalmadığını da görüyoruz. Görünüşe bakılırsa daha uzun bir süre bu tabloyu seyredip yine ‘kişileri’ tartışmaya devam edeceğiz ne yazık ki...

Peki, nereye kadar?

Cehaletin dibi var mıdır?


Alper Şirvan

Kaplıkaya

27.Haziran.2015

Bu haber 1492 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Yakup SAYIN Yakup SAYIN
Hıristiyan Yılbaşı Kutlamaz
Alper Şirvan Alper Şirvan
Oyalanmıyorum, Çalışıyorum
Hakan ER Hakan ER
Trabzonsporlu Taraftarları Öldürmek!
Remzi ÖZDEMİR Remzi ÖZDEMİR
Türkiye'de Kriz Var mı?
Yusuf KASAP Yusuf KASAP
İzmir Akdeniz'de mi?
Muhsin Çebi Muhsin Çebi
Samimi Olun
Mustafa AHMET Mustafa AHMET
Kimi Seçtik?

BİZİ TAKİP EDİN 

EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Gündem - Ekonomi
Spor - Bilim ve Teknoloji - Sağlık
Kültür ve Sanat - Yaşam - Anketler
Video Galeri
Hizmetler:
Mobil Site - Facebook - Twitter - RSS
Android App - Symbian S^3 App
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, tarafımızdan izin almanız ve kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Tek başına kaynak göstermeniz yeterli değildir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi