web hosting, mvc hosting, mssql hosting, mysql hosting, php hosting, asp.net hosting

Önce Haber
AnaSayfa MobilSite Gündem Ekonomi Spor Bilim-Teknoloji Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Video Galeri

HAVA DURUMU


Reklam

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Afrin'e Girmeli miyiz?Tüm Anketler

Kapitalizm ve İslam -2-

Alper Şirvan

11 Eylül 2015, 22:02

Alper ŞirvanBir önceki yazımızda para (madde) ile mananın (inanç) yan yana gelmesinin “şerbetli ıspanak” ya da “ızgarada baklava” gibi bir “ucube” olacağını anlatmaya çalışmıştık.

Bu yazımızda ise “siyasal İslam olur mu?” sorusuna cevap arayacağız.

Siyaseti, “Siyaset, karşındakinin nasırlı ayağına olanca gücünüzle bastıktan sonra, böyle yaparak ona aslında ne kadar büyük bir iyilik yaptığına kendisini inandırmaktır” diye tanımlamış bir siyaset bilimci…

Bu bilimsel tanımlamadan da gayet net olarak görebileceğimiz gibi, var olanı göstermek değil, olması isteneni yaratma işidir. Siyasetçinin gerçekle ilişkisi yoktur. O, en bayağı ifadeyle, kendisinin ve çevresinin yaşayacağı, yaşamak istediği dünyayı kurmayı amaç edinir. Onun için karşısına çıkan her olay ve insan, bir vasıtadan ibarettir. Her şey, menfaat odaklıdır.

Bir örnekle açıklayalım isterseniz: Size bir fotoğraf göstersem, bir “sürahi” fotoğrafı mesela; hepinizin “bu sürahidir” diyeceğinizi duyar gibiyim. İşte siyaset dediğimiz şey de burada başlar. Siyaset adamı, bu şeyin ne olduğu ile ilgilenmez. Bu sebeple “bu nedir” sorusuna asla hemen cevap vermez. Önce etrafı ve genel eğilimleri gözden geçirir, tarar. Bu soruya, ne tür bir cevap vermenin kendisi için “en kârlı” olacağına karar verir. Karar verdiği şeyin gerçekle ilgisi olması gerekmediği gibi, mantığa ve akla uygun olması da gerekmez. Çünkü son 30-40 senede inşa edilen düzenin gerçeği, “bir şeyin ne olduğu değil, ne şekilde algılatıldığı” üzerine kuruludur.

Siyasetçinin menfaat pusulası, bu nesnenin mesela “bir uçak” olması gerektiğini gösterebilir. O andan itibaren “propaganda mekanizması” işlemeye başlar ve siyasetçi en yakınlarından başlamak üzere “kendi yarattığı bu gerçeğe(!)” insanları inandırmaya başlar. Zira kendi asıl gerçeği, “ne kadar çok bana inanmış insan, o kadar çok iktidar ve güç” sloganıyla vücut bulur.

Siyasetçinin yegâne amacı “sonsuz iktidar ve daha fazla güç” olmakla beraber, bu uğurda yapamayacağı şey, giremeyeceği kalıp yoktur. Siyasetçi, hele bir de kendine şartsız şüphesiz, sorgusuz sualsiz “inanan” ve peşinden giden kitleler bulduysa, bu dünyada sırtı yere gelmez; öte tarafı Allah bilir… Dolayısı ile dünya üzerindeki herhangi bir siyasetçiden “ulvi” şeyler ummak, safdillik olur kanaatindeyim.

Dünya ölçeği ve gerçeğinde siyaset ve siyasetçiyi konumlandırdıktan sonra bir de İslam’a ya da genel ifadeyle inanca bakalım.

Öncelikle belirtmeliyim ki, siyaset gibi dibine kadar “dünyevi” bir kavramın, inançla yan yana getirilmesi, onun yine bir ”dünyevi araç olarak” kullanılma amacından öte bir anlam ifade etmez. Çünkü “gerçekten” inanan insan için kul hakkı, harama uzanmamak, haksızlık yapmamaya çalışmak ve her ne şartta olursa olsun yalan söylememek gibi evrensel değerler, hayatın “kırmızı çizgileridir”. Kısaca, hep “doğru” olmak zorunda olduğu gibi, bu doğruluğunun her zaman kendisine fayda sağlayacak dünyevi bir karşılığının olması da şart değildir. O, ne yaparsa yapsın “Allah rızası için” yapma eğilimindedir, dünyevilik ve yaptığı herhangi bir “iyi davranış ya da hizmet” sonunda elde edeceği dünyaya ait her türlü nesne, onun inancını zedeler. “Sağ elin verdiğinden, sol elin haberi dahi olmayacak” diyen inancın, “bir yap, hatta hiç yapma ama bin yapmış gibi göster, iktidarda keyif çat” diyen siyasetle uyuşması mümkün değildir.

İşte bu yüzden “siyasal İslam” kavramı da yanlıştır; “siyasal Hristiyanlık/Musevilik/Budizm vs.” de…

Bu noktada boğazına kadar siyasete bulaşıp insanları en zayıf yerleri olan gönüllerinden sömüren her türlü parti, oluşum ve cemaatin, inandıklarını söyledikleri inanca ne derece dâhil olduklarının takdirini sizlere bırakıyorum.


Alper Şirvan

Kaplıkaya/Bursa


Bu haber 1350 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Yakup SAYIN Yakup SAYIN
Hıristiyan Yılbaşı Kutlamaz
Alper Şirvan Alper Şirvan
Oyalanmıyorum, Çalışıyorum
Hakan ER Hakan ER
Trabzonsporlu Taraftarları Öldürmek!
Remzi ÖZDEMİR Remzi ÖZDEMİR
Türkiye'de Kriz Var mı?
Yusuf KASAP Yusuf KASAP
İzmir Akdeniz'de mi?
Muhsin Çebi Muhsin Çebi
Samimi Olun
Mustafa AHMET Mustafa AHMET
Kimi Seçtik?

BİZİ TAKİP EDİN 

EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Gündem - Ekonomi
Spor - Bilim ve Teknoloji - Sağlık
Kültür ve Sanat - Yaşam - Anketler
Video Galeri
Hizmetler:
Mobil Site - Facebook - Twitter - RSS
Android App - Symbian S^3 App
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, tarafımızdan izin almanız ve kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Tek başına kaynak göstermeniz yeterli değildir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi