web hosting, mvc hosting, mssql hosting, mysql hosting, php hosting, asp.net hosting

Önce Haber
AnaSayfa MobilSite Gündem Ekonomi Spor Bilim-Teknoloji Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Video Galeri

HAVA DURUMU


Reklam

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Afrin'e Girmeli miyiz?Tüm Anketler

Dolar Yükselirse?

Remzi ÖZDEMİR

10 Ocak 2016, 16:52

Remzi ÖZDEMİR

DOLAR YÜKSELİRSE?Amerika’nın parasal genişlemeyi noktalamasından sonra aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bir çok ülkeden para çıkışı oldu. Sermaye artık bu ülkeler değil de güvenli limana dönüşen Amerika’ya gidiyor.

Çünkü faizlerin artması ile birlikte Amerika’da daha garantili bir kar var. Üstelik adam Amerika’da dolarına dolar kazanıyor. Türkiye gibi ülkelerdeki kur riskinden de etkilenmiyor.

Şöyle bir örnek verebiliriz.

Yabancı Türkiye’ye 1 dolar getirip bunu 3 liradan satıp karşılığında yüzde 11 getirili devlet tahvili alıyor. Yüzde 11 dünyadaki emsallerine göre yüksek bir faiz gibi görünebilir ama durum öyle değil. Bir yıl sonra yabancının 3 lira vererek aldığı tahvilin vadesi sonunda parası 3.4 lira olur. Bu iyi bir getiri. Ancak eğer dolar 1 yıl sonra 3 lirada olursa ya da 3 liranın altında olursa. 1 yıl sonra dolar son 52 haftada arttığı gibi artarsa bu yatırımcı gerçek anlamda yaklaşık yüzde 20 kaybedecek.

Daha birkaç yıl öncesine kadar dolar neredeyse hiç değer kazanmadı birde değer kaybetti. Bu yabancının devlet tahvillerinden kazancının yanı sıra birde kurdan kazanmasına neden oldu.

Son iki yılda dolar yükseliyor. Bu da Türkiye’nin cazibesini kaybettiriyor. Dolar son 52 haftada yüzde 30 değer kazandı. Bu durumda Türkiye’den dolar satarak tahvil alan her yatırımcı zarar etti.

Oysa Amerika’da artık garantili bir getiri var. FED’in bu yıl en az 4 kez faiz arttırması bekleniyor.

Bu durum karşısında Türkiye’den para çıkışı yaşanıyor.

Para çıkışı oldukça dolar değer kazanıyor Türk halkı fakirleşiyor.

Bugüne kadar bütün parayı toprağa ve lüks tüketime harcadığımız için üretemiyoruz ve satamıyoruz. Bu durum karşısında kısır döngü başlıyor.

Bu şartlar altında Türk şirketleri de değer kaybediyor. Birkaç yıl öncesine kadar çok değerli olan şirketlerin değeri de azalıyor.

En son Finansbank Katarlılara satıldı.

2006 yılında Finansbank'ın yüzde 46'sını 2,8 milyar dolara satın alan Yunanistan Ulusal Bankası (NBG), aradan geçen yaklaşık 10 yılın ardından, bankanın yüzde 99,81’ini 2,7 milyar avroya yani 2,96 milyar dolara Katar Ulusal Bankası’na (QNB) sattı. 2006 yılında, yani NBG'nin bankayı satın aldığı tarihte, bankanın piyasa değerinin 5,45 milyar dolar seviyesinde bulunduğu hesap edilirse bankanın değeri ciddi anlamda düşmüş görünüyor.

Finansbank’ın değeri bankanın kötü yönetilmesi ya da zarar etmesi değil. Banka çok tecrübeli Türk yöneticiler tarafından yönetiliyor. Bankanın fiyatının düşmesinin nedeni işte bu kısır döngü.

Türkiye’de son 10 yılda aslında sanal bir cennet yarattığının bir delilidir.

Yunanlılar 2006 yılında soktuğu paraya o dönem Finansbank’a değil de Türkiye’nin her hangi bir bölgesinde arsa alsalardı ya da apartman daireleri daha çok kazanacaklardı. Bu durum sadece Finansbank için geçerli değil yüzlerce hatta binlerce Türk şirketleri için de geçerli.

Bundan sonra ne olabilir sorusuna gelince?

Olacaklar çok açık. Türkiye zorunlu olarak Türkiye’yi cazip hale getirmek için faizleri ciddi anlamda yükseltmek zorunda kalacaktır. Bugün yüzde 11 devlet tahvil faizine hiçbir yabancı dolar satıp yatırım yapmaz. Türkiye’nin taşıdığı risk priminin mutlaka faizlere yansıması gerekiyor.

Faizlerin artması ise Türkiye’nin 10 yıl geriye gitmesidir. Faizlerin artması ile zaten durma noktasında olan inşaat sektöründe büyük iflaslar gelecektir. Bu iflaslar zinciri inşaat yan sektörüne sıçrayabilir. Bunlar şu anda hayal gibi gelebilir ama yakın bir zamanda bu hayali senaryoların gerçek olma ihtimalı o kadar güçlü ki!Bu haber 1705 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Yakup SAYIN Yakup SAYIN
Hıristiyan Yılbaşı Kutlamaz
Alper Şirvan Alper Şirvan
Oyalanmıyorum, Çalışıyorum
Hakan ER Hakan ER
Trabzonsporlu Taraftarları Öldürmek!
Remzi ÖZDEMİR Remzi ÖZDEMİR
Türkiye'de Kriz Var mı?
Yusuf KASAP Yusuf KASAP
İzmir Akdeniz'de mi?
Muhsin Çebi Muhsin Çebi
Samimi Olun
Mustafa AHMET Mustafa AHMET
Kimi Seçtik?

BİZİ TAKİP EDİN 

EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Gündem - Ekonomi
Spor - Bilim ve Teknoloji - Sağlık
Kültür ve Sanat - Yaşam - Anketler
Video Galeri
Hizmetler:
Mobil Site - Facebook - Twitter - RSS
Android App - Symbian S^3 App
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, tarafımızdan izin almanız ve kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Tek başına kaynak göstermeniz yeterli değildir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi