web hosting, mvc hosting, mssql hosting, mysql hosting, php hosting, asp.net hosting

Önce Haber
AnaSayfa MobilSite Gündem Ekonomi Spor Bilim-Teknoloji Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Video Galeri

HAVA DURUMU


Reklam

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Afrin'e Girmeli miyiz?Tüm Anketler

Masal

Alper Şirvan

16 Ocak 2016, 12:21

Alper Şirvan


Bir varmış, bir yokmuş.

Ülkenin birinde sorunları bir türlü çözülmeyen önemli bir çoğunlukta engelliler varmış. Bu çoğunluk, ülkeyi yöneten ya da yönetmeye aday oy avcısı siyasetçilerce de biliniyormuş.

Hepsi, birçok konuda olduğu gibi bu konuda da “çözmek mi, yoksa çözme vaadiyle oy toplamak mı” ikileminde olsalar da, işi kotaran hep iktidar partisi olmuş.

Önce katıldığı ilk genel seçimde, göstermelik, az sayıda ve ön sıralarda olmasalar da engelli milletvekili adayları koymuş listelerine… Halkın büyük çoğunluğunun eğilimi, listenin gerisindeki engelli adayları milletvekili yapınca, engellilerin, sorunların çözülmesine dair umutları artmakla beraber, içlerinden bazıları siyasete de ilgi duymaya başlamışlar.

Bilhassa “sorunu çözmektense, muhatapları sorunu çözme konusunda söz sahibiymiş gibi göster, olay tamamdır” zihniyetiyle üst düzey yetkililerin kafalarında işte tam da bu anda bir “ampul” yanmış.

Mümkünse her şehirde ama öncelikle iktidarın elindeki belediyelerin bünyesinde “meclis” adı altında engellileri toplayıp bir taşla bir kuş sürüsü vurma cinliğine gitmişler.

Hem “sorunu yaşayan sizsiniz; buyurun çözün” diyerek sorumluluktan kaçacak, hem de katkı koyan ya da koymaya çalışan engellileri, muhtemel bir muhalefetten uzak tutacaklarmış. Çünkü biliyorlarmış ki, iktidar olduğunu hissetmenin bile büyülü bir lezzeti varmış. Hem böylece muhtemel muhalif örgütlenmelerin de önüne geçilebilecekmiş.

Nitekim öyle olmuş.

Bu periyodik toplantılara katılan engelliler, birçok sorunu çözdükleri sanrısına kapılmaya başlamışlar.

Hatta bazıları bu mini, yerel ve çok da getirisi olmayan iktidar duygusunun etkisiyle milletvekilliği hedefi bile koymuş kendine… Çünkü o ülkede bir “seçilmişler hegemonyası” varmış ve “milletin vekili” olmak, “milletin kendisi” olmaktan çok daha değerliymiş.

Bir dönemi bırakın, sadece iki yıl milletvekilliği yapan kişi, “kıyak emekli” oluverip sadece kendini değil yedi neslini kurtarabilirmiş.

Büyük ümitlerle hazırlanılan kanun çıkalı neredeyse on yıl olmasına ve gerekli düzenlemeler için yedi yıl müddet verilmesine rağmen, şehir, yollarından resmi binalarına; kaldırımlarından toplu taşıma araçlarına kadar engellilere birçok noktada kapalıymış.

Bu durum kendilerine söylendiğinde klasik siyasetçi ağzı ile “evet ama bizden öncekiler…” girizgâhı ile başlayıp üzerinde çalıştıklarına dair sözler söylüyorlarmış.

Hatta hızını alamayıp “sana engelli olduğun halde iş verdik, şükret…” diyecek kadar haysiyet yoksunları türemiş.

Durum buyken, sessiz sedasız çıkan bir kanunla, engelli emekliliği güçleşmekle kalmamış, kanun geriye doğru işletilerek yıllar önce 10 yılda emekli olacağı söylenerek işe alınan engellilerin emeklilik süreleri, engelli yüzdelerine bağlanarak arttırılmış…

Belediyecilik anlamında ise her yeni yapılan yerel seçim sonrası yepyeni ve sapasağlam kaldırımlar, tekerlekli sandalye kullanan engellilerin “bu sefer kaldırım geçişlerini yola sıfır yaparlar inşallah” umuduna karşılık, her seferinde aynı mühendislik dehasıyla(!), tekerlekli sandalye geçişine uygun olmayan şekilde yapılmaya devam edilmiş.

O çok vurgu yapılan kanuna rağmen…

Sonuç mu?

Onu da siz getirin artık, benden bu kadar!


Alper Şirvan

Kaplıkaya/Bursa

Bu haber 1550 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Yakup SAYIN Yakup SAYIN
Hıristiyan Yılbaşı Kutlamaz
Alper Şirvan Alper Şirvan
Oyalanmıyorum, Çalışıyorum
Hakan ER Hakan ER
Trabzonsporlu Taraftarları Öldürmek!
Remzi ÖZDEMİR Remzi ÖZDEMİR
Türkiye'de Kriz Var mı?
Yusuf KASAP Yusuf KASAP
İzmir Akdeniz'de mi?
Muhsin Çebi Muhsin Çebi
Samimi Olun
Mustafa AHMET Mustafa AHMET
Kimi Seçtik?

BİZİ TAKİP EDİN 

EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Gündem - Ekonomi
Spor - Bilim ve Teknoloji - Sağlık
Kültür ve Sanat - Yaşam - Anketler
Video Galeri
Hizmetler:
Mobil Site - Facebook - Twitter - RSS
Android App - Symbian S^3 App
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, tarafımızdan izin almanız ve kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Tek başına kaynak göstermeniz yeterli değildir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi