web hosting, mvc hosting, mssql hosting, mysql hosting, php hosting, asp.net hosting

Önce Haber
AnaSayfa MobilSite Gündem Ekonomi Spor Bilim-Teknoloji Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Video Galeri

HAVA DURUMU


Reklam

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Afrin'e Girmeli miyiz?Tüm Anketler

Gök Ekini Biçmiş Gibi

Alper Şirvan

04 Haziran 2016, 15:23

Alper Şirvan


Yunus Emre, “geldi geçti ömrüm benim” dediği ünlü şiirinde, en büyük üzüntüsünün yiğit (genç) iken ölenler olduğunu ifade etmiştir. O Yunus Emre ki ömrü boyunca ölümün bir son olmadığı kabul ederek yaşamış bir insandır.


Bu dünyada bir nesneye

Yanar içim göynür özüm

Yiğit iken ölenlere

Gök ekini biçmiş gibi


Yunus Emre


Peki, bir başka şairin deyişiyle “ölümü de öldüren Rabbe secdeler eden” Yunus Emre’nin bile içini yakan durum, sadece gençken ölmekle mi sınırlıdır?

Zarftan sıyrılıp mazrufa (içeriğe) yönelirsek karşımıza çıkan şey, aşikârdır. Bu da insanoğlunun kendine yakışan şekilde yaşayamadan, bu hayatın ve bu dünyada ona tanınan sürenin hakkını veremeden göçüp gitmesinin ne kadar can yakıcı olduğudur.

Bu açıdan bakıldığında sonuç olarak yaşın da bir anlamı yoktur. Asıl olan yaşamaktır, yaşamış olmaktır çünkü… 20 yaşında hayatın hiçbir alanında yer almadan, az ya da çok, irili ufaklı nimetlerinden dahi faydalanmadan bu dünyadan göçenle; kırklı, ellili, altmışlı, yetmişli yaşlarda hiç yaşamadan ölüp giden arasında fark yoktur. Her ikisi de şairin deyimi ile “gök ekindir” aslında…

Gençlik ya da yaşlılık, yaşta değil, yaşanmışlıktadır. Yaşanmışlıklarını ve bu yaşanmışlıklardan gelen sorumluluklarını tam yerine getiremeden ölenler de ha keza…

Huzurevleri, hastanelerin yoğun bakım üniteleri, mezarlıklar, “ölümün sıradanlaştığı” ve bu yüzden varlık mücadelesini idrak eden insanoğlu için çalışılması, içinde bulunması, hâsılı -biraz ironik ama- içinde yaşanması zor mekânlardır. Son yıllarda terör başta olmak üzere çeşitli sebeplerle ülkemizde “ölümün sıradanlaştırıldığını” görmemizin de ötesinde, bu durumun toplumsal travma ve daha da dibe batma olarak geri dönmesinin de bambaşka bir acı olduğunu düşünüyorum.

Neyse, konuyu dağıtmayalım. “Her ölüm, erken ölümdür” romantik söyleminin ötesinde bazı ölümler gerçekten erken ve ölenler için kötü olduğu kadar yaşayanlar için de umut ve şevk kırıcıdır.

Bazen, bazı insanların “yaşamadan ölmeleri” onlarla aynı şartları paylaşan geride kalanları ümitsizliğe sevk eder ve bu da çoğu insanı “yaşayan ölü” haline getirir ki, çaresizliği bir bilgi olarak zihne ve benliğe işlemek, insana yapılabilecek en büyük kötülüktür.

Daldan dala atlıyoruz belki ama bu konu da “yaşamak” ve “yaşatmak” adına önemli…

Malum Ramazan ayı geldi, çattı. Yine son yıllarda asıl ruhundan uzaklaşılsa da eskilerin deyimi ile en “iyiliksiz” insanın dahi aklına iyiliği getirmesi, çağrıştırması adına önemli bir dönem…

İyilik yapmak, kendinden vermek ve kendine ait değerli olanı paylaşmak, önemli ama bunu yaparken insan, insanlığını ve yaptığı işin özünü asla kaybetmemeli kanaatindeyim. Aksi halde, huzurevinde çalıştığım dönemde defalarca şahit olduğum şekilde, getirdiği birkaç kek, kurabiye ya da giysiyi yaşlının eline tutuşturup gözleri ve davranışları ile “al hediyeni, ver sevabımı(!)” diye çığlık atan zavallılara dönmek kaçınılmaz olur.

Şunu bilin ve iliklerinize kadar idrak edin ki, bir insana yapabileceğiniz en büyük yardım, onu bağımsız kılmanız ve yardıma muhtaç olmaktan kurtulması konusunda desteklemenizdir. Aksi halde iyilik diye yaptığınız her şey, “vicdani olarak kendi kendini tatminden” öte bir anlam ifade etmeyecektir.

“Balık vermek” pansuman ve geçici bir tedbirdir; önemli olan herkesin irili, ufaklı, az ya da çok ”balık tutabilmesini” sağlamaktır.

Herkese hayırlı Ramazanlar…


Alper Şirvan

Kaplıkaya/Bursa

Bu haber 1426 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Yakup SAYIN Yakup SAYIN
Hıristiyan Yılbaşı Kutlamaz
Alper Şirvan Alper Şirvan
Oyalanmıyorum, Çalışıyorum
Hakan ER Hakan ER
Trabzonsporlu Taraftarları Öldürmek!
Remzi ÖZDEMİR Remzi ÖZDEMİR
Türkiye'de Kriz Var mı?
Yusuf KASAP Yusuf KASAP
İzmir Akdeniz'de mi?
Muhsin Çebi Muhsin Çebi
Samimi Olun
Mustafa AHMET Mustafa AHMET
Kimi Seçtik?

BİZİ TAKİP EDİN 

EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Gündem - Ekonomi
Spor - Bilim ve Teknoloji - Sağlık
Kültür ve Sanat - Yaşam - Anketler
Video Galeri
Hizmetler:
Mobil Site - Facebook - Twitter - RSS
Android App - Symbian S^3 App
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, tarafımızdan izin almanız ve kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Tek başına kaynak göstermeniz yeterli değildir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi