web hosting, mvc hosting, mssql hosting, mysql hosting, php hosting, asp.net hosting

Önce Haber
AnaSayfa MobilSite Gündem Ekonomi Spor Bilim-Teknoloji Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Video Galeri

HAVA DURUMU


Reklam

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Afrin'e Girmeli miyiz?Tüm Anketler

Kuşlar ve Cübbeler

Alper Şirvan

31 Temmuz 2016, 16:20

Alper Şirvan

Süleyman peygamberden rivayet edilen şöyle bir hikâye vardır:

“Bir grup kuş, yere konmuş yemlenirken uzaktan bir insan görünür. Kuşların dikkati bir anda uzaktan gelen bu yabancıya yönelir ve ‘insanoğlu geliyor, kaçalım’ diye söylenmeye başlarlar. İçlerinden en yaşlı olan bilge kuş, şöyle bir kafasını uzatır ve ‘durun’ der; ‘bu gelen insanoğlunun üzerinde cübbesi var; belli ki bir din adamı; ondan bize zarar gelmez.’

Bu teyidi alan diğer kuşlar, yemlenmeye devam ederler. Uzaklardan onlara doğru yaklaşan cübbeli yabancı, kuşları görüp elindeki asasını onlara doğru savurur. Kuşlardan kimi yaralanır, kimi ölür, çok azı da kurtulup uçar.

Bu olayın ardından saldırıya uğrayan kuşlar, Süleyman peygambere gidip o kişiyi şikâyet ederler. Süleyman peygamber kuşlara ‘evet, haklısınız; ben bu insana bir ceza vereyim ama ne ceza vereceğime siz karar verin’ der.

Bilge kuş, kendinden emin bir biçimde konuşur:

‘Biz onun üzerindeki cübbeye aldanıp onun inanmış bir din adamı olduğunu zannederek aldandık. Sen onun üzerindeki o cübbeyi çıkart ki, bizim gibi başkaları da aldanıp zarar görmesin!’”

En başta şunu açıkça ifade edelim ki, gerek siyasi, gerekse doğrudan devlet desteği bulunmayan hiçbir cemaat büyüyüp güç elde edemez. Siyasetçi-cemaat ilişkisindeki “al desteği, ver oyu” sisteminden halen medet uman siyaset adamları olabilir ama bunun toplumsal felakete yol açtığı ortadadır.

Geldiğimiz nokta, ortak geleceğimiz için bir kırılma noktasıdır.

Gerek inançsal, gerekse siyasî liderlere kapılanıp sıkıştığımızda da cemaat ve grup gettolarımıza sığınmak yerine, daha çok yorulan ama bir o kadar da özgür olabilen bireyler olarak ayakta durabilsek, ilave ilaçlara ihtiyaç duymaksızın birçok sosyal hastalığımızdan kurtulabiliriz kanaatindeyim.

Siyasi ve inançsal açıdan tek adama biat, Doğu ve bilhassa Ortadoğu toplumlarının iyileşmeyen hastalıkları…

İran şahının iktidarı sallandığında birçokları İran’a artık tek adamlıktan uzak demokratik bir düzenin geleceğini umarken, yakın çevremizden bir tarihçi ağabeyimiz şu tespiti yapmaktaydı:

“İran, ‘bir kişiye biat etmekten’ asla kurtulamaz; adı şah olmaz da başka olur; kişi de, düzen de değişebilir ama söz konusu ‘şahsız olamama’ durumu devam eder.”

Nitekim kısa süre sonra İran’da Humeyni bir başka isim ve şekille tek adamlığa devam etmiştir.

“Bir musibet, bin nasihatten iyidir” derler. Doksan yılı aşkın bir tecrübe ile yaşatmaya gayret ettiğimiz laik, demokratik, sosyal, üniter, hukuk devleti yapısına rağmen fark edemediğimiz şeyleri, en azından yaşanan bu berbat olaydan sonra anlamış olmayı umuyorum. Aksi halde, isimler değişir; kötü bağımlılıklar değişmez.

Bu sosyal tespit, işin siyasete yansıyan yanı… Her ne kadar doğru işletemesek de, gerekli çözüme zaten 29 Ekim 1923’ten bu yana sahibiz.

İşin inanç boyutu da aslında inancın içinde... Kişiye şah damarından da yakın yüce Allah’ın dininde elbette ruhbanlık olmadığı gibi, kitabında şirk içinde olanlar için bahsettiği son da ortadadır.

Aksi olur da yanlışta ısrar edilirse…

Bu kısır döngü içerisinde zarar görenler sadece kuşlar olmaz.


Alper Şirvan

Kaplıkaya/Bursa

Bu haber 1307 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Yakup SAYIN Yakup SAYIN
Hıristiyan Yılbaşı Kutlamaz
Alper Şirvan Alper Şirvan
Oyalanmıyorum, Çalışıyorum
Hakan ER Hakan ER
Trabzonsporlu Taraftarları Öldürmek!
Remzi ÖZDEMİR Remzi ÖZDEMİR
Türkiye'de Kriz Var mı?
Yusuf KASAP Yusuf KASAP
İzmir Akdeniz'de mi?
Muhsin Çebi Muhsin Çebi
Samimi Olun
Mustafa AHMET Mustafa AHMET
Kimi Seçtik?

BİZİ TAKİP EDİN 

EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Gündem - Ekonomi
Spor - Bilim ve Teknoloji - Sağlık
Kültür ve Sanat - Yaşam - Anketler
Video Galeri
Hizmetler:
Mobil Site - Facebook - Twitter - RSS
Android App - Symbian S^3 App
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, tarafımızdan izin almanız ve kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Tek başına kaynak göstermeniz yeterli değildir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi