web hosting, mvc hosting, mssql hosting, mysql hosting, php hosting, asp.net hosting

Önce Haber
AnaSayfa MobilSite Gündem Ekonomi Spor Bilim-Teknoloji Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Video Galeri

HAVA DURUMU


Reklam

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Afrin'e Girmeli miyiz?Tüm Anketler

Meslek Meselesi -2-

Alper Şirvan

28 Ağustos 2016, 15:56

Alper Şirvan


Bir önceki yazımızı şöyle bitirmiştik:

Meslek lisesinde herhangi bir dalda yıllarca eğitim almış bir öğrenci ile o alan dışında bir liseden gelen ve o konuda herhangi bir fikri dahi olmayan öğrenci bir olur mu?
Kendi hayatımdan örnekle buradan devam edeyim:

“Düz liseden” mezun, sadece “belli bir ölçüde matematik problemi çözebilme yeteneğine sahip” bir öğrenci olarak bilgisayar programcılığı bölümünü kazandım. Bırakın program yazma tecrübesini, bilgisayar denen cihazın başına oturmuşluğum bile yoktu. Oysa aynı bölüme meslek lisesinden gelen arkadaşlar, bizim ilk defa adını duyduğumuz programlama dillerinde yazdıkları programları göstererek adeta gövde gösterisi yapıyorlardı. Daha somut örnek vermem gerekirse, siz okuma yazmayı öğrenme aşamasındayken, adamın yazdığı uzun uzun hikâyeler var; öyle düşünün…
Aslında daha ilk hafta 2 yıllık eğitim süresinin onlar açısından çok da “eğitici” olmayacağı, hatta “sıkıcı” olacağı belli olmuştu. Hocaların ilk cümleleri hep şu oluyordu:

“Biz burada bilgisayar ve yazılım konusunda hiçbir eğitim almamış arkadaşlarımıza göre, sıfırdan başlayarak eğitim vereceğiz. 2 yıllık süreçte sizin hangi noktaya geleceğiniz eğitimin ve verilen bilginin düzeyinden çok sizin gayretinize bağlı… Bilhassa meslek lisesinden gelmeyen arkadaşlarımız için…”

Onların devamını getirmediği cümleyi de biz tamamlamıştık:
“Meslek lisesinden gelen arkadaşların buradan alacakları tek şey diploma ve unvan olacak.”
Hiçbir ideolojik takıntı olmadan, ülkemizin geleceği adına, aklıselim ile düşünelim:
Siz devlet olarak, altyapısını hazırladığınız meslek okullarında çocukları 4 yıl mesleki anlamda eğiterek önemli bir yatırıma imza atıyorsunuz; sonra da “bilenle bilmeyeni” aynı sınıflarda toplaştırıp lisede verilen eğitimin anca yarısını verip adına da “yüksekokul” diyorsunuz. Neresinden bakarsanız bakın bunun adı “israftır.”

Ben mezun olalı 2016 Haziran ayı itibari ile 21 yıl doldu. Üzülerek görüyorum ki, bu sistem daha beter şekilde katlanarak devam ediyor. Askeri liselerin kapatılıp üniversite seviyesine(!) çekilmesi de bu katlanışın bir merhalesi…

Herhangi bir yapının sağlam bir parçası olmak için 18-20 yaşından sonra birkaç yıllık eğitim, öğretim ne kadar yeterlidir? Bizim maalesef kaybettiğimiz meslek edinme kültürümüzde “çekirdekten yetişme” diye bir kavram olduğu gibi, “ağaç yaşken eğilir” diye seslenen atasözlerimiz de vardır.
Gelişmiş ülkelerde düz lise gibi ucube bir kavramın olmadığını, ortaokuldan sonra öğrencinin yapabilirliğine göre okullara yönlendirildiğini, lise seviyesinden sonra illaki bir “altın bilezik” sahibi yapıldığını, üniversite seviyesine geldiğinde ise bitirdiği lisenin alanı dışında tercih yaptırılmadığını biliyoruz.

Ben size nüfusundan, üretimine; maddi gücünden, siyasi konumuna kadar “küçük” sayılan bir ülkeden; Makedonya’dan basit bir örnek vereyim. Makedonya’da lisede eczacılık bölümü var. Eczanede kalfa olabilmek için dahi, lisede eczacılık okumanız şart. Yani “ne iş olsa yaparım abi” kafasında olup yeterliliğiniz yoksa “eczaneye kalfa” dahi olamıyorsunuz. Eğer yükseköğrenim alıp eczacı olmak istiyorsanız da lisede eczacılık bölümünde okumuş olmalısınız.
Hammaddesi insan olan eğitim, geleceğimiz için, hiçbir ideolojiye, cemaate ya da siyasete kurban edilmeyecek kadar önemlidir.
Bunu idrak ettiğimiz gün, umalım ki artık çok geç kalmış olmayalım.


Alper Şirvan
Kaplıkaya/Bursa

Bu haber 1260 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Yakup SAYIN Yakup SAYIN
Hıristiyan Yılbaşı Kutlamaz
Alper Şirvan Alper Şirvan
Oyalanmıyorum, Çalışıyorum
Hakan ER Hakan ER
Trabzonsporlu Taraftarları Öldürmek!
Remzi ÖZDEMİR Remzi ÖZDEMİR
Türkiye'de Kriz Var mı?
Yusuf KASAP Yusuf KASAP
İzmir Akdeniz'de mi?
Muhsin Çebi Muhsin Çebi
Samimi Olun
Mustafa AHMET Mustafa AHMET
Kimi Seçtik?

BİZİ TAKİP EDİN 

EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Gündem - Ekonomi
Spor - Bilim ve Teknoloji - Sağlık
Kültür ve Sanat - Yaşam - Anketler
Video Galeri
Hizmetler:
Mobil Site - Facebook - Twitter - RSS
Android App - Symbian S^3 App
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, tarafımızdan izin almanız ve kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Tek başına kaynak göstermeniz yeterli değildir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi