web hosting, mvc hosting, mssql hosting, mysql hosting, php hosting, asp.net hosting

Önce Haber
AnaSayfa MobilSite Gündem Ekonomi Spor Bilim-Teknoloji Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Video Galeri

HAVA DURUMU


Reklam

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Afrin'e Girmeli miyiz?Tüm Anketler

İşimizden Yansıyan

Alper Şirvan

10 Eylül 2016, 15:31

Alper Şirvan

"Âyinesi iştir kişinin lafa bakılmaz / Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde" demiş Ziya Paşa… “Lafla peynir gemisi yürümez” ve “Halep oradaysa, arşın da burada” da diyebiliriz.

Özgüven dediğimiz şey, kişinin becerip beceremeyeceği her şeye balıklama atlaması değil, kendini tanıyıp ona göre davranmasıyla ortaya çıkar. “Hayatta başarı ölçüsü” her ne kadar kişiye göre değişse de, “özgürlük” ve “huzurun” herkes için mutluluk verici özellikleri düşünüldüğünde, sanırım “başarıyı” çok da abartmamak lazım…

Hayatta en az bir işi iyi yapma gerekliliğinin yanı sıra o işi yaparken ana hedefin “maddiyat olmaması da” şart… Bu kimilerine göre bir paradoks olsa da, hayatın temelindeki “dengeye” en güzel örnek…

O meşhur seksenlerden sonra “benim memurum işini bilir” iktidarı ile “imam-cemaat” ilişkisine giren toplum, ahlaki normlar açısından fazlasıyla değişime uğradı ve ne yazık ki, yapay her türlü ilave paradigmaya rağmen bu değişim katlanarak sürmekte… İşin diğer yanındaysa, oturmaya yüz tutan bu hasar verici zihniyet, söz konusu ideolojik ya da ideoloji haline gelmiş inanç sistemlerine de zarar veriyor.

Aldığı işi zamanında ve tam olması gerektiği gibi teslim etme, bugünün aranan ve az bulunan özelliklerinden… Başlarda “kazan da nasıl kazanırsan kazan” ile başlayan süreç, “parayı kap ta nasıl kaparsan kap” durumuna evrilirken, artık birçoklarının aklına “en az bir işte ehil olmak” gelmiyor ne yazık ki… “İşi ehline vermek” gibi bir kaygısı olmayan bir yönetim tarzıyla birleşen bu anlayış, gelecek açısından daha da büyük bir canavara dönüşüyor.

Yıllar öncesinden, sanırım 1987; bir hatıra… O sıralarda oturduğumuz sitenin karşısındaki ve bizim bloğun tam önündeki kaldırımların kenarları düzenlenmekteydi. Üst kat balkondan, ustanın birinin, kâh ip çekerek, kâh su terazisiyle tam gereken ölçü ve seviyede işi yaptığını, diğerininse göz kararı ile işi “salladığını” ve hatta düpedüz yamuk yaptığını gözlemleyen babam daha yakın mesafesinde duran ve işi savsaklayan ustaya seslendi:

“Usta, yamuk oluyor galiba…”

Ustanın(!) cevabı yukarıda bahsettiğim ve devam eden dönemin ruhuydu:

“Fark etmez be hocam, o kadar yamuktan bir şey olmaz”

Günün sonunda işini iyi yaptığı için yanına “eline sağlık” demek için giden babama diğer ustanın verdiği cevap ta yavaş yavaş kaybolan bir başka vizyonu anlatıyordu:

“Ben kendime sövdürmem hocam; ‘bunu kim yaptı’ dediklerinde ‘tüüü onun ustalığına’ dedirtir miyim hiç? Ha, kimse bilmese, anlamasa bile buradaki yamukluğu, ölçüsüzlüğü benim bilmem yeter. O yamukluk da bana batar hocam…”

İşini iyi yapan, çalışan, üreten insan, elbet ve er ya da geç kazanır; yeter ki “işini iyi yapmak” sosyal açıdan bir “erdem” olarak kabul edilsin.

Gerçek şu ki:

"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar; önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkûmdurlar."

İdeolojik ön kabul ve bağlantılardan çekilen sıkıntılar dolayısı ile liyakat tartışmalarının arttığı şu günlerde, “işin ehli olma ve hakkıyla yapma” ile “işi ehline vermek” arasında doğru orantı olduğu kanaatinde olmakla beraber, “balığın baştan koktuğunu” da hatırlatmak isterim.

Yukarıda anlatmaya çalıştığım iki ustanın işinden ve zihniyetinden yansıyan ışık, geleceğimizi ya karartacak, ya aydınlatacak.

Yaşayıp göreceğiz.Alper Şirvan

Kaplıkaya/Bursa

Bu haber 1334 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Yakup SAYIN Yakup SAYIN
Hıristiyan Yılbaşı Kutlamaz
Alper Şirvan Alper Şirvan
Oyalanmıyorum, Çalışıyorum
Hakan ER Hakan ER
Trabzonsporlu Taraftarları Öldürmek!
Remzi ÖZDEMİR Remzi ÖZDEMİR
Türkiye'de Kriz Var mı?
Yusuf KASAP Yusuf KASAP
İzmir Akdeniz'de mi?
Muhsin Çebi Muhsin Çebi
Samimi Olun
Mustafa AHMET Mustafa AHMET
Kimi Seçtik?

BİZİ TAKİP EDİN 

EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Gündem - Ekonomi
Spor - Bilim ve Teknoloji - Sağlık
Kültür ve Sanat - Yaşam - Anketler
Video Galeri
Hizmetler:
Mobil Site - Facebook - Twitter - RSS
Android App - Symbian S^3 App
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, tarafımızdan izin almanız ve kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Tek başına kaynak göstermeniz yeterli değildir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi