web hosting, mvc hosting, mssql hosting, mysql hosting, php hosting, asp.net hosting

Önce Haber
AnaSayfa MobilSite Gündem Ekonomi Spor Bilim-Teknoloji Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Video Galeri

HAVA DURUMU


Reklam

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Afrin'e Girmeli miyiz?Tüm Anketler

Engelli İstihdamı ve İnternet

Alper Şirvan

08 Ekim 2016, 19:22

Alper Şirvan

İstihdam meselesi, herkes için önemli olduğu kadar engelli vatandaşlarımız için de önemli... Elbette ideal olan, her meslek kolunda ve mesleğe bağlı iş hayatında engellilerin yetenekleri ve kapasiteleri doğrultusunda boy göstermesidir ama zamanla oluşan filli durumu fırsata dönüştürmek te mümkündür.

Son yıllarda görülmektedir ki, gelişen teknolojik imkânlar sonucu başlangıçta bir oyalanma ve eğlence aracı olarak düşünülen bilgisayar ve internet dünyasında yoğunlukla yer alan engellilerin birçoğu, bu konuda çoğu zaman yeterli ya da hiç eğitim almamalarına rağmen bilgisayar kullanımı konusunda kendilerini geliştirmişlerdir.

Yukarıda belirtmeye çalıştığım gibi engelli istihdamı konusunda iki fiili durum söz konusudur:

  1. Engellilerin meslek edinmeleri halen en büyük sorundur.

  2. Bilgisayar ve internet kullanımı konusunda birçok engelli, gerekli eğitimi görmeseler dahi çoğu zaman kendiliğinden önemli bir noktaya gelmişlerdir.

Bu fiili durum ve bilişim dünyasının zamandan ve mekândan bağımsız çalışma imkânları, henüz işverenlerin dikkatini çekmese de, evinde iş verilebilecek birçok engelli, işgücü anlamında atıl olarak bilgisayar başında vakit geçirmeye devam etmektedirler.

İnternet dünyası, engellilerin kendilerini ifade edebilmeleri yönünde önemli bir yol olsa da süreç içinde bu çözümsüz ifadeler tatminsizliği doğurmakta, tıpkı engelli derneklerinde olduğu gibi, engelli camiasında egosantrik bölünmelere sebep olmaktadır. Boşa harcanan vakit, gerektiği şekilde anlaşılamamanın hayal kırıklığı ve anlamsız ve sonuçsuz tartışmalar da cabası…

Peki, bu potansiyele sahip engelliler internet vasıtasıyla ne tür işleri yapabilirler? 20 yıllık bilişimci olarak kişisel tespitim şudur: Yukarıda çizmeye çalıştığım portreye dâhil engellilere, işin içeriği konusunda küçük bir bilgilendirme eğitiminin ardından internet üzerinden veri girişi yaptırmaktan, sosyal medya sorumluluğuna kadar birçok iş verilebilir. Yazılım konusunda birikim ve tecrübeye sahip engellilerin yapabileceklerini saymıyorum bile… Bu yelpazede iş imkânları fazla ve bilişimin gelişmesiyle de seçenekler artmaya devam ediyor.

Fiili durumun oluşturduğu bu gerçekliğin, olumlu sonuç vermesinin, o ilk cesur adımla mümkün olacağı kanaatindeyim. Organizasyon, gerek özel gerekse kamu sektörü için ülkemizde “beceremediğimiz” kalemlerden ve bu konu da yaygınlaşma adına önemli bir organizasyonu gerektiriyor.

Sosyal devlet kavramının sadece “devletin nakit yardım yapması” olarak belletilmesi, başta siyasi iktidarlar olmak üzere bir çokları için “rantabl” bir husus olabilir. Ama asıl olan insanlara balık vermek yerine, balık tutmayı öğretmektir.

Kısa vadede yardım alması gereken kesimlerin olması elbette mümkündür, fakat bütün sistemin “yardım” üzerine inşa edilmesi doğru değildir.

Son yıllarda üzülerek şahit oluyorum ki, toplumun geneline hâkim olan “çalışmadan, üretmeden, emek vermeden hayatı en üst düzeyde yaşama arzusu” yaşadığımız toplumdan ayrı tutamayacağımız engelli bireylere de bulaşmış, yakın zamana kadar talep, meslek edinme yönündeyken, son dönemde talep, doğrudan paraya yönelmiştir.

Konuyu dağıtmayayım ama ana hedefi bireyin bağımsızlık dozajını arttırmak olan milli (ulus) devlet tabanlı cumhuriyet rejiminin asıl sarsıldığı nokta da burasıdır.

“Peki, evlerdeki bu atıl gücü, iş gücüne katabilmek için ne yapılması gerekir?”

Öncelikle konunun paydaşları olarak engelli camiası, işverenler ve devletin işbirliği yapması elzem olup engelli dernek ve oluşumları bu konuyu kurumsal anlamda kamuoyu gündemine taşımalı, işle, işi yapabilecek engelli birey arasında köprü olmalıdır.

İşveren, böylesi bir çalışma sisteminin herkes için “kazan-kazan” anlamına geldiğinin farkına varmalı, devlet bu çalışma sisteminde bilhassa engellinin mağdur edilmemesi için gerekli hukuki zemini hazırlamalı, işveren için teşvik mekanizmaları geliştirmelidir.

Ben sadece bir tespit ve öneride bulundum; neticesini zaman içinde yaşayıp göreceğiz.


Alper Şirvan

Kaplıkaya/Bursa

Bu haber 1702 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Yakup SAYIN Yakup SAYIN
Hıristiyan Yılbaşı Kutlamaz
Alper Şirvan Alper Şirvan
Oyalanmıyorum, Çalışıyorum
Hakan ER Hakan ER
Trabzonsporlu Taraftarları Öldürmek!
Remzi ÖZDEMİR Remzi ÖZDEMİR
Türkiye'de Kriz Var mı?
Yusuf KASAP Yusuf KASAP
İzmir Akdeniz'de mi?
Muhsin Çebi Muhsin Çebi
Samimi Olun
Mustafa AHMET Mustafa AHMET
Kimi Seçtik?

BİZİ TAKİP EDİN 

EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Gündem - Ekonomi
Spor - Bilim ve Teknoloji - Sağlık
Kültür ve Sanat - Yaşam - Anketler
Video Galeri
Hizmetler:
Mobil Site - Facebook - Twitter - RSS
Android App - Symbian S^3 App
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, tarafımızdan izin almanız ve kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Tek başına kaynak göstermeniz yeterli değildir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi