web hosting, mvc hosting, mssql hosting, mysql hosting, php hosting, asp.net hosting

Önce Haber
AnaSayfa MobilSite Gündem Ekonomi Spor Bilim-Teknoloji Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Video Galeri

HAVA DURUMU


Reklam

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Afrin'e Girmeli miyiz?Tüm Anketler

Adalet Olmayınca

Alper Şirvan

05 Kasım 2016, 13:43

Alper Şirvan

İnsanoğlu, kurmak istediği düzen ister beşerî isterse ilahi orijinli olsun, bilerek ya da bilmeden aslında tek bir şeyi hedeflemiştir: Adalet!

2002 yılında iki hafta boyunca bulunduğum yurtdışında inancı zaman zaman marjinalliğe dökebilen insanlarımıza "siz ki Türkiye Cumhuriyeti’ne dahi zaman zaman 'kâfir(!)' diyebilen insanlar olarak, gerçekten 'kâfir(!)' sayılan bu ülkede nasıl yaşıyorsunuz?" diye sorduğumda aldığım cevap ilginçti: "Bir ülkeyi küfürle yönetebilirsiniz ama adaletsiz yönetemezsiniz; burada adalet var."

İnançlarımız moral değerlerimizdir ve kişisel anlamda kimin neye nasıl inandığını kurcalamak gibi bir niyetim de yok; kişisel haklar bağlamında haddim de değil... Ama bazı tespitlerimi de paylaşmak isterim.

Adaletsizliğin insanları ümitsizliğe sevk ettiği, hayata ve geleceğe dair ümidi azalan insanoğlunun, bilhassa günümüzde biraz daha artar bir eğilimle "ücretsiz antidepresan" olarak inanca yöneldiği aşikârdır. İnandığı şeyin ne olduğu, inancının ne kadar inandığını ifade ettiği sisteme uygun olduğu önemsizdir. Bu öyle bir "zincirleme reaksiyondur" ki, adaletsizlik arttıkça insanların geleceğe ve hayata yönelik ümidi azalır; ümidi azalan insansa inanç yoluyla adaletsiz ve ümitsiz hayata katlanmaya çalışır.

Bu arada, sayıları son 30 yılda artsa da gücün peşinde koştuğundan ve şu dönemde öyle görünmenin geçer akçe olmasından dolayı “mış gibi görünen her devrin adamı” olmayı şiar edinenlerden bahsetmediğimi ifade etmeliyim. Onlar ayrı bir yazı konusu…

Hal böyle olunca insanoğlu, inanç anlamında istismara açık hale gelmektedir elbette... Tam da bu yüzden aslında “adalet, mülkün (devletin) temelidir.” Çünkü onun olmadığı yerde insanlığın –en azından bu dünyada- mutlu olabilmesi mümkün değildir.

İnsan olarak varlığımıza bir takım olağanüstü özellikler atfetmeye çalışsak da bazen beşerî, çoğu zaman hayvanî, özetle aslında süflî ihtiyaçlarla malul ama buna rağmen fazlaca mağrur ve kibirli varlıklarız. Bu sebeple gözü doymayan insanoğlunun adaletsizlik konusundaki başlangıç noktasının “gelir dağılımı adaletsizliği” olduğu açıktır. Acı olan şudur ki ne beşerî ne ilahî hiçbir reçete, yine insanoğlunun doyumsuzluğu sebebi ile bu konuda başarılı olamamıştır.

Adaletsizlikten dolayı mutsuz ve ümitsiz insanoğlunun inançsal anlamda istismarcıların kucağına düşmesi kaçınılmaz olmakla birlikte, bu kısır döngüden kurtulmak da insanlık ve onun varlığı için önemli sınavlardan biri…

Bu bakımdan, insanın bu ihtiyacı üzerinden çalışan cemaatler, tarikatlar ve siyasi oluşumların adaleti tesis etmesi gereken güç konumuna gelmesi tehlikelidir. Çünkü olabildiğince adil bir yapı meydana geldiğinde bireysel bilince erişmiş fertlerin, bu gibi oluşumlara tenezzül etmeyecekleri; bu gibi oluşumların da en azından kamusal gücü arkalarına alarak insanları istismar edemeyecekleri bir gerçektir. Gücü elinden alınan ‘toplumsal zararlılar’, varlıklarını sürdürseler dahi yok hükmündedirler.

“Zafer inananların…” mıdır bilmem ama en büyük yenilginin, hayatın yaşandığı hiçbir alanda adaleti sağlayamayan, bu konuda çabası olmayan insanlığın tümüne ait olacağı kanaatindeyim.

Ömrümüz yettiğince göreceğiz.

Alper Şirvan

Kaplıkaya/Bursa

Bu haber 1423 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Yakup SAYIN Yakup SAYIN
Hıristiyan Yılbaşı Kutlamaz
Alper Şirvan Alper Şirvan
Oyalanmıyorum, Çalışıyorum
Hakan ER Hakan ER
Trabzonsporlu Taraftarları Öldürmek!
Remzi ÖZDEMİR Remzi ÖZDEMİR
Türkiye'de Kriz Var mı?
Yusuf KASAP Yusuf KASAP
İzmir Akdeniz'de mi?
Muhsin Çebi Muhsin Çebi
Samimi Olun
Mustafa AHMET Mustafa AHMET
Kimi Seçtik?

BİZİ TAKİP EDİN 

EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Gündem - Ekonomi
Spor - Bilim ve Teknoloji - Sağlık
Kültür ve Sanat - Yaşam - Anketler
Video Galeri
Hizmetler:
Mobil Site - Facebook - Twitter - RSS
Android App - Symbian S^3 App
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, tarafımızdan izin almanız ve kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Tek başına kaynak göstermeniz yeterli değildir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi