web hosting, mvc hosting, mssql hosting, mysql hosting, php hosting, asp.net hosting

Önce Haber
AnaSayfa MobilSite Gündem Ekonomi Spor Bilim-Teknoloji Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Video Galeri

HAVA DURUMU


Reklam

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Afrin'e Girmeli miyiz?Tüm Anketler

Düşünerek Var Olmak

Alper Şirvan

31 Aralık 2016, 18:35

Alper Şirvan

İnsanoğlunun kendi kendini tanımlama arzusu yüzyıllara dayansa da bitmek bilmeyen ihtirası ve kendini dahi rahatsız eden kibri sebebi ile yerli yersiz kendini övmekten de geri durmamıştır.

Birçok yazımızda defalarca belirttiğimiz gibi gerek beşerî gerekse ilahi kaynaklı bütün sistemlerin genel anlamda hedefi, insan denen varlığın çoğu zaman bozduklarını tamir etmek, onu adam ederek toplumu yaşatmaktır. Çünkü, insanoğlu ne yazık ki yaşamak için girdiği her yeri gerek ihtirasıyla gerek düşünmeksizin yaşamasıyla, “yaşanmaz” hale getirir çoğu zaman…

Tabiat kirlenir, kaynaklar har vurulup harman savrulunur, insan yozlaşır, gelir dağılımı adaleti başta olmak üzere adalet bir temenniden öte anlam ifade etmez ve işte o zaman dünya ve içinde yaşanmaya çalışılan hayat, “düşünmeyi tercih eden insan” için bitse de gitsek modunda geçirilen bir mecburi süreçten ibaret hale gelir.

Dedik ya, kendini övmeyi pek sever insanoğlu… “Yaratılmışların en üstünü olduğunu” kutsal kitaba dayandırır amma aynı kutsal kitaba göre insanın “hayvandan aşağı” olabilecek kadar düşebileceğini, bunu tercih etme hakkının kendisine verildiğini, aklını kullanmayı reddedenleri nelerin beklediğini görmezden gelir.

Düşünmeyi reddetmek, ya da düşünmeyi tercih etmemek insanın varlığını, dahası diğer varlıklardan tek fark olarak aklını yani muhtemelen yegâne üstün yanını reddetmesi anlamına gelir. Kaldı ki, Descartes’in o ünlü sözü hayatın olduğu kadar, içerdiği anlamıyla, son kutsal metnin temelinde de vardır zaten…

Bence bu durum, insanın kendi varlığına, dahası yaratılışına ve Yaradan’ına en büyük ihanetidir.

Aklını kullanmak, aklını ve hür iradesini kullanarak hayatta seçimler yaparak ona yön vermek… Aslında ne büyük lütuflardır düşünen ve fark eden insan için…

İnsanın düşünmeye başlaması, ona verilen lütuftan nasiplenmeyi seçmesi sadece birey için değil, toplum için de çok önemlidir. Hayatın en girift konularından, en basit sosyal olaylara kadar davranışa dökülen düşünceden önemli bir şey olabilir mi?

Düşünmeye başlamak, aslında bilinçli bir yolculuğun başlangıç noktasıdır. İnsanoğlu önce düşünür, sonra kendine göre dünya görüşü edinir ve sonra edindiği bu dünya görüşü doğrultusunda yolculuğuna devam eder. Önemli olan insanın dünya görüşü ya da inancı doğrultusunda hayatına samimiyetle yön vermesidir ki ihtiraslı ve menfaatperest bir varlık olarak insanoğlunun tümünün bunu gerçekleştirmesinin ne kadar zor olduğunu defalarca görmüşüzdür.

“İnandığı gibi yaşamayan, yaşadığı gibi inanmaya başlar...” sözünü de bilir insanımız; “ya göründüğün gibi ol, ya olduğun gibi görün” sözünü de ama varlığı menfaatin eline verdikten sonra, varılacak nokta pek de hayırlı olmamaktadır.

Tıpkı düşünmeden, emek vermeden, yorulmadan, kısa yoldan kazanç ve menfaat sağlama niyetindeki birey ya da toplumların sonları gibi…

Bu tıynetteki insanlar ya aldatan ya aldatılan konumunda olurlar ki her iki durum da her iki taraf için de nihai anlamda olumsuz olmakla beraber, bu gibi insanlardan oluşan ve hatta bunların çoğaldığı toplumlarda huzur ve mutluluğun inşa edilmesi mümkün değildir.

İşte insan, böylesi bir dünyada sadece bu iki grubun herhangi birinden olmamak adına dahi olsa, hayata ve dünyaya rasyonel bir vizyonla bakmak zorundadır.

Aksi halde…

Sömürülen sadece kutsallar olmamakla beraber, üstümüze pislik yağmaya devam eder ve yaşanacak bir gelecek te olmaz.

Her şeye rağmen…

Umut dolu bir 2017 dileği ile…


Alper Şirvan

Kaplıkaya/Bursa

Bu haber 1309 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Yakup SAYIN Yakup SAYIN
Hıristiyan Yılbaşı Kutlamaz
Alper Şirvan Alper Şirvan
Oyalanmıyorum, Çalışıyorum
Hakan ER Hakan ER
Trabzonsporlu Taraftarları Öldürmek!
Remzi ÖZDEMİR Remzi ÖZDEMİR
Türkiye'de Kriz Var mı?
Yusuf KASAP Yusuf KASAP
İzmir Akdeniz'de mi?
Muhsin Çebi Muhsin Çebi
Samimi Olun
Mustafa AHMET Mustafa AHMET
Kimi Seçtik?

BİZİ TAKİP EDİN 

EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Gündem - Ekonomi
Spor - Bilim ve Teknoloji - Sağlık
Kültür ve Sanat - Yaşam - Anketler
Video Galeri
Hizmetler:
Mobil Site - Facebook - Twitter - RSS
Android App - Symbian S^3 App
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, tarafımızdan izin almanız ve kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Tek başına kaynak göstermeniz yeterli değildir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi