web hosting, mvc hosting, mssql hosting, mysql hosting, php hosting, asp.net hosting

Önce Haber
AnaSayfa MobilSite Gündem Ekonomi Spor Bilim-Teknoloji Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Video Galeri

HAVA DURUMU


Reklam

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Afrin'e Girmeli miyiz?Tüm Anketler

Cumhuriyet Ruhuyla Yeniden

Alper Şirvan

13 Ocak 2017, 18:39

Alper Şirvan

Cumhuriyetin ilk yılları... Sene 1925...

Halide Edip Adıvar ve arkadaşları, genç Cumhuriyetin genç, yeni ve güçlü kalemlerini keşfedip bir araya getirme adına bir dergi kurarlar. Her ne kadar Çanakkale savaşı ile inanılmaz bir kayba uğrasa da temeli kültür olan cumhuriyeti bilinç noktasına getirebilmiş bir altın nesil, her alanda vatanına ve milletine sahip çıkarken, edebiyatçıların da bundan ayrı durması beklenmediği gibi sanatçı duyarlılığı ile bu "kültür insanları" yani hakiki Türk aydınları, hep ön safta olmuşlardır.

Onlarla ve kurdukları dergiyle ilgili çok hoşuma giden bir hatıra vardır: Bir gün dergiye babalık duygusunu konu eden bir hikâye gelir. İstisnasız hepsi fazlasıyla etkilenmişlerdir. Etkilenmenin de ötesinde, kendileri o dönemin sayılı yazar ve ediplerinden olmalarına rağmen, egodan uzak tertemiz bir vatan ve millet sevgisiyle "belli ki bu hikâyenin yazar muhtemelen elli yaşına yakın biri... Biz nasıl olur da böyle usta bir kalemi keşfedememişiz, yazıklar olsun bize" deyip hayıflanmışlardır. Derhal yazarını dergiye davet ederler ve hikâyenin yazarı olarak karşılarına 17 yaşında bir çocuk gelir. Şaşkın ama böyle bir yeteneği keşfettikleri için mutludurlar. Gencin adı, Tarık Buğra'dır. İşte Türkiye Cumhuriyeti’nin temelinde, -her ne kadar 1938’den itibaren kimi zararlılarca kemirilmeye başlansa ve son 30 yılda bu kemirilme bitirme noktasına getirse de- böylesi bir şuur ve sahiplenme içeren bir kültür ve bu ruh vardır. Bu "kesin bilgiyi" şöyle bir yere koyalım önce...

Türk Milleti, yakın tarihte iki büyük hadise ile yetişmiş nesillerini kaybetmiştir ne yazık ki: 1- Çanakkale Savaşı 2- 80 öncesi ideolojik kavga...

Çanakkale savaşıyla okullardan mezun vermeyerek ve emsalsiz bir destana imza atarak boğazı geçirtmesek de hemen akabinde işgal önlenememiştir. Oysa o nesil, içlerindeki vatan sevgisi ışığıyla bilhassa son 200 yılda ihmal edilen Türk milleti ve vatan toprağını aydınlatmaya hazırdılar.

Aslında temelde aynı güçlü, müreffeh ve mutlu Türkiye'yi isteyen bilhassa iki temel grup, yöntem olarak Cumhuriyetin kuruluş felsefesinin ötesinde yöntemler seçtikleri için, ya da o temel düşüncede yani Atatürk çizgisinde buluşamadıkları için süreçte ülkeyi her iki grup için de olumsuz noktaya getiren insanların eline bırakmışlardır.

Sonuçta kaybeden hep ne yazık ki Türk Milleti olmuştur.

Anti ideolojiler de dahil olmak üzere hiçbir ideolojiye sıcak bakmadığımı yazılarımı takip edenler gayet iyi bilirler. Cemil Meriç "ideolojiler Türk aydınına giydirilmiş deli gömlekleridir" der. Doğru bir tespittir. Hele ki ideolojileri hap gibi yutarak iyi olacağını zanneden ama düşünce ve akılcılıktan uzak olduğu için her seferinde "hapı yutan" bir toplum için...

Ha, illa bir ideoloji ile yaftalamak istiyorsanız, benim ideolojik muradım şudur:

Nasıl ki, İngiliz’in İngiltere’si, Alman’ın Almanya’sı, Fransız’ın Fransa’sı, İtalya’nın İtalya’sı varsa Türk'ün de içinde bağımsız, hür ve kendi kültürünce yaşayabildiği, onun dolayısıyla kendi geleceğine yön verebildiği bir Türkiye'si olmalıdır.

Bu da günümüz sosyal gerçekliğinde ancak laik, demokratik, üniter yapıya sahip, milli, sosyal hukuk devletiyle taçlanmış kuvvetler ayrılığı ve parlamenter sisteme dayanan Cumhuriyet ile mümkün olduğunu görmemiz lazım… Bunun için de ideolojik, inançsal ve siyasal takıntıları olmayan gerçek vatanseverlerin bir araya gelmeleri elzemdir.

Daha da geç olmadan…

Alper Şirvan

Kaplıkaya/Bursa

Bu haber 1488 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Yakup SAYIN Yakup SAYIN
Hıristiyan Yılbaşı Kutlamaz
Alper Şirvan Alper Şirvan
Oyalanmıyorum, Çalışıyorum
Hakan ER Hakan ER
Trabzonsporlu Taraftarları Öldürmek!
Remzi ÖZDEMİR Remzi ÖZDEMİR
Türkiye'de Kriz Var mı?
Yusuf KASAP Yusuf KASAP
İzmir Akdeniz'de mi?
Muhsin Çebi Muhsin Çebi
Samimi Olun
Mustafa AHMET Mustafa AHMET
Kimi Seçtik?

BİZİ TAKİP EDİN 

EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Gündem - Ekonomi
Spor - Bilim ve Teknoloji - Sağlık
Kültür ve Sanat - Yaşam - Anketler
Video Galeri
Hizmetler:
Mobil Site - Facebook - Twitter - RSS
Android App - Symbian S^3 App
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, tarafımızdan izin almanız ve kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Tek başına kaynak göstermeniz yeterli değildir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi