web hosting, mvc hosting, mssql hosting, mysql hosting, php hosting, asp.net hosting

Önce Haber
AnaSayfa MobilSite Gündem Ekonomi Spor Bilim-Teknoloji Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Video Galeri

HAVA DURUMU


Reklam

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Afrin'e Girmeli miyiz?Tüm Anketler

Onlardan Neyimiz Eksik -2

Alper Şirvan

04 Şubat 2017, 19:28

Alper Şirvan

Devam edeceğiz demiştik; kaldığımız yerden, siyasetten ama siyasetin siyasetçi boyutundan devam edelim.

“Soruların yanlış sorulduğu bir yerde, doğru cevabın bulunması mümkün değildir.” Klişe bir söylem olarak bizim siyasetçilerimiz “halka hizmet, hakka hizmettir” deseler de genel olarak bu, söylemde kalmaktadır. Zaten bizim düşünce ve inanç dünyamız yaygın olarak “gerçekleştirilmeyen sloganlar” üzerine kurulu olduğu için süreç içinde siyasetçinin söylediğinin aksine davranış sergilemesi normalleşmekte, siyasetin gereği olarak görülmektedir.

Aslında siyasetçinin ülke ve milletin sırtındaki yük olduğu bizzat siyasetçi tarafından öylesine kazınır ki insanların beynine; yol, su, elektrik, haberleşme, eğitim, sağlık vb. gibi hizmetleri gerçekleştirmek gibi asli görevleri, millete “büyük hizmet” gibi gösterilmekte hicap duyulmaz. Beri yandan siyasetin sorusu, “nasıl daha çok para kazanırım” olup tek amaç rant haline gelince de iflah olmaz bir durum meydana gelmektedir.

Halbuki, bireyin ve ona hizmetle yükümlü siyasetçinin sorması gereken tek soru “tam bağımsız bir birey/ülke olarak daha iyi nasıl yaşarız/ daha iyi nasıl yaşatırız” şeklinde olmalıdır. Soru bu olunca elbette cevabın içindeki yükümlülükler kimsenin işine gelmez. Çünkü “bağımsız ve mutlu yaşamak, sorumluluk gerektirir.”

Zaten “yapan yapar, yapamayan gider” denmediği için bir siyasetçi için Türkiye gayet konforlu bir ülke haline gelmektedir. Elbette bunda siyasetin kolaya kaçarak “kutsallar üzerine” kurulmasının da etkisi büyüktür.

Ülkede iyi ya da kötü bir şey gerçekleştiğinde siyasetçinin tavrı nettir: Başarı, mutlak kendisine aittir; başarısızlık, aymazlık ve beceriksizlik için ise kabahatli yelpazesi bilhassa son dönemde iyice genişlemiştir. Olumsuzluklar için siyasetçi açısından “ben yapmadım, devlet yaptı” ile başlayan süreçte “yapmayan ya da yaptırmayan devlet çeşitliliği” arttırılmış; o da yetmemiş, kusuru örtmeye yönelik başka unsurlar devreye sokulmuştur.

“İşi ehline vermek” güzel bir mottodur ama bizde bu, kişisel ve siyasal rant elde etmeye yönelik bir slogandan öte anlam ifade etmeyeli çok olmuştur. Hatalar ve yanlışlar, bazen dışarıdan bakınca daha net görülür. Türkiye’de yalnızca 2 yıl görev yapan futbol adamı, Hırvat teknik direktör Slaven Bilić ‘in belki sadece “futbol dünyası” için yaptığı tespit, ne yazık ki ülkemizin her yerinde, her sahasında geçerlidir:

“Türkiye’de bilgisi olanların yetkisi yok; yetkisi olanların bilgisi yok!”

Ülkedeki olmamışlık sorununun, gösterilmeye çalışıldığı gibi sistemden, devlet ya da uydurulan türlerinden veyahut asıl sorumluların dışında başkaca unsurlardan kaynaklanmadığını, temeldeki sorunun ergenlikten bir türlü çıkamamış bir toplum olarak, bilhassa son 30 yılda sorumluluktan kaçan, liyakate sahip olmak yerine kısa yoldan köşe dönmeye odaklı, kutsalları başta olmak üzere hayatın bütün sorumluluğunu başkalarına vermeye meyilli insan yapımızdan kaynaklandığını düşünüyorum.

Bunun çözümü, yüzü hayata, insana ve en önemlisi pozitif bilime dönmüş, siyaset üstü bir eğitim sistemidir. Bunu gerçekleştirmenin yolunun hem bireysel hem toplumsal olarak, hayata ve duruma rasyonel sorular sorup önce kişisel, sonra toplumsal hayatımızın sorumluluğunun farkına varmamızdan geçtiğinin farkında mıyız?

Alper Şirvan

Kaplıkaya/Bursa

Bu haber 1389 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Yakup SAYIN Yakup SAYIN
Hıristiyan Yılbaşı Kutlamaz
Alper Şirvan Alper Şirvan
Oyalanmıyorum, Çalışıyorum
Hakan ER Hakan ER
Trabzonsporlu Taraftarları Öldürmek!
Remzi ÖZDEMİR Remzi ÖZDEMİR
Türkiye'de Kriz Var mı?
Yusuf KASAP Yusuf KASAP
İzmir Akdeniz'de mi?
Muhsin Çebi Muhsin Çebi
Samimi Olun
Mustafa AHMET Mustafa AHMET
Kimi Seçtik?

BİZİ TAKİP EDİN 

EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Gündem - Ekonomi
Spor - Bilim ve Teknoloji - Sağlık
Kültür ve Sanat - Yaşam - Anketler
Video Galeri
Hizmetler:
Mobil Site - Facebook - Twitter - RSS
Android App - Symbian S^3 App
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, tarafımızdan izin almanız ve kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Tek başına kaynak göstermeniz yeterli değildir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi