web hosting, mvc hosting, mssql hosting, mysql hosting, php hosting, asp.net hosting

Önce Haber
AnaSayfa MobilSite Gündem Ekonomi Spor Bilim-Teknoloji Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Video Galeri

HAVA DURUMU


Reklam

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Afrin'e Girmeli miyiz?Tüm Anketler

Hayata İrade Koymak

Alper Şirvan

20 Mart 2017, 10:41

Alper Şirvan

İnsanoğlu, her ne kadar kendini hayatın ve daha da kötüsü yeryüzünün merkezine koysa da kâinatta bir zerreden ibarettir. Buna rağmen insan denen kibirli varlık, kendini övüp yüceltme sevdasında olmuştur hep…

Halbuki, bestekâr Selahaddin İçli’nin, Selim Aru’nun güftesinden bestelediği şarkıda söylendiği gibi, “bitmez tükenmez bu dert” denen ömrünü yaşama konusunda insanı farklı kılan sadece iki unsur vardır: Akıl ve İrade

Biraz kaba olabilir ama ifade etmem gerekir ki, “insan, hayatına irade koymak zorunda olan bir varlıktır. O hayata irade koymazsa, hayat kendisine her türlü koyar.”

Çünkü:

Her insanın kaderi, kendi çabasına bağlıdır.

“Tesadüfen yaşayan insanlar” geçmişte de vardı, bugün de var ve muhtemelen yarın da olacak. Hatta, akıllarını asla kullanmayıp hayata irade koymak şöyle dursun türlü çeşit rüzgarlara kapılıp gidenler de öyle…

Amma velakin, bir birey ya da toplum, hayata ne kadar çok irade koyar ve onu ne kadar iyi planlarsa her anlamda mutlu olabileceği, mutlu edebileceği bir geleceğe sahip olma ihtimali o kadar artar.

Hayat çoğu zaman adil değil, evet, belki herkes hak ettiğini alamıyor ama kısa vadede değilse bile, uzun vadede kazananlar hayata irade koyabilen bireyler arasından çıkacaktır. Ha, irade koymak bile bazen menzile varmaya yetmeyebilir ama en azından denemiş, onurunuzla yaşamış olursunuz.

İşin özeti aslında şu dörtlükte söylediğim gibidir:

“Ya hayata irade koyarsın ya da hayat sana…

Ki o bile yetmeyebilir bazen...

Ümit çoğu zaman iyi gelir insana,

Var ol, ümit et ve diren!”

Birey olmak, ne istediğini, kendisini neyin mutlu edeceğini bilmek ve bu yolda her türlü emeğini elinden geldiğince ortaya koymak… Yani çalışmak, üretmek ve sevmek!

Aslında mutlu olabilmek değil (çünkü mutluluk “oldu ve bitti” şeklinde bir olgu değil, tam tersi devamlılığı olan, olması gereken bir kavramdır) mutlu yaşayabilmek için hangi konumda olursak olalım yapmamız gereken budur.

Süreç içinde elde ettiği ya da kendisine sunulmuş hayat gibi, zaman gibi, sağlık gibi nimetlerin kıymetini bilmez insan çoğu zaman… Sonra da yıllar geçer, bütün bunları kaybeder ve pişmanlıkla dolu bir kalple sızlanır durur… Son 30 yıla damga vuran tüketimi yok etmeye evirmiş anlayışıyla insan, zamanı, hayatı ve diğer insanları harcar, durur. Dolayısıyla kendisini de…

Dünyayı saran hesapsız tüketim çılgınlığının, insan ilişki ve yaşama biçimlerine yansıması…

Sonuç: Maddi, manevi açlığını fark etmeyecek kadar boşaltılan beyinler ve teslimiyet… Tıpkı bir uyuşturucu müptelasının bir parça uyuşturucu için yapamayacağı şeyin olmaması gibi…

Buraya kadar anlattığım işin bireysel kısmıydı… İşin toplumsal kısmını ise Mustafa Kemal, yaklaşık yüz yıl önce söylemiş:

“Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.”

Türk Milleti olarak gelecekten ne bekliyoruz, ne istiyoruz ve istek ve beklentilerimiz doğrultusunda ne yapıyoruz? İçeride ya da dışarıda birilerinin bitmek bilmeyen ihtiras sofralarında yenilecekler arasında mıyız; yoksa Türk milletinin “fikri hür, vicdanı hür” fertleri olarak geleceği birlikte inşa edecek iradeye sahip miyiz?

Her şeyden önce samimiyetle cevaplamamız gereken sorular bunlar galiba…

Ne dersiniz?


Alper Şirvan

Kaplıkaya/Bursa

Bu haber 1147 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Yakup SAYIN Yakup SAYIN
Hıristiyan Yılbaşı Kutlamaz
Alper Şirvan Alper Şirvan
Oyalanmıyorum, Çalışıyorum
Hakan ER Hakan ER
Trabzonsporlu Taraftarları Öldürmek!
Remzi ÖZDEMİR Remzi ÖZDEMİR
Türkiye'de Kriz Var mı?
Yusuf KASAP Yusuf KASAP
İzmir Akdeniz'de mi?
Muhsin Çebi Muhsin Çebi
Samimi Olun
Mustafa AHMET Mustafa AHMET
Kimi Seçtik?

BİZİ TAKİP EDİN 

EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Gündem - Ekonomi
Spor - Bilim ve Teknoloji - Sağlık
Kültür ve Sanat - Yaşam - Anketler
Video Galeri
Hizmetler:
Mobil Site - Facebook - Twitter - RSS
Android App - Symbian S^3 App
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, tarafımızdan izin almanız ve kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Tek başına kaynak göstermeniz yeterli değildir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi