web hosting, mvc hosting, mssql hosting, mysql hosting, php hosting, asp.net hosting

Önce Haber
AnaSayfa MobilSite Gündem Ekonomi Spor Bilim-Teknoloji Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Video Galeri

HAVA DURUMU


Reklam

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Afrin'e Girmeli miyiz?Tüm Anketler

Savaşı Kim İstiyor

Yakup SAYIN

25 Haziran 2012, 01:24

Yakup SAYIN

Gündemin ana maddesi Suriye tarafından düşürülen F4 keşif uçağımız ve olayın diğer yankıları. Nasıl düşürüldü, niye düşürüldü, kim düşürdü, pilotlar nerede, hayattalar mı, neden hala bulunamıyorlar gibi olayın birincil soruları dışında bir de ikincil soru grubu var. Benim asıl ilgilendiğim ve dikkatinize sunmak istediğim kısım, o kısım.

Anlatılana ve anlaşılana göre, Malatya’da üssünden silahsız ve savunma radar sistemlerinden yoksun (çünkü ihtiyaç duymayacak kadar naif bir görev ifa eden) ayrıca yalnız uçan F4’ümüz, henüz 1,5 ay önce Ruslar tarafından satılan ve kurulumu yapılan Radar + Uçaksavar sistemi tarafından, herhangi bir uyarı yapılmadan Suriye karasularının içinde(veya dışında) vurularak düşürüldü.

Akabinde Ankara olaya isim konulmasından daha öncelikli olarak, pilotların bulunması konusunda yoğunlaştıklarını açıkladı. Suriye uzun bir süre sessiz kalmayı tercih etti. Ardından Ankara'dan sırayla demeçler gelmeye başladı. Olayın münferit bir hatadan kaynaklandığını umarak Şam yönetimine nota verdi ve bu notada "özür bekleme ve tazminat hakkımız saklıdır" dedi.

Notanın kaleme alındığı sıralarda da Şam yönetimi Ankara’nın içine su serpen açıklamayı yaptı; "Yanlışlıkla vurduk, Türkiye'yi düşman görmüyoruz (görmeye cüret edecek cesaretimiz yok)".

Her ne kadar Ortadoğu’da tansiyon yüksek olsa da iki ülke bir şekilde halleşme yoluna gitme taraftarı. Ama Ortadoğu’yu hallaç pamuğuna çeviren batılı egemenler, Arap baharı tezgâhını Suriye'ye uygulamakta sıkıntı çektiklerini ve zokanın yutulmayacağını anladıkları günden beri, ellerini taşın altına sokmadan, uzaktan dinamit ateşleme derdindeyken tam da kucaklarının ortasına düşen bu fırsatı ıskalamak istemiyorlar.

Önce Afganistan, ardından Irak geçmişleri olan bu egemenler, taşı kendileri avuçladıklarında hiç bir şeyi beceremedikleri gibi hesaplanamayan zarar ve kayıplara uğradıklarını gördüler. Bu yüzden Arap Baharı tezgâhını kurup uygulamaya başladılar ki B.O.P. un uygulanması için daha az masraf etsinler, yerel halklar kendi kendilerini yesin ve maşaları halklar kendileri seçsin.

Suriye sınırlarına gelene kadar planları tıkır tıkır işledi ama Suriye'de dinamikler çok farklı. Irak'taki gibi Şii/Sünni, Mısır'daki gibi kabileler savaşı çıkarabilecekleri bir düzen yok. Oluşturmaya kalksalar Rusya ve İran doğrudan müdahil oluyor ve her hamleleri sonuçsuz kalıyor. Esat yönetimi uluslararası arenada sürekli taciz ederek bir şekilde  açık vermesini beklemeye koyulmuşlardı ki, o açık bir roket olarak bizim F4 ün gövdesinde açılıverdi.

Sonra ne mi oldu?

Sözde Soykırım tasarılarını güle oynaya alt/üst bütün meclislerinden geçiren İtalya'nın dışişleri bakanı; ardından İngiltere Başbakanı; bir kaç dakika sonra Almanya Dışişleri bakanı ve nihayet bugün de ABD dışişleri bakanları ağız birliği etmişçesine "orta yolu bulmaya çalışan Ankara ve Şam a rağmen" itidalden uzak "küstahça" ifadelere dolu sert tepkileri yayımladılar.

Yani mal bulmuş mağribi gibi ellerindeki bu bahaneyi kullanarak NATO üniformasıyla Suriye'ye askeri müdahalenin en âlâsını yapmak ve bunu yaparken de İran ve Rusya'nın elleri bağlı seyretmesini sağlamak için tansiyonu sürekli yüksek tutma çalışmaları.

Eğer askeri müdahale olursa, hatırlayınız Körfez Savaşı-1 den sonra Irak'ın kuzeyinde tampon bölge oluşturulması gibi, Suriye'nin de kuzeyinde tampon bölge oluşturulacak. Şam Yönetimi'nin iktidarı zayıflatılacak. Lübnan sindirilecek, Golan Tepeleri'nden Hatay'a kadar kimse kimsenin önünde duramayacak.

Şimdi tekrar soruyorum; Savaşı kim istiyor? Uçağı düşürülen Türkiye mi? Yoksa BOP mu?

İşte şapka, işte tavşan...


Bu haber 2140 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Yakup SAYIN Yakup SAYIN
Hıristiyan Yılbaşı Kutlamaz
Alper Şirvan Alper Şirvan
Oyalanmıyorum, Çalışıyorum
Hakan ER Hakan ER
Trabzonsporlu Taraftarları Öldürmek!
Remzi ÖZDEMİR Remzi ÖZDEMİR
Türkiye'de Kriz Var mı?
Yusuf KASAP Yusuf KASAP
İzmir Akdeniz'de mi?
Muhsin Çebi Muhsin Çebi
Samimi Olun
Mustafa AHMET Mustafa AHMET
Kimi Seçtik?

BİZİ TAKİP EDİN 

EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Gündem - Ekonomi
Spor - Bilim ve Teknoloji - Sağlık
Kültür ve Sanat - Yaşam - Anketler
Video Galeri
Hizmetler:
Mobil Site - Facebook - Twitter - RSS
Android App - Symbian S^3 App
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, tarafımızdan izin almanız ve kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Tek başına kaynak göstermeniz yeterli değildir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi