web hosting, mvc hosting, mssql hosting, mysql hosting, php hosting, asp.net hosting

Önce Haber
AnaSayfa MobilSite Gündem Ekonomi Spor Bilim-Teknoloji Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Video Galeri

HAVA DURUMU


Reklam

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Afrin'e Girmeli miyiz?Tüm Anketler

BASİSEN Nedir?

Remzi ÖZDEMİR

29 Kasım 2012, 19:24

Remzi ÖZDEMİR

BASİSEN VE PATRON SENDİKACILIK

Basisen nedir sorusuna hemen atlayıp ,”Banka ve Sigorta İşçileri Sendikası”demeyin sakın!

Basisen onbinlerce bankacının mebalini taşıyan bir sendikadır.

Bu öyle bir sendika ki,hem işveren hem de işçinin hakkını savunan bir kurum.

Bu sendika ile ilgili bir değil, yüz değil binlerce elektronik posta alıyorum. Hepsinin içeriği üç aşağı beş yukarı aynı.

Hepsi sendikanın etkin olmadığını, haklarını aramamalarından şikayetçi. Üstelik sendikanın başındaki 28 yıllık duayen(?) Başkan Metin Tiryakioğlu’na yönelik pasiflik suçlamaları var.

Geçen hafta bir bankacının feryadını yayınladım. Bu hafta ise yine bir bankacının feryat dolu elektronik postasını yayınlıyorum. Yine virgülüne bile dokunmadan.

Bu feryadı da Basisen’in 28 yıllık duayen(?) Başkanına, diğer sendikalara aslan kesilerken Basisen’e karşı sesiz kalan Çalışma Bakanlığı’na en önemlisi onbinlerce bankacıyı köle gibi çalıştıran yöneticilerin vicdanına sunuyorum:

“Türkiye’nin en büyük ve en çok kar eden bankasında açlık sınırında çalışıyorum. Mesai saatimiz sabah 8’den gece 11’leri hatta 12’leri buluyor. O saatte çıkıyoruz ve yol parası alamıyoruz. Üstüne üstlük şimdi birde cumartesi çalışmaya başladık. Sözde sendikalıyız. Türk-İş her ay açıkladığı açlık sınırını eminim bizim içler acısı durumumuzla belirliyordur.Sendikaya yüzlerce kez yaşadığımız sıkıntıyı anlattık. Bize verilen hep aynı nasihat. Kriz var işinize sarılın. Siz hiç Basisen’in yıllardır çalşanın lehine bir açıklama yaptığını duydunuz mu? Bir iki gazeteye ilan verdiler o ilanlarla da gazeteleri sevindirdiler o kadar! Biz yine köle, yine aç!”

PATRON SENDİKA!

Basisen gerçekten dünyada bir eşi benzeri olmayan sendika. Dedim ya hem işveren hem işçi hakkını savunan bir kuruluş. Sendika aslında İş Bankası’nın da sahibi konumunda. Hem işçi temsilcisi hem işveren.

Nasıl mı?

Önce İş Bankası’nın sermaye yapısını anlatayım:

İş Bankası, “Emekli Sandığı” aracılığı ile çalışanların ve emeklilerin % 39,29’una ortak olduğu ve ülkemizde benzeri olmayan bir ortaklık yapısına sahip. Bankadaki Atatürk hisselerinin payı yüzde 28.09 oranında. Bu hisseleri yönetim kurulunda CHP tarafından atanan 2 üye temsil ediyor. Hisselerin getirisi Dil Kurumu ve Tarih Kurumu arasında paylaştırılıyor. Sermayenin halka açık payı ise yüzde 32.62 oranında. Halka açık pay sahiplerini temsil için bir üye seçiliyor. Genel müdür kurulun tabii üyesi. 7 Üyeyi de emekli sandığı belirliyor.

Hâkim ortak Emekli Sandığı

Bankanın yönetimine hâkim olan “emekli sandığı” 1933 yılında kuruldu. Daha sonra kanunlara uymak için değişik statülere büründü. Şimdilerde vakıf statüsünde 2’ye ayrılmış durunda. (1) Emekli Sandığı Vakfı, (2) Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı.

Bu iki vakfın da yönetim kurulu başkanlığına İş Bankası genel müdürleri, başkan yardımcılıklarına genel müdür muavinleri getiriliyor. Basisen Başkanı Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı’nın yönetim kurulu üyesi.

Basisen 1964’te Tibaş adı ile Türkiye İş Bankası’nda bir işyeri sendikası olarak Sendikalar Kanunu hükümleri çerçevesinde kurulan bir sendika. İş Bankası’nın tüm çalışanları bu sendikaya üye. Sendika tüm çalışanlar için İş Bankası Genel Müdürlüğü ile toplu sözleşme yapıyor. Çalışma şartlarını belirliyor.

Hâkim ortağın temsilcisi sendika.

Şimdi soruyorum bu şartlar altında sendika kimin hakkını koruyacak? İş Bankası’nın mı yoksa kendisine üye 40 bin çalışanının mı?

Basisen olayı şu an kanayan bir yara. Çalışma Bakanlığı Basisen konusuna acil olarak el atıp uluslararası sendikacılık standartlarına getirilmeli. Özellikle 28 yıldır tek adam otoritesi ile yürütülen bir sendikacılık faaliyetinden rahatsız olan onbinlerin feryadı duyulmalı.

Basisen ile ilgili yazacağımız çok şey olacak!

Bu haber 5683 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Yakup SAYIN Yakup SAYIN
Hıristiyan Yılbaşı Kutlamaz
Alper Şirvan Alper Şirvan
Oyalanmıyorum, Çalışıyorum
Hakan ER Hakan ER
Trabzonsporlu Taraftarları Öldürmek!
Remzi ÖZDEMİR Remzi ÖZDEMİR
Türkiye'de Kriz Var mı?
Yusuf KASAP Yusuf KASAP
İzmir Akdeniz'de mi?
Muhsin Çebi Muhsin Çebi
Samimi Olun
Mustafa AHMET Mustafa AHMET
Kimi Seçtik?

BİZİ TAKİP EDİN 

EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Gündem - Ekonomi
Spor - Bilim ve Teknoloji - Sağlık
Kültür ve Sanat - Yaşam - Anketler
Video Galeri
Hizmetler:
Mobil Site - Facebook - Twitter - RSS
Android App - Symbian S^3 App
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, tarafımızdan izin almanız ve kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Tek başına kaynak göstermeniz yeterli değildir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi