web hosting, mvc hosting, mssql hosting, mysql hosting, php hosting, asp.net hosting

Önce Haber
AnaSayfa MobilSite Gündem Ekonomi Spor Bilim-Teknoloji Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Video Galeri

HAVA DURUMU


Reklam

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Afrin'e Girmeli miyiz?Tüm Anketler

BASİSEN ve CHP

Remzi ÖZDEMİR

11 Aralık 2012, 00:17

Remzi ÖZDEMİR

Kemal Kılıçdaroğlu. Yani CHP’nin genel başkanı.

Kimine göre, halkçı Kemal kimine göre Gandi!

Banka ve Sigorta İşçileri Sendikası Basisen üyelerine göre, patron Kemal.

Her fırsatta sendikal hak ve hürriyetinden bahseden, işçi hakları konusunda hükümete her zaman sert eleştirilerde bulunan Kemal Kılıçdaroğlu’na bankacılardan büyük tepki.

Sadece Türkiye’nin değil Avrupa’nın en büyük bankaları arasında yer alan İş Bankası’nın yüzde 28.09 oranındaki hisselerine hükmeden CHP, onbinlerce beyaz yakalının feryadını duymamazlıktan geliyor. Öyle ki, İş Bankası Yönetim Kurulu’nda Atatürk’ün hisselerinden dolayı 3 CHP’li üye görev yapıyor.

Adnan Keskin, Ali Sözen ve Tuncay Ercenk CHP adına İş Bankası yönetim kurulunda bulunuyor. İş Bankası’nın ortaklık yapısı ise oldukça ilginç. En büyük hissedar yüzde 40.73 işe çalışanların üye olduğu ve sendikanın söz sahibi olduğu İş Bankası Munzam Sandığı Vakfı. İkinci büyük ortak ise Atatürk’ün yüzde 28.09 hisseleri. Bu hisseler Atatürk’ün vasiyeti üzerine Cumhuriyet Halk Partisi’nin kontrolünde. Diğer yüzde 31 oranındaki hisse ise halka açık yani borsaya kote olmuş durumda. Bu hisselerin de büyük bir bölümü uluslararası yabancı fonların kontrolünde.

İşte beyaz yakalıların tepkisi de bu noktada. Yani CHP’nin vurdum duymazlığı. Zira, son dört yıldır banka çalanlarının oluşturduğu sendikanın üyeleri tam bir isyan halinde. Özellikle çalışma şartları ve maaş konusunda büyük sıkıntı yaşayan bankacılar, bu konuda bankanın hakim ortağı konumundaki vakfa hükmeden sendikalarını suçluyorlar.

Sendikanın başında ise eski bir veznedar olan Metin Tiryakioğlu 28 yıldır görev yapıyor. Metin Tiryakioğu’nun büyük tepkileri rağmen defalarca başkan seçilmesinde sendikaların seçim sisteminde kullanılan delege yönteminin etkili olduğu öne sürülüyor.

Banka çalışanlarının ikinci bir sendikaya üye olma hakları yeni anayasa ile verilmesine rağmenyüzde 40’lık hisseye sahip Munzam Sandığı Vakıf’ndaki büyük pastadan dolayı izin verilmiyor. Zira, mevcut sendika Basisen’in çalışanlar üzerindeki baskısının ciddi boyutlarda olduğu bankacılar tarafından öne sürülüyor.

Asgari ücrete yakın bir paraya haftasonu bile çalışan bankacılar, İş Bankası’nın yönetiminde bulunan CHP’nin olaya müdahale etmesini istiyorlar. Özellikle sendikanın seçim sisteminin değiştirilmesi ve Munzam Sandığı’ndan sendikanın el çektirilmesini istiyorlar. Çünkü sendika Munzam Sandığı’ndaki gücü ile aynı zamanda iş veren konumunda. Yani hem çalışanın hakkını koruyor hem de İş Bankası’nın.

Dünyada bir eşi benzeri olmayan bu sistem doğal olarak bankacıların mağdur olmalarına neden oluyor.

Geçen hafta Başbakan Tayip Erdoğan’a elektronik posta yağdıran bankcılara bu hafta da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun posta ve twitter adresini veriyorum. Aynı tepkilerini halkçı ve Gandi Kemal’e de bildirsinler.

İşte adresleri:


Twitter: https://twitter.com/kilicdarogluk

Meclis elektronik posta: kemal.kilicdaroglu@tbmm.gov.tr

CHP elektronik posta: kemal.kilicdaroglu@chp.org.tr

Bu haber 4145 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Yakup SAYIN Yakup SAYIN
Hıristiyan Yılbaşı Kutlamaz
Alper Şirvan Alper Şirvan
Oyalanmıyorum, Çalışıyorum
Hakan ER Hakan ER
Trabzonsporlu Taraftarları Öldürmek!
Remzi ÖZDEMİR Remzi ÖZDEMİR
Türkiye'de Kriz Var mı?
Yusuf KASAP Yusuf KASAP
İzmir Akdeniz'de mi?
Muhsin Çebi Muhsin Çebi
Samimi Olun
Mustafa AHMET Mustafa AHMET
Kimi Seçtik?

BİZİ TAKİP EDİN 

EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Gündem - Ekonomi
Spor - Bilim ve Teknoloji - Sağlık
Kültür ve Sanat - Yaşam - Anketler
Video Galeri
Hizmetler:
Mobil Site - Facebook - Twitter - RSS
Android App - Symbian S^3 App
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, tarafımızdan izin almanız ve kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Tek başına kaynak göstermeniz yeterli değildir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi